Spadek na rynku pożyczek. Wpływ nowych regulacji na branżę

Spadek na rynku pożyczek. Wpływ nowych regulacji na branżę

Czerwiec przyniósł głębokie osłabienie rynku pożyczek. To pierwszy pełny miesiąc, w którym obowiązywały nowe przepisy w zakresie oceny zdolności kredytowej. Jak zmiana regulacji wpłynęła na branżę? Chociaż liczba udzielanych pożyczek utrzymała się na poziomie podobnym do zeszłego roku, to wartość finansowania spadła aż o 15%.

Czerwiec z ujemną dynamiką sprzedaży

Jak wynika z analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego na podstawie danych CRIF, w czerwcu udzielono 310 tys. kredytów o łącznej wartości 989 milionów złotych. To pierwszy miesiąc od dwóch lat, w którym instytucje pożyczkowe zarejestrowały ujemną dynamikę w ujęciu rocznym mimo wysokiego popytu.

Zainteresowanie pożyczkami wciąż jest wysokie

Popyt na pożyczki konsumenckie wcale nie spada. Liczba zapytań o kredyty oscyluje w rekordowej wysokości 900 tysięcy sztuk miesięcznie, co oznacza, że dziennie kierowanych jest około 40 tysięcy zapytań. To tylko niewielki spadek względem maja (o 5,5 proc).

Ta liczba nie przekłada się jednak na sprzedaż, co oznacza, że sporo część popytu pozostaje niezaspokojona. Chociaż liczba udzielanych kredytów pozostaje na stabilnym poziomie, znacznie spada wartość pożyczek. Nie wiemy jakie będą długofalowe skutki takiej sytuacji. Możliwe, że część klientów będzie poszukiwała wsparcia finansowego w innych źródłach. Z czego wynika taka zmiana?

Źródło: CRIFF, FRRF

Zobacz też:

Ranking firm faktoringowych

Nowe regulacje w zakresie oceny zdolności kredytowej

Czerwiec był pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania nowych regulacji dotyczących oceny zdolności kredytowej klientów. Właśnie dlatego istnieją podejrzenia, że spadki w udzielonym finansowaniu mogą wynikać ze zmian w przepisach. Ta teza jest bardzo prawdopodobna i potwierdza ją brak zmian w bazie podmiotów w porównaniu do maja oraz brak istotnych zdarzeń społeczno-gospodarczych, które mogłyby tłumaczyć takie spadki.

Nowe regulacje znane jako „ustawa antylichwiarska” wprowadziły surowsze wymogi dotyczące zdolności kredytowej konsumentów. Miały na celu zapewnienie większej ostrożności w udzielaniu pożyczek, aby uniknąć sytuacji, w których klienci zaciągają zobowiązania, których nie są w stanie spłacić. Dane wskazują na to, że w efekcie tych regulacji spada wartość udzielanych pożyczek, mimo że popyt (wyrażony w liczbie wniosków) utrzymuje się na stabilnym poziomie.

Niższa średnia wartość pożyczki

W czerwcu średnia wartość pożyczki była niższa niż w tym samym miesiącu w 2019 roku. Warto jednocześnie zaznaczyć, że poziom inflacji i wynagrodzeń znacznie wzrósł od tamtego czasu. Dlatego w rzeczywistości pożyczka o tej samej wartości jest realnie warta dużo mniej.

Średnia wartość pożyczki w czerwcu wynosiła 3 186 zł, a więc o 7,9 proc. mniej niż w maju, kiedy średniej pożyczki udzielano na 3 459 zł. Tendencja spadkowa trwa już jednak szósty miesiąc. W porównaniu z tym samym miesiącem 2022 roku odnotowano spadek średniej wartości pożyczki sięgający 14,9%.

Zobacz też:

Ranking kredytów dla firm

Źródło: CRIFF, FRRF

„Kup teraz, zapłać później” z rekordową aktywnością

Liczba aktywnych podmiotów utrzymuje się na stabilnym poziomie. Znajduje się wśród nich 31 instytucji pożyczkowych oraz 5 firm segmentu odroczonej płatności. Co ciekawe, mimo ogólnej tendencji spadkowej, ten segment utrzymuje rekordową aktywność. Czy ta forma spłat wydaje się w tych czasach bardziej atrakcyjna dla konsumentów?

W maju segment BNPL (buy now, pay later) udzielił pożyczek o wartości 303 mln złotych, co oznacza dynamikę wzrostu w wysokości 59,3 proc. rok do roku – podaje portal fintek.pl. Warto obserwować dalszy rozwój tej, rosnącej w siłę, branży.

Spadek na rynku pożyczek w czerwcu jest wyraźnym sygnałem zmiany klimatu w sektorze finansowym. Nowe przepisy mają na celu zabezpieczenie klientów przed nadmiernym zadłużeniem, ale równocześnie negatywnie wpływają na dynamikę rynku. Kluczowa jest teraz obserwacja tego jak branża będzie się rozwijała w nadchodzących miesiącach. Czy instytucje finansowe dostosują się do nowych wyzwań, czy też trend spadkowy utrzyma się na stałe? To pytania, na które odpowiedzi znajdziemy w kolejnych danych i wydarzeniach na rynku finansowym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *