Po czym poznać, że twój kontrahent traci płynność finansową?

Po czym poznać, że twój kontrahent traci płynność finansową?

płynność finansowa kontrahenta

Podejmując kwestię płynności finansowej, zazwyczaj każdy skupia się na własnej firmie. Może Ci się wydawać, że jeśli Twoje finanse są poukładane, a kwestie księgowości masz dopięte na ostatni guzik, to nic Ci nie grozi. A co, jeśli to Twój kontrahent utraci płynność finansową? W przypadku, gdy jest to twój główny klient, możesz pójść na dno razem z nim. Chyba że zareagujesz odpowiednio wcześnie, zabezpieczysz się lub pozyskasz nowe zlecenia. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy zawczasu zorientujesz się, że kontrahent traci płynność finansową. Jakie są tego oznaki? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Utrata pozycji rynkowej kontrahenta

Jedną z podstawowych oznak tego, że Twój partner biznesowy traci płynność finansową, jest jego stopniowa utrata pozycji w branży. Jeśli coraz częściej pojawiają się na jego temat nieprzychylne opinie, może to zwiastować spadek zainteresowania jego usługami. A im mniej klientów Twój kontrahent obsłuży, tym ciężej będzie mu pozyskać środki, aby rozliczyć się z Twoją firmą.

 

Zaciąganie kolejnych zobowiązań a płynność finansowa

Firma, która zaczyna tracić płynność finansową, może sięgać po różne rozwiązania, które pozwolą jej finansować bieżące wydatki (np. kredyt dla firm). Niestety może się to skończyć wpadnięciem w spiralę długów i jeszcze większymi problemami finansowymi. W takim przypadku musisz liczyć się z tym, że spłata należności nigdy nie nastąpi lub będziesz musiał w tym celu skorzystać z usług firmy windykacyjnej.

Jak się przed tym ustrzec? Zawsze możesz zajrzeć do raportów tworzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. W ten sposób sprawdzisz, czy Twój obecny lub potencjalny kontrahent nie trafił na listę dłużników. Taka wiedza pozwoli Ci na oszacowanie ryzyka, jakie wiąże się z podjęciem lub kontynuowaniem współpracy z danym kontrahentem.

 

Brak rozwoju przedsiębiorstwa

W przypadku gdy dana firma utrzymuje płynność finansową, to na ogół inwestuje we własny rozwój. Dlatego, jeśli twój kontrahent nagle przestaje się rozwijać, może stanowić to dowód na to, że pod względem finansowym jego sytuacja uległa pogorszeniu.

Co więcej, wstrzymanie inwestycji w rozwój firmy może w niedalekiej przyszłości skutkować pogorszeniem jakości usług czy produktów, oferowanych przez Twojego kontrahenta. W konsekwencji utraci on część klientów, jego przychody zmaleją, a płynność finansowa zostanie zupełnie utracona.

 

Trudności w zarządzaniu kapitałem

Jeśli dochodzą Cię słuchy, że Twój kontrahent zaczyna mieć problemy z zarządzeniem kapitałem swojej firmy, może być to oznaczać, że powoli traci on płynność finansową. Po czym to poznać? Przede wszystkim zwróć uwagę na takie sygnały jak zmniejszanie produkcji czy rosnący stan zapasów w firmie kontrahenta.

Trudności kontrahenta mogą dotyczyć także zarządzanie kapitałem ludzkim. Jeśli firma zaczyna mieć opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń, a coraz więcej pracowników odchodzi, może być to jednym z objawów utraty płynności finansowej. Nie mówić już o redukcji etatów czy masowych wypowiedzeniach.

 

Zmiany w zachowaniu kontrahenta

Gdy od dłuższego czasu współpracujesz z danym kontrahentem, zapewne macie ustalony jasne zasady komunikacji. Jeśli nagle coś się w waszej relacji zmienia, może to zwiastować kłopoty finansowe.

Nagłe unikanie kontaktu, drobne opóźnienia w płatnościach tłumaczone pomyłką czy urlopem księgowej z pewnością powinny Cię zaniepokoić i skłonić do bliższego przyjrzenia się sytuacji takiego kontrahenta.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy kontrahent traci płynność finansową?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Szczególnie jeśli to tej pory wasza współpraca układała się pomyślnie i jest nadzieja, że kłopoty finansowe kontrahenta są tylko tymczasowe. W takim przypadku możesz po prostu porozmawiać z partnerem biznesowym i na przykład rozłożyć spłatę należności w ratach, lub wydłużyć termin spłaty faktury i skorzystać z faktoringu. W takiej sytuacji Twój kontrahent będzie miał więcej czasu na zebranie środków na spłatę faktury, a Ty z kolei otrzymasz pieniądze zaraz po wystawieniu faktury od firmy faktoringowej. Kolejna możliwość to skorzystanie przez Twojego kontrahenta z faktoringu odwrotnego zwanego też faktoringiem odwróconym lub faktoringiem zakupowym, który pozwala na sfinansowanie zakupów firmowych – w tej sytuacji firma faktoringowa pożyczka Twojemu kontrahentowi środki na spłatę Twojej faktury,  w związku z czym otrzymujesz pieniądze zaraz po wystawieniu faktury, a Twój kontrahent rozlicza się z firmą faktoringową w późniejszym terminie. W skrajnych sytuacjach, o odzyskanie pieniędzy będziesz musiał walczyć z pomocą firmy windykacyjnej.

Jak widzisz, problem z płynności finansową, nawet jeśli nie dotyczy bezpośrednio twojego przedsiębiorstwa i tak może wpływać na jego funkcjonowanie. Dlatego z uwagą przyglądaj się kondycji finansowej swoich kontrahentów. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której będziesz musiał zapłacić za czyjeś działania.

 

 

3 komentarze

  1. Bania pisze:

    Warto też rozważyć skorzystanie z faktoringu- faktorzy też dla nas sprawdzają wierzytelność kontrahentów

  2. Paka pisze:

    No tak, w takich sytuacjach też warto korzystać z faktoringu w kwestii właśnie wsparcia weryfikacji kontrahentów. Jak coś się dzieje nie dobrego z kontrahentem to wtedy faktor powinien nam to zakomunikować

  3. KK pisze:

    Niestety to obecnie bardzo duży problem..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *