Co robić, gdy split payment rujnuje płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa?

Co robić, gdy split payment rujnuje płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa?

split payment

Choć split payment obowiązuje w Polsce od lipca 2018 roku, to początkowo dotyczył tylko największych przedsiębiorstw. Z czasem jednak coraz więcej firm musiało rozpocząć korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdźmy zatem, na czym polega split payment i jakie może mieć konsekwencje w przypadku Twojej działalności.

 

Czym jest split payment?

Split payment to określenie mechanizmu podzielonej płatności. Polega ono na tym, że zapłata za fakturę zostaje rozbita na dwa konta. Na Twój podstawowy rachunek firmowy wpływa kwota netto, a na specjalny rachunek VAT kwota podatku VAT. Konto VAT jest automatycznie dodawane do konta dla firm (sprawdź Ranking Kont Firmowych), a korzystanie z niego nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Problem pojawia się, gdy chcesz skorzystać ze środków na rachunku VAT. Niestety z tego konta możesz w zasadzie jedynie zapłacić podatek VAT na konto kontrahenta lub do Urzędu Skarbowego. Ponadto środki z tego konta mogą zostać zajęte w ramach egzekucji z tytułu VAT. Z drugiej strony są one wolne od innych zajęć komorniczych.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który zgodnie z przepisami nie musi korzystać ze split payment, to w praktyce często nie będziesz miał innego wyboru. A to dlatego, że decyduje o tym kupujący, czyli przedsiębiorstwo, któremu wystawiłeś fakturę. Jeśli postanowi on zapłacić za fakturę poprzez płatność podzieloną, to kwota podatku VAT automatycznie trafi na dodatkowe konto połączone z Twoim podstawowym rachunkiem firmowym. A żeby wykorzystać te pieniądze w innym celu niż zapłata podatku VAT, będziesz musiał złożyć o to wniosek do Urzędu Skarbowego.

 

Po co wprowadzono split payment?

Mechanizm podzielonej płatności został wprowadzony, aby przedsiębiorcy zawsze mieli środki na opłacenie podatku VAT. Pozwala to uniknąć odsetek naliczanych przez urząd skarbowy za ewentualne opóźnienia w płatności. Poza tym, jak wspomnieliśmy wcześniej, środki z konta VAT są wolne od zajęcia komorniczego, dzięki czemu nie stracisz nagle dostępu do pieniędzy, które miałeś przeznaczyć na zapłatę podatku. W ten sposób nie dojdzie do powstania zadłużenia wobec urzędu skarbowego. Jednak split payment ma również inne konsekwencje dla przedsiębiorcy.

 

Split payment a płynność finansowa firmy

Konieczność korzystania z mechanizmu podzielonej płatności oznacza, że w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta, nie masz dostępu do 23% wpływających środków. Zostają one zablokowane na koncie VAT i nie możesz przeznaczyć ich na bieżącą działalność firmy, taką jak zakup towaru, czy wypłacenie wynagrodzenia pracownikom, czy samemu sobie.

Zanim wprowadzono split payment, przedsiębiorcy mogli dowolnie korzystać ze środków, które wpływały na ich konto. Istotne było jedynie to, by w momencie, gdy nadchodził termin zapłaty podatku VAT, mieć na to środki. Natomiast nie było istotne, skąd one pochodzą. Z jednej strony przedsiębiorca mógł z każdej wpłaty samodzielnie odkładać kwotę podatku VAT, by w odpowiednim terminie przelać daną sumę na konto urzędu skarbowego. Jednak z drugiej strony przedsiębiorcy mogli środki z faktur przeznaczać na bieżące wydatki firmy czy inwestycje, a podatek VAT sfinansować z któregoś z późniejszych przelewów. Dzięki temu o wiele łatwiej było utrzymać płynność finansową firmy, szczególnie gdy nagle pojawiały się niespodziewane wydatki czy okazja do inwestycji. W przypadku split payment jest to niemożliwe.

Owszem, przedsiębiorca może przelać środki z konta VAT na podstawy rachunek dla firm, ale tylko po złożeniu odpowiedniego wniosku do urzędu skarbowego. Poza tym czas oczekiwania na wykonanie takiego przelewu to nawet 60 dni. Jak w takim przypadku utrzymać płynność finansową przedsiębiorstwa?

 

Faktoring jako odpowiedź na split payment

Jako że z przepisami tak łatwo nie wygrasz, a split payment dla wielu stał się codziennością, musisz poszukać innego sposobu na zachowanie płynności finansowej. Wśród wielu rozwiązań znajduje się faktoring. Dzięki opcji finansowania faktur szybciej otrzymujesz za nie zapłatę, przez co nie musisz wyczekiwać na przelew od każdego kontrahenta, aby mieć środki na opłacenie swoich dostawców czy pracowników.

Obecnie usługa faktoringu jest bardzo zróżnicowana, dzięki czemu mogą korzystać z niej zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze. Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych i przekonaj się, która z nich może zaproponować Ci najlepszą ofertę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *