Jak ubezpieczenie należności ma się do faktoringu?

Jak ubezpieczenie należności ma się do faktoringu?

faktoring a ubezpieczenie należności

Pozyskanie klienta to tylko pierwszy krok do osiągnięcia przychodów z prowadzonej działalności. Kolejnym jest otrzymanie zapłaty za sprzedany towar lub wykonaną usługę. A jak pokazuje praktyka, często bywa z tym problem. Nie chodzi nawet o to, że nasz kontrahent okazał się nierzetelny i unika płatności za fakturę. Czasem wymusza on na nas odległe terminy płatności, przez co na długi czas zostajemy bez towaru i bez gotówki. A przecież własne rachunki, podatki i wynagrodzenie musimy z czegoś płacić.

Odpowiedzią na ten problem wielu przedsiębiorców stał się faktoring, czyli usługa finansowania faktur. Czym dokładnie zajmują się firmy faktoringowe?

 

Na czym polega faktoring?

Faktoring to nic innego jak finansowanie faktur przez firmę faktoringową. Polega on na tym, że przedsiębiorstwo zawiera umowę z taką firmą, dzięki czemu po wystawieniu faktury kontrahentowi, od razu otrzymuje za nią zapłatę. Przy czym środki wypłacane są z pieniędzy firmy faktoringowej, a nie naszego kontrahenta. Nasz partner biznesowy może spokojnie czekać na upłynięcie terminu płatności, jaki widnieje na fakturze i dopiero wówczas przelewa pieniądze za otrzymany towar czy usługę. Jedyna różnica polega na tym, że przelew ten przesyła na konto firmy faktoringowe, zamiast przedsiębiorcy.

Wyjątek stanowi faktoring cichy. Po prostu w tym przypadku kontrahent nie wie, że przedsiębiorca korzysta z faktoringu, więc przelewa należność na jego konto. Następnie to przedsiębiorca przekazuje pieniądze do firmy faktoringowej.

W obu przypadkach każda ze stron może być zadowolona. Kontrahent ciesz się wydłużonym terminem płatności, przedsiębiorca ma do dyspozycji środki niemalże od razu po wystawieniu faktury, a firma faktoringowa zarabia na oferowanej przez siebie usłudze.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy upływa termin płatności faktury, a pieniędzy od kontrahenta nie widać. Jeśli przedsiębiorca zdecydował się na usługę faktoringu niepełnego, to z własnej kieszeni musi oddać faktorowi środki, które od niego uzyskał. Następnie sam może dochodzić zapłaty należności od kontrahenta. Natomiast w przypadku gdy przedsiębiorca korzysta z faktoringu pełnego, to firma faktoringowa przejmuje na siebie ryzyko związane z brakiem rozliczenia faktury przez kontrahenta. Jednak w tym drugim przypadku, do ceny faktoringu musimy doliczyć również kwotę ubezpieczenia należności. Na czym ono polega?

 

Czym jest ubezpieczenie należności?

Najprościej będzie powiedzieć, że ubezpieczenie należności działa jak każde inne ubezpieczenie. Jeśli nasz kontrahent nie zapłaci nam za towar czy wykonaną usługę, otrzymamy z tego tytułu odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej. Z punktu widzenia przedsiębiorcy, który ubezpieczył swoje należności, wygląda to w ten sposób, że bez względu na to, czy kontrahent mu zapłaci, czy nie, on i tak dostanie przysługujące mu środki. Jeśli nie od kontrahenta, to od towarzystwa ubezpieczonego. W takim razie może bardziej opłaca się ubezpieczyć należność, zamiast korzystać z faktoringu?

 

Faktoring czy ubezpieczenie należności?

Pomiędzy faktoringiem a ubezpieczeniem należności występuje bardzo ważna różnica, która wpływa na płynność finansową przedsiębiorstwa. Jeśli zdecydujemy się na faktoring, to zapłatę za fakturę otrzymamy od razu. Jeśli wybierzemy ubezpieczenie, to ewentualne odszkodowanie dostaniemy z opóźnieniem. Poza tym ubezpieczyciel zażąda od nas dowodów na to, że podjęliśmy odpowiednie działania, które miały skłonić kontrahenta do spłaty przeterminowanej należności.

Zatem lepiej wybrać faktoring czy ubezpieczenie należności? Wszystko zależy od tego, do czego potrzebna jest nam dana usługa. Jeśli zależy nam na zachowaniu płynności finansowej firmy i jak najszybszym otrzymywaniu należności za faktury, powinniśmy pomyśleć o faktoringu (sprawdź nasz Ranking Firm Fakoringowych). Jednak, jeśli naszym głównym problemem są kontrahenci, którzy unikają płacenia faktur, rozwiązaniem będzie ubezpieczenie należności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *