Czy leasing się opłaca?

Czy leasing się opłaca?

deska rozdzielacza i kierownica eleganckiego samochodu

Większość przedsiębiorców, którzy planują zakup samochodu lub sprzętu do firmy, zastanawiają się nad uzyskaniem leasingu. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to elastyczna, a do tego stosunkowo łatwo dostępna usługa. Czy jednak zawsze opłacalna? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na opłacalność leasingu wpływają różne czynniki. Sprawdźmy zatem, w jakich przypadkach leasing dla firm będzie najbardziej opłacalny. 

Na czym polega leasing dla firm? 

Leasing to usługa polegająca na tym, że leasingobiorca może korzystać z danego przedmiotu przez określony czas w zamian za opłacanie rat leasingowych. Najczęściej w leasing brane są samochody, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w taki sposób sfinansować zakup sprzętu, maszyn, urządzeń, a nawet instalacji fotowoltaicznej czy licencji.

Leasing jest o wiele łatwiej dostępny niż kredyt dla firm i często bywa od niego tańszy. Czy oznacza to, że takie finansowanie zawsze jest opłacalne? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poniżej jednak postaramy się wyjaśnić, od czego to zależy.

 

Czy leasing to opłacalne rozwiązanie?

Z jednej strony przedsiębiorcy chętnie sięgają po leasing dla firm. W ten sposób mogą zakupić samochód bez konieczności sięgania po własne oszczędności czy kredyt dla firm. Nie da się jednak ukryć, że usługa ta może się opłacać jednemu przedsiębiorcy, a innemu już niekoniecznie. Jak wygląda to w praktyce?

Zacznijmy od tego, że w 2019 roku zmieniły się przepisy i od tego czasu zwiększył się limit amortyzacji nabycia samochodów osobowych w leasingu. Obecnie w przypadku samochodów osobowych o wartości do 150 000 zł, aż 100% wydatków można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy korzystają z leasingowanego pojazdu tylko do celów służbowych. Z kolei, gdy ktoś używa samochodu i do celów służbowych, i prywatnych, to może odliczyć 50% VAT  od wydatków związanych z bieżącym użytkowaniem samochodu, w tym również od zakupu paliwa, jak i właśnie od rat leasingowych. Jednak limit amortyzacji inaczej wygląda dla vatowców i nie-vatowców.

W praktyce limity te wyglądają następująco:

  • vatowcy – wartość samochodu, która mieści się limicie to 165 460 zł brutto, co daje 134 528 zł netto,
  • płatnicy VAT, korzystający z leasingowanego auta wyłącznie służbowo – wartość samochodu, która mieści się w limicie to 184 500 zł brutto, co daje 150 000 zł netto,
  • przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami VAT – wartość samochodu, która mieści się w limicie to 150 000 zł brutto, co daje 121 951 zł netto.

W przypadku samochodów elektrycznych limit ten został zwiększony i wynosi aż 225 tys. zł.

Potrzebujesz fachowego wsparcia w wyborze oferty leasingowej? Sprawdź nasz ranking brokerów leasingowych!

 

Kiedy leasing jest opłacalny?

Przede wszystkim leasing jest opłacalny w przypadku firm, które zamierzają regularnie wymieniać samochody na nowe. W takim przypadku po upłynięciu umowy leasingowej leasingobiorca oddaje pojazd
i stara się o uzyskanie kolejnego leasingu na nowy samochód. Jest to tańsze rozwiązanie niż sięganie po kredyt dla firm, a do tego mniej czasochłonne. Poza tym przedsiębiorca nie musi się przejmować zbywaniem dotychczasowego samochodu i poszukiwaniem kupca. Za to może w pełni skupić się na wyborze nowego auta i leasingodawcy. W ten sposób, co 2-4 lata firma pozyskuje zupełnie nowe samochody.

Z drugiej strony leasing nie zawsze będzie optymalnym rozwiązaniem, gdy po zakończeniu umowy leasingowej chcemy zatrzymać samochód na własność. 

Zastanawiasz się nad wdrożniem instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź czy warto korzystać z leasingu fotowoltaiki.

Warto także dodać, że leasing dla firm opłaca się ze względu na uproszczone procedury i formalności ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki temu z usługi tej mogą skorzystać firmy nawet z niewielkim stażem na rynku, co bywa często niemożliwe w przypadku kredytów dla firm. Choć trzeba jednak przyznać, że leasing dla firmy, która dopiero się otwiera, będzie droższy niż, gdyby dane przedsiębiorstwo działało już ponad 12 miesięcy.

O opłacalności leasingu decyduje także wybór firmy leasingowej. Warto poświęcić na to trochę czasu
i znaleźć ofertę, która będzie w pełni spełniała nasze potrzeby i możliwości finansowe. Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie dopasowanie poszczególnych warunków leasingu.

Szukasz sprawdzonej firmy leasingowej? Sprawdź naszą recenzję PKO Leasing.

Jak widać, na pytanie o to, czy leasing się opłaca, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W przypadku każdej firmy należy rozpatrzyć to indywidualne, gdyż zbyt wiele czynników na to wpływa. Nie da się jednak ukryć, że gdy chcesz kupić samochód, a nie masz na to wystarczających środków, to na jakiś rodzaj finansowania musisz się zdecydować. A to właśnie leasing dla firm najczęściej będzie opłacał się najbardziej. Pamiętaj tylko, aby postawić na taką firmę leasingową i ofertę, która faktycznie będzie ci odpowiadać i nie nadwyręży firmowego budżetu. 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *