Biała lista podatników VAT już dostępna!

Biała lista podatników VAT już dostępna!

biala lista podatników vat

Od 1 września 2019 roku przedsiębiorcy mogą w nowy sposób weryfikować swoich kontrahentów. Dzięki dostępowi do tzw. białej listy podatników VAT bez trudu uzyskamy dostęp do informacji, czy nasi partnerzy biznesowi są czynnymi płatnikami VAT oraz potwierdzimy numer rachunku bankowego, poprzez który powinniśmy się z nimi rozliczać. Jakie jeszcze dane dostępne są w ramach białej listy podatników VAT oraz jakie skutki wiążą się z jej wprowadzeniem? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dzisiejszym artykule.

 

Czym jest biała lista podatników VAT?

Biała lista podatników VAT to po prostu elektroniczny wykaz informacji o podatnikach VAT. Jakich informacji? Przede wszystkim tych związanych z zarejestrowaniem i wyrejestrowaniem podatnika VAT oraz jego statusem. Dodatkowo poznamy podstawę prawną stojącą za tymi decyzjami. Poza tym biała lista pozwoli nam na sprawdzenie numeru konta bankowego, na które powinniśmy dokonywać wpłat, przy wszelkich rozliczeniach z danym przedsiębiorcą.

Dostępny od września 2019 roku wykaz informacji o podatnikach VAT zastąpił listy zarejestrowanych i wyrejestrowanych podatników VAT oraz listy wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Białą listę podatników VAT znajdziemy:

 

Jak korzystać z białej listy podatników VAT?

Biała lista podatników VAT w jednym miejscu gromadzi informacje, które do tej pory były rozproszone. Z tego względu znajdziemy tam następujące dane:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko przedsiębiorcy,
  • adres siedziby firmy,
  • status podmiotu (czynnym, zwolniony, przywrócony),
  • numery identyfikacji (NIP, KRS, REGON),
  • daty rejestracji lub odmowy, przywrócenia, wykreślenia,
  • podstawę prawną rejestracji lub odmowy, przywrócenia, wykreślenia,
  • zarejestrowane rachunki bankowe.

Dzięki dostępowi do tych informacji szybko i sprawnie możemy sprawdzić naszego obecnego lub potencjalnego kontrahenta. Biała lista podatników VAT ma być wygodna w obsłudze. Informacje o danym przedsiębiorcy możemy wyszukiwać według różnych kryteriów, takich jak NIP, REGON, nazwa firmy czy numer konta bankowego.

Nawet jeśli nie znamy pełnej nazwy firmy, to po podaniu jej fragmentu, system powinien automatycznie podpowiedzieć nam pasujące wyniki. Z kolei w przypadku osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarcza, wystarczy wpisać imię i nazwisko przedsiębiorcy w polu „nazwa podmiotu”, aby uzyskać dostęp do zgromadzonych na jego temat danych.

Co ważne, sprawdzając dane przedsiębiorcy na białej liście podatników VAT, określamy dzień, na jaki zostaną wyświetlone informacje. Wraz z nimi otrzymamy również unikalny numer dotyczący naszego wyszukiwania. Stanowi ono potwierdzenie, które możemy wydrukować.

 

Bolesne konsekwencje dla podatników VAT – lepiej sprawdź czy Twój kontrahent znalazł się na białej liście podatników!

Z jednej strony biała lista podatników VAT pozwala na szybką i sprawną weryfikację przedsiębiorców. Jednak z drugiej strony wiążą się z nią sankcje za wpłaty na niezarejestrowane rachunki bankowe kontrahentów. Co to oznacza w praktyce?

Przede wszystkim obecnie musimy dokładnie zwracać uwagę na to, poprzez jakie konto bankowe rozliczamy z kontrahentami kwoty w wysokości co najmniej 15 000 zł. Jeśli taką lub większą sumę wpłacimy na numer rachunku bankowego, który nie został wskazany na białej liście podatników VAT, nie będziemy mogli rozliczyć jej w kosztach uzyskania przychodu.

Jedynym wyjściem w takiej sytuacji będzie zgłoszenie się do urzędu skarbowego i złożenie pisma, w którym poinformujemy, że nasz przelew został wykonany na niezarejestrowany numer bankowy. Mamy na to 3 dni robocze od wykonania transakcji. Tylko w ten sposób przelaną na konto kontrahenta kwotę będziemy mogli uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu.

Dodatkowo biała lista podatników VAT uwzględnia tylko rachunki rozliczeniowe, czyli konta firmowe. Jeśli wpłacimy pieniądze na rachunek prywatny kontrahenta (ROR), to również czeka nas wizyta w urzędzie skarbowym. Oczywiście, jeśli kwota rozliczenia była równa lub wyższa niż 15 000 zł.

Z tego względu przed wykonaniem przelewu na taką kwotę albo samodzielnie musimy weryfikować numer rachunku kontrahenta na białej liście podatników VAT, albo możemy skorzystać z systemów zewnętrznych, takich jak programy do prowadzenia księgowości.

Biała lista podatników VAT pozwala na sprawną weryfikację kontrahentów w jednym miejscu. Jednak z drugiej strony dokłada przedsiębiorcom dodatkową pracę. Jeśli jednak nie chcemy mieć problemów z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodu, musimy dokładnie sprawdzać, na jakie konto przelewany pieniądze.

 

Na białej liście podatników VAT znajdziesz się tylko z kontem firmowym

Wielu przedsiębiorców wciąż prowadzi firmy używając do tego osobistego konta bankowego. Na białej liście podatników VAT mogą znajdować się jednak jedynie dedykowane konta firmowe. Jeśli planujesz więc w związku z wprowadzeniem białej listy otworzyć rachunek firmowy zachęcamy Cię do wcześniejszego zapoznania się z naszym rankingiem kont firmowych. Powinien pomóc on w wyborze odpowiedniego rachunku dla Twojej firmy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *