Leasing – Ranking Ofert

Leasing - Ranking 2024

BNP Paribas logo
🥇 Arval (Grupa BNP Paribas)
- Najem długoterminowy dla firm
4.7/5
leasing EFL Credit Agricole
🥈 EFL Grupa Credit Agricole - Leasing
- Leasing
4.7/5
🥉 mLeasing
- Leasing oraz oferty poleasingowe
4.7/5

Leasing - Oferty Brokerów Leasingowych

logo brokera leasingowego BRS Leasing
BRS Leasing
- Broker leasingów bankowych i pozabankowych
4.7/5
MyLease leasing logo
MyLease.pl - Leasing
- Broker leasingów bankowych i pozabankowych
4.7/5

Co to jest leasing?

Leasing to rodzaj najmu lub dzierżawy, który pozwala na korzystanie ze środków trwałych lub nieruchomości, bez konieczności ich nabywania. Mówiąc w dużym uproszczeniu, leasing to forma długotrwałego wynajmu lub zakupu na raty. Jednak w przypadku leasingu, osoba z niego korzystająca nie jest właścicielem przedmiotu, który użytkuje w ramach umowy leasingowej. Ponadto decydując się na leasing, należy uiścić opłatę wstępną.

Podstawę leasingu stanowi umowa cywilnoprawna, która zawierana jest pomiędzy dwoma stronami:

  • leasingodawcą, czyli finansującym,
  • leasingobiorcą, czyli korzystającym.

Na mocy umowy leasingowej, leasingobiorca może korzystać z danej rzeczy w zamian za comiesięczną opłatę wnoszoną na rzecz leasingodawcy. Umowa leasingowa zawierana jest na z góry określony czas. Po jego upływie leasingobiorca może wykupić daną rzecz po wcześniej ustalonej, cenie. Najczęściej wynosi ona 1% wartości danego przedmiotu.

Co można wziąć w leasing?

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na leasing samochodowy, który stanowi atrakcyjny sposób finansowania firmowych pojazdów. Jednak w leasing można wziąć wiele innych środków trwałych, bez których firma nie może się obejść. Korzystając z leasingu, przedsiębiorca może zapewnić swojej firmie nowe maszyny, linie produkcyjne, meble, sprzęt komputerowy, a nawet oprogramowanie.

Pod tym względem leasing stanowi interesującą alternatywę dla kredytów inwestycyjnych dla firm.

Jakie są rodzaje leasingu?

W zależności od przyjętych kryteriów możemy wyróżnić kilka rodzajów leasingu. Są to m.in.:

  • leasing pośredni i bezpośredni,
  • leasing finansowy (kapitałowy) i operacyjny (bieżący).
  • leasing konsumencki
  • leasing zwrotny

Na czym polega każdy z nich?

 

Leasing finansowy i leasing operacyjny

Podział form leasingu na leasing finansowi i operacyjny opiera się na sposobie rozliczania kosztów podatkowych oraz okresu, na jaki zostaje zawarta umowa leasingowa.

 

Leasing finansowy

Leasing finansowy nazywany jest również leasingiem kapitałowym. Jego zasady są regulowane przez przepisy Kodeksu cywilnego. A na czym taki leasing polega? W przypadku leasingu finansowego leasingodawca kupuje daną rzecz, a następnie przekazuje ją do użytku leasingobiorcy. Natomiast leasingobiorca dokonuje zapłaty w ratach za daną rzecz, za cenę, która obowiązywała w momencie jej nabycia.

W ramach leasingu finansowego podpisywana jest na ogół umowa długoterminowa, a okres jej obowiązywania zazwyczaj pokrywa się z okresem ekonomicznego zużycia przedmiotu leasingu. Co istotne, takiej umowy leasingowe nie można zerwać. A jeśli tak by się stało, leasingobiorca musi wypłacić leasingodawcy odszkodowanie.

Do kosztów leasingu finansowego można zaliczyć odpisy amortyzacyjne, koszty użytkowania oraz część odsetkową spłacanej raty. W tym przypadku podatek VAT należy zapłacić z góry za cały okres obowiązywania umowy leasingowej.

 

Leasing operacyjny

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku leasingu operacyjnego, nazywanego też bieżącym. Przede wszystkim taka umowa nie jest osobno uregulowana w przepisach prawa, wobec czego podlega ona pod regulacje, jakie obowiązują przy innych, ale podobnych umowach.

Oznacza to, że leasing operacyjny to forma czasowego udostępniana rzeczy należącej do leasingodawcy, osobie, która będzie z niej korzystać za odpowiednią opłatą. Jednak w tym przypadku opłata leasingowa nie pokrywa wartości leasingowanego przedmiotu. Po tym względem leasing operacyjny najbardziej przypomina dzierżawę czy najem.

W przypadku leasingu operacyjnego umowa zawierana jest na krótki okres, co oznacza, że leasingowany przedmiot nie zdąży się w tym czasie w pełni zużyć. Gdy umowa leasingowa dobiega końca, dany przedmiot wraca do leasingodawcy.

Warto także wiedzieć, że w leasingu bieżącym opłaty leasingowe traktowane są jako koszt uzyskania przychodu, a podatek VAT od umowy leasingowej można płacić w ratach, a nie w całości za cały okres leasingowy. To między innymi z tego powodu leasing operacyjny jest najczęściej wybieranym rodzajem leasingu w Polsce.

 

Leasing pośredni i leasing bezpośredni

Rozróżnienie pomiędzy leasingiem pośrednim a bezpośrednim opiera się występowaniu pośrednika pomiędzy stronami umowy leasingowej lub jego braku.

W przypadku leasingu bezpośredniego pomiędzy finansującym a korzystającym nie ma żadnego pośrednika. Oznacza to, że leasingodawca zwraca się bezpośrednio do leasingobiorcy.

Z kolei w przypadku leasingu pośredniego pomiędzy finansującym a korzystającym występuje firma leasingowa. Jak wygląda to w praktyce? Po prostu firma leasingowa kupuje przedmiot leasingu od sprzedawcy, a następnie udostępnia go korzystającemu w ramach umowy leasingowej. W takim przypadku mamy do czynienia z co najmniej dwoma stosunkami prawnymi. Jednym z nich jest umowa pomiędzy firmą leasingową a finansującym, a drugim – umowa pomiędzy firmą leasingową a korzystającym.

 

Leasing konsumencki

Leasing konsumencki powstał z myślą o osobach fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Ze względu na atrakcyjne warunki leasingu konsumenckiego, jest to ciekawa alternatywa dla kredytu gotówkowego czy kredytu samochodowego.

Leasing konsumencki jest odpowiednikiem tradycyjnego leasingu dla firm, choć nie wymaga on wnoszenia tzw. wkładu własnego. Usługa ta polega na zawarciu umowy pomiędzy osobą prywatną a leasingodawcą. Na mocy tej umowy leasingodawca nabywa dany przedmiot (w przypadku leasingu konsumenckiego najczęściej jest to samochód), a następnie udostępnia go leasingobiorcy w zamian za comiesięczną opłatę, czyli ratę leasingową. Oznacza to, że leasingobiorca nie jest właścicielem leasingowanego przedmiotu, a tylko z niego korzysta na podstawie umowy leasingowej. Leasingowany przedmiot cały czas należy do leasingodawcy, ale leasingobiorca ma prawo jego wykupu po wygaśnięciu umowy leasingowej.

Formalności związane z uzyskaniem leasingu konsumenckiego są stosunkowo proste. Zazwyczaj wystarczy złożyć wniosek o leasing i przedstawić dwa dokumenty tożsamości ze zdjęciem. W niektórych przypadkach konieczne będzie także dostarczenie wyciągu z banku oraz zaświadczenia o zatrudnieniu. Jednak to już zależy od wymagań poszczególnych firm leasingowych. Poza tym w przypadku leasingu konsumenckiego najczęściej konieczne jest wykupienie ubezpieczenia przedmiotu leasingu, ponieważ jest on zabezpieczeniem transakcji.

 

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny umożliwia zmianę prawa własności w prawo do użytkowania majątku. Usługa ta polega na sprzedaży leasingodawcy środka trwałego, który należy do przedsiębiorstwa. Na mocy umowy dany środek trwały staje się własnością leasingodawcy, ale w dalszym ciągu pozostaje on do dyspozycji przedsiębiorstwa. Leasingobiorca w dalszym ciągu korzysta z przedmiotu leasingu, ponosząc z tego tytułu comiesięczną opłatą. Po zakończeniu umowy leasingowej leasingobiorca może z powrotem odkupić od firmy leasingowej leasingowany przedmiot.

Dzięki leasingowi zwrotnemu przedsiębiorca uzyskuje dodatkową gotówkę bez konieczności wyprzedawania majątku firmy. Przedmiotem leasingu zwrotnego może być każdy środek trwały należący do firmy, który podlega amortyzacji.

 

Największe korzyści związane z leasingiem zwrotnym to:

  • możliwość szybkiego powiększenia kapitału firmy,
  • zachowanie ciągłości w funkcjonowaniu firmy,
  • możliwość ponownego włączenia leasingowanego przedmiotu w majątek firmy.
 

Ile kosztuje leasing?

Leasing stanowi ciekawą alternatywę dla kredytu inwestycyjnego dla firm. Czy jednak zawsze się opłaca? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli przedsiębiorca planuje zakup samochodu, powinien wziąć pod uwagę takie kwestie, jak to czy zamierza wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej oraz wysokość wkładu własnego i stawki wykupu.

Decydując się na leasing, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia wkładu własnego w wysokości około 5-15% własności leasingowanego przedmiotu. Z kolei jego wykup najczęściej wynosi 1%. Jak wygląda to w praktyce? Jeśli zdecydujemy się na leasing samochodu kosztującego 100 000 zł, comiesięczna opłata leasingowa wyniesie około 1700-2200 zł.

 

Leasing online

W przeciwieństwie do kredytów firmowych dostępnych przez internet, usługi leasingu online dopiero się rozwijają. Na szczęście bez trudu znajdziemy kilka firm, które umożliwiają załatwienie wszelkich formalności bez konieczności wychodzenia z własnego biura czy domu.

W przypadku leasingu online wniosek składamy przez internet. Następnie specjalny algorytm potwierdza naszą tożsamość i sprawdza nasze przedsiębiorstwo pod kątem finansowym. Automatycznie sprawdzane są także bazy dłużników.

Jeśli leasingobiorca uzyska pozytywną decyzję, umowa leasingowa będzie dostępna w panelu klienta. Można ją podpisać poprzez wiadomość SMS, ale jej papierowa wersja i tak zostanie dostarczona przez kuriera.

 

Jak wykupić przedmiot leasingu po wygaśnięciu umowy leasingowej?

Leasingobiorcy przysługuje prawo wykupu użytkowanego przedmiotu wraz z wygaśnięciem umowy leasingowej. Kwota wykupu powinna zostać określona już w chwili zawarcia umowy leasingowej. Niektóre firmy leasingowe wymagają, aby kwota wykupu została opłacona wraz z ostatnią ratą leasingową, podczas gdy inni dają leasingobiorcy na to dodatkowy czas (np. 14 dni). Jeśli kwota wykupu jest wysoka, jego spłata może zostać rozłożona na raty.

Co ważne, czasami leasingobiorca musi dodatkowo przedstawić leasingodawcy pisemne oświadczenie, w którym deklaruje chęć wykupu przedmiotu leasingu.

Należy również pamiętać, że leasingobiorca może zrezygnować z wykupu przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy leasingowej.

 

Leasing – wady i zalety

Zalety leasingu:

Do największych korzyści wynikających z leasingu należą:

  • możliwość leasingowania szerokiego wachlarza środków trwałych (samochód, sprzęt komputerowy, meble, maszyny, urządzenia, oprogramowanie),
  • minimalne zaangażowanie własnego kapitału w przypadku zakupu niezbędnych środków trwałych,
  • możliwość obniżenia podatku,
  • możliwość uzgodnienia wysokości comiesięcznych rat,
  • nieskomplikowane procedury udzielania leasingu,
  • szybki proces udzielania leasingu,
  • brak skomplikowanych zabezpieczeń,
  • leasing nie wpływa na zdolność finansową firmy.

Poza tym leasingobiorca nie musi przejmować się kwestią sprzedaży zbędnego sprzętu, ponieważ nie ma obowiązku wykupowania go, po wygaśnięciu umowy leasingowej.

Wady leasingu:

  • możliwość finansowania tylko środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych,
  • leasingowany przedmiot nie jest własnością leasingobiorcy,
  • sztywne zasady dotyczące czasu trwania umowy leasingowej.

 

Jak znaleźć najlepszą ofertę leasingową?

Obecnie znalezienie oferty leasingowej nie jest trudne, gdyż wiele firm zajmuje się tego rodzaju dofinansowaniem dla przedsiębiorców. Jak jednak nie pogubić się w gąszczu ofert i wybrać najlepszą z nich?

W takiej sytuacji najlepiej będzie skorzystać z Rankingu Firm Leasingowych, w którym znajdziemy najważniejsze informacje o danym leasingodawcy i jego ofercie. W ten sposób zaoszczędzimy mnóstwo czasu, gdyż od ręki możemy porównać wiele ofert leasingowych, co z pewnością pomoże w wyborze najlepszej z nich.

Leasing pozwala przedsiębiorcom doposażyć firmę, bez konieczności sięgania po firmowe oszczędności lub kredyt dla firm. Warto rozważyć skorzystanie z tej opcji nie tylko w przypadku samochodów, ale i maszyn, sprzętu komputerowego lub innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności.

4.6/5 - (56 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *