Kredyt na start – jak sfinansować początki biznesu?

Kredyt na start – jak sfinansować początki biznesu?

kredyt na start

Prowadzenie działalności wiąże się z wieloma kosztami. Szczególnie dotkliwe są one na samym początku, gdy nowopowstała firma nie ma jeszcze systematycznych wpływów. Jak w takim razie nowe firmy mogą sfinansować swoją działalność, w tym zakup niezbędnego sprzętu, wynajęcie lokalu czy opłacenie pracowników? Z pomocą przychodzą banki i ich oferta kredytów na start.

 

Kredyt na start czy tradycyjny kredyt dla firm?

Finansowanie bieżącej działalności czy niezbędnych inwestycji ze środków pozyskanych w ramach kredytu to w świecie biznesu sytuacja normalna. Przedsiębiorcy często korzystają z takiego rozwiązania, czy to w celu utrzymania płynności finansowej, czy rozwoju własnej firmy. Jednak jeszcze do niedawna wiele firm miało spory problem z uzyskaniem takiego dofinansowania. Chodzi oczywiście o nowe firmy, które dopiero wchodzą na rynek lub działają na nim krócej niż rok.

Taka sytuacja wynikała bezpośrednio z wymagań banku. Po prostu do wniosku o kredyt dla firm trzeba było dołączyć wyciągi z konta lub faktury dla klientów z ostatnich 12 miesięcy działalności. Jak łatwo się domyślić, w przypadku nowych przedsiębiorstw było to niemożliwe.

Jednak wraz z dynamicznym rozwojem przedsiębiorczości w Polsce, banki zaczęły wprowadzać do swojej oferty nowe rodzaje kredytów, przeznaczone właśnie dla nowych firm. Najczęściej są one określane jako „kredyty na start”.

➡ sprawdź Ranking Kredytów dla Firm 

 

Czym jest kredyt na start?

Kredyt na start to oferta kredytowa banku skierowana do firm, które działają na rynku krócej niż 12 miesięcy. Z punktu widzenia kredytodawcy, kredyty na start są dość ryzykownym produktem. Banki zdają sobie sprawę, że wiele nowych firm upada po upływie około 2 lat od rozpoczęcia działalności. Z tego względu ofertę kredytu na start nie znajdziesz w każdym banku, a jego koszty mogą być stosunkowo wysokie.

 

Jak otrzymać kredyt na start?

Otrzymanie kredyt na start wiąże się oczywiście z załatwieniem szeregu formalności, wymaganych przez bank. Przede wszystkim będziesz musiał dostarczyć do kredytodawcy odpowiednią dokumentację. Składają się na nią przede wszystkim dokument, który potwierdzi zarejestrowanie działalności w CEIDG oraz numer NIP i REGON. Poza tym bank może sobie zażyczyć dostęp do wyciągu z Twojego konta firmowego. Oczywiście dotyczy to firm, które już od jakiegoś czasu działają na rynku.

A co w przypadku, gdy dopiero planujesz założyć firmę? W niektórych bankach również będziesz miał szansę na kredyt na start, nawet jeśli jeszcze faktycznie nie zarejestrowałeś działalności gospodarczej. Co więcej, niektóre banki mogą Ci nawet pomóc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z zakładaniem firmy.

Jednak bez względu, czy Twoja firma już działa, czy dopiero będziesz ją rejestrować, do otrzymania kredytu na start niezbędne będzie opracowanie biznesplanu. I to porządnego biznesplanu. Szczegółowego, przejrzystego i dopracowanego w każdym szczególe. Dobrze napisany biznesplan może wręcz przesądzić o tym, czy decyzja kredytowa będzie pozytywna, czy negatywna. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby taki dokument stworzyć samodzielnie, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Po prostu dzięki temu Twoje szanse na uzyskanie kredytu na strat znacznie wzrosną.

 

Jeśli nie kredyt na start to co?

Oczywiście bankowy kredyt na start to niejedyny sposób na finansowanie nowej działalności. Co więcej, nie zawsze warto polegać tylko i wyłącznie na tej opcji. Przede wszystkim, jeśli dopiero planujesz rozpocząć własną działalność, warto skorzystać z własnych oszczędności. Weź również pod uwagę, że jeśli Ty sam boisz się zainwestować swoje pieniądze we własną firmę, podobne obawy będzie miał również bank.

Poza kredytem na start możesz starać się również o różnego rodzaju dofinansowania, czy to oferowane przez urzędy pracy, czy różne stowarzyszenia zajmujące się pozyskiwaniem funduszy unijnych.

Dobrym sposobem na finansowanie nowej firmy jest również faktoring. To stosunkowo nowa usługa, która polega na finansowaniu faktur. Możesz z niej skorzystać zarówno jako dostawca towarów czy usług, jak i jako kupiec (faktoring odwrotny). Faktoring jest o tyle ciekawy, że mogą z niego skorzystać zarówno duże spółki, jak i mikroprzedsiębiorcy. Nawet jeśli wystawiasz dosłownie kilka faktur w miesiącu na niewielkie kwoty, to rozwiązanie pomoże Ci utrzymać płynność finansową i zapewni Ci środki na dynamiczny rozwój firmy.

 

Czy warto sięgnąć po kredyt na start?

Początkujący przedsiębiorcy często mają obawy przed zaciąganiem kredytów. Z jednej strony taka postawa jest bardzo rozsądna. Zbyt pochopna decyzja o zaciągnięciu kredytu, czy niedopasowanie tego produktu bankowego do własnych potrzeb, może wpędzić Cię w kłopoty finansowe.

Pamiętajmy jednak, że w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej, kredyt to nie tyle koszt, co po prostu niezbędna inwestycja. Często bez zakupu nowoczesnego sprzętu nie będziesz w stanie konkurować w swojej branży i stracisz klientów, zanim jeszcze na dobre rozkręcisz swój biznes.

Zaciąganie kredytu na start, aby zakupić do domowego biura markowy ekspres do kawy, jest faktycznie bezsensowne. Jednak już zakup za środki z kredytu na start dobrego oprogramowania do obróbki zdjęć lub najlepszego aparatu, gdy rozpoczynasz działalność jako fotograf, może dać Ci dużą przewagę rynkową.

Z jednej strony to dobrze, że banki dostrzegły, że nowe firmy też potrzebują dodatkowego finansowania na początku swojej działalności. Z drugiej, nie oznacza to, że powinieneś sięgać po kredyt na start, tylko dlatego, że masz taką możliwość. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej, dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi ofertami. Bez trudu znajdziesz je w Rankingu Kredytów dla Firm.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *