Jak wybrać najlepszy kredyt dla małych firm?

Jak wybrać najlepszy kredyt dla małych firm?

kredyt dla małych firm najlepszy

Prowadzisz małą firmę i poszukujesz dodatkowych źródeł finansowania? Obecnie możesz skorzystać z wielu różnych rozwiązań, które zapewnią Twojej firmie płynność finansową oraz środki na inwestycje i rozwój działalności. Dziś mówimy jedną z nich, a mianowicie kredyty dla małych firm. Czy wiesz, jak wybrać najlepszy?

 

Kredyty dla małych firm

Kredyt dla małej firmy to obok dotacji, leasingu czy faktoringu jeden z najpopularniejszych sposobów na uzyskanie dodatkowego finansowania własnej działalności. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że bez odpowiednich środków nie będziesz w stanie prowadzić swojej firmy. Każdego miesiąca czekają na Ciebie faktury od kontrahentów, podatki, ubezpieczenia oraz wynagrodzenia dla Twoich pracowników. I nikogo nie interesuje, że sam czekasz na przelew od głównego klienta lub musisz zainwestować w nowy sprzęt. Jeśli nie chcesz, aby kwestie finansowe spędzały Ci sen z powiek, poszukaj najlepszego kredytu dla małych firm.

 

Najlepszy kredyt dla małej firmy

Obecnie większość banków z chęcią udziela kredytów dla firm (➡ sprawdź nasz ranking kredytów dla firm). Oczywiście w najlepszej sytuacji są duże przedsiębiorstwa, które na rynku działają od wielu lat i mogą pochwalić się pewną pozycją na rynku. Czy oznacza to, że jako właściciel niewielkiej firmy nie masz szans na kredyt firmowy? Wprost przeciwnie. Już jakiś czas temu banki dostrzegły, że sektor małych firm rozwija się coraz prężniej. Z tego względu większość z nich zaczęła tworzyć oferty kredytowe skrojone pod ich potrzeby. Dzięki temu kredyty dla małych firm są dziś dostępne dla większości przedsiębiorców.

Jak wybrać najlepszy z nich? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji i potrzeb Twojej firmy. Przyjrzyjmy się zatem kilku kryteriom, które pomogą Ci w dobraniu idealnego kredytu dla małej firmy.

 

Kredyt dla małych firm na dowolny cel czy kredyt inwestycyjny?

Kredyt dla małej firmy na dowolny cel to świetne rozwiązanie, gdy chcesz przeznaczyć go na finansowanie bieżącej działalności. Dzięki niemu możesz zakupić niezbędny towar, opłacić podatki czy wynagrodzenia dla pracowników, gdy czekasz na przelew od kontrahenta. Większość banków posiada w swojej ofercie ten rodzaj kredytu dla małych firm, dlatego bez trudu znajdziesz propozycję, która spełni Twoje oczekiwania. Uzyskanie takiego kredytu jest stosunkowo łatwe i szybkie, a formalności są stosunkowo nieskomplikowane.

Jednak, jeśli planujesz konkretną inwestycję, taką jak zakup niezbędnej maszyny, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt inwestycyjny. Wiążą się z nim pewne ograniczenia, wynikające z tego, że przyznane środki możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na cel, na jaki zostały one przyznane. Poza tym uzyskanie kredytu inwestycyjnego wymaga dostarczenia rzetelnej dokumentacji, a cały proces trwa nieco dłużej.

Jednak z drugiej strony jest to rekompensowane przez niższy całkowity koszt takiego kredytu oraz dłuższy okres jego spłaty. Po prostu w przypadku kredytów inwestycyjnych banki mogą pozwolić sobie na zaoferowanie niższego oprocentowania, ponieważ przedmiot inwestycji jest zarazem bardzo dobrym zabezpieczeniem takiego kredytu. A im mniejsze ryzyko ponosi bank, tym lepsze warunki będzie Ci w stanie zaoferować.
Czy to oznacza, że zawsze w przypadku inwestycji musisz sięgać po kredyt inwestycyjny? Niekoniecznie. Wielu małych przedsiębiorców finansuje inwestycje za pomocą kredytów na dowolny cel. Zazwyczaj wybierają tę opcję, gdy kwota inwestycji jest niewielka. Zawsze możesz skorzystać z takiej opcji, szczególnie gdy zależy Ci na szybkim dostępie do dodatkowych środków i nie masz głowy do kompletowania rozbudowanej dokumentacji.

 

Sztywny harmonogram spłaty kredytu czy elastyczność?

Kredyt dla małych firm ze sztywnym harmonogramem spłaty to po prostu tradycyjny kredyt, tylko że w wersji dla przedsiębiorców. Jeśli bank przyzna Ci takie dofinansowanie, to na wskazane przez Ciebie konto trafią pieniądze, a Ty co miesiąc będziesz oddawał bankowi kolejną ratę kredytu.

Co jednak w przypadku przedsiębiorców, którzy często potrzebują dostępu do dodatkowej wysokości, a do tego raz potrzebują większej, a raz mniejszej kwoty? W takim przypadku idealnie sprawdzą się kredyty dla małych firm w postaci linii kredytowej dla firm lub limitu debetowego w rachunku bieżącym. Na czym one polegają?

Linia kredytowa, czy też kredyt odnawialny, pozwala Ci na sięgnięcie po dodatkowe środki, gdy tylko tego potrzebujesz. Zostaje ona przyznana raz, najczęściej na rok, a jej spłata musi nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu kredytu. Do tego czasu z linii kredytowej możesz dowolnie korzystać w ramach otrzymanego limitu. W danym miesiącu masz dużo wydatków i potrzebujesz dodatkowych środków? Po prostu sięgasz po pieniądze, czekające na Ciebie w ramach linii kredytowej. Miesiąc później jesteś zdecydowanie na finansowym plusie? To linii kredytowej po prostu nie ruszasz lub ją spłacać, by za jakiś czas ponownie z niej skorzystać.

Podobnie wygląda sprawa z limitem debetowym w rachunku bieżącym. Jednak w tym przypadku czas spłaty zobowiązania jest dużo krótszy i wynosi na ogół dwa tygodnie. Oczywiście spłacasz tylko tę kwotę, którą wykorzystałeś.

 

Gdzie znaleźć najlepszy kredyt dla firm?

Wciąż uważasz, że wybór kredytu dla małych firm to niełatwe zadanie? Mimo iż przejrzenie wielu ofert bankowych jest czasochłonne, zdecydowanie warto poświecić na taką analizę odpowiednią ilość czasu. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrany przez Ciebie kredyt dla małych firm, faktycznie spełni Twoje oczekiwania.

Co ważne, obecnie nie musisz zaglądać do każdego banku, by zapoznać się z jego ofertą kredytów dla małych firmy. Wystarczy, że skorzystasz z ➡ Rankingu Kredytów dla Firm, by wstępnie przeanalizować propozycje kredytodawców i sprawnie złożyć wniosek o kredyt dla małej firmy.

🥇 Alior Bank
- Kredyt dla firm
4.7/5
BNP Paribas logo
🥈 BNP Paribas
- Kredyt firmowy
4.7/5
🥉 Nest Bank
- BIZnest Kredyt dla firm
4.5/5
4. Pekao
- Finansowanie firm
4.5/5
5. mBank
- Kredyt obrotowy
4.5/5
6. Finea
- Sfinansuj koszty
4.4/5
Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy logo
7. KFP
- Pożyczka dla firm
4.4/5
eFaktor
- Faktoring Odwrotny
PragmaGO
- Zakupy Firmowe Na Raty

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *