4 mity związane z działalnością firm windykacyjnych

4 mity związane z działalnością firm windykacyjnych

firmy windykacyjne mity

Firmy windykacyjne nie cieszą się dobrą opinią. Jednak wynika to przede wszystkim z tego, że mamy mylne wyobrażenie o ich działalności. Dlatego w dzisiejszym artykule obalamy 4 najpopularniejsze mity związane z firmami windykacyjnymi.

 

MIT 1 Windykator i komornik mają takie same uprawnienia

Na początek przyjrzyjmy się, kim jest windykator, a kim komornik. Przede wszystkim ten pierwszy działa w imieniu wierzyciela, podczas gdy komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który działa przy sądzie rejonowym. Oznacza to, że gdy długami zajmuje się komornik, to robi to na wniosek sądu. W takim przypadku dłużnik powinien niezwłocznie spłacić swoje zobowiązania.

W przypadku firmy windykacyjnej sprawa wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim pełni ona funkcję pośrednika pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, który nie był w stanie odzyskać należnych mu pieniędzy lub nie chciał tego robić samodzielnie. Kontakt windykatora z dłużnikiem pozwala temu drugiemu na polubowną spłatę długu i ustalenie optymalnego planu zwrócenia zadłużenia.

 

MIT 2 Warto unikać kontaktu z windykatorem

Choć na takie porady możemy często natknąć się w internecie, to najczęściej prowadzą one do sporych problemów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, firma windykacyjna może pomóc dłużnikowi w opracowaniu planu spłaty długu. Dzięki temu osoba zalegająca ze zwrotem zobowiązanie nie wpada w spiralę długów i jeszcze większe kłopoty finansowe.

Poza tym unikanie kontaktu z windykatorem może doprowadzić do tego, że dłużnik zostanie obciążony dodatkowymi kosztami, których w prosty sposób mógłby uniknąć. Po prostu, jeśli dług z windykacji polubownej trafia do egzekucji komorniczej (zobacz jakie są etapy postępowania windykacjnego), to koszty jego obsługi rosną. Dodatkowo dzięki współpracy z windykatorem dłużnik może wynegocjować np. umorzenie części odsetek. W przypadku komornika o takim rozwiązaniu należy zapomnieć.

 

MIT 3 Windykator może wymusić na dłużniku spłatę zobowiązania

Jak wspomnieliśmy wcześniej, windykator jest pośrednikiem pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Do jego zadań należy przede wszystkim prowadzenie negocjacji pomiędzy obiema stronami i doprowadzenie do polubownej spłaty długu. A to oznacza, że zwrot zobowiązania musi być dobrowolny. Poza tym warto pamiętać, że firma windykacyjna po prostu nie ma prawnych możliwości, aby nakazywać lub zmuszać dłużnika to oddania zaległych pieniędzy.

Co za tym idzie, windykator nie może grozić dłużnikowi lub go zastraszać. W taki sposób na pewno nie działają profesjonalne i legalnie działające firmy windykacyjne. Niestety po takie środki sięgają firmy pseudowindykacyjne i stąd często bierze się mylna opinia na temat prawdziwych windykatorów.

Warto jednak pamiętać, że nielegalne działania firm pseudowindykacyjnych powinny być zgłaszane. W naszym kraju działa Polski Związek Zarządzania Wierzytelnościami (PZZW), do którego należą uczciwe firmy windykacyjne. Jeśli do dłużnika zgłasza się firma zrzeszona właśnie w PZZW, może być on pewny, że sprawa jego zobowiązania zostanie rozwiązania w sposób w pełni profesjonalny, uczciwy i polubowny.

 

MIT 4 Windykator może kontaktować się z rodziną lub znajomymi dłużnika i przekazywać im informacje o zadłużeniu

Windykator nie może rozmawiać na temat długu z inną osobą niż sam dłużnik. Dotyczy to zarówno współmałżonków, jak i rodziców zadłużonej osoby, nie mówiąc już o znajomych czy współpracownikach. Profesjonalne firmy windykacyjne, zwłaszcza w przypadku rozmów telefonicznych, dokładnie weryfikują tożsamość rozmówców, aby mieć pewność, że nie naruszają praw i dobrego imienia dłużnika.

Jak widać praca windykatora i profesjonalnych firm windykacyjnych daleko odbiega od tego, co powszechnie opowiada się na ich temat. Współpraca z taką firmą działa na korzyść zarówno wierzyciela, jak i dłużnika. Ten pierwszy może szybciej odzyskać pieniądze, a ten drugi może liczyć na polubowne załatwienie sprawy, które pozwoli mu uniknąć spirali długów i poważnych kłopotów finansowych.

Sprawdź nasz ranking firm windykacyjnych jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z usługi windykacji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *