Na czym polega faktoring dla branży handlowej i hurtowni?

Na czym polega faktoring dla branży handlowej i hurtowni?

samochody ciężarowe stojące przy hurtowni w oczekiwaniu na załadunek

Przez faktury o odroczonym terminie płatności nie masz środków na zatowarowanie? Twoi dostawcy podnoszą ceny albo naciskają na skrócenie terminu płatności za dostarczony towar? Najwyższy czas zadbać o płynności finansową Twojej firmy. Sprawdź, na czym polega faktoring dla branży handlowej i hurtowni.

Jakie wyzwania czekają na firmy z branży handlowej?

Jednym z największych problemów, z jakimi zmagają się firmy z branży handlowej i hurtownie, jest zachowanie płynności finansowej. Niestety sytuacji nie poprawia fakt konieczności wystawiania faktur
z odroczonym terminem płatności. A to jest w tej branży norma. W takim przypadku firma nie ma ani towaru, ponieważ sprzedała go kontrahentowi, ani środków na ponowne zatowarowanie. A przecież w budżecie firmy trzeba również uwzględnić bieżące wydatki i zobowiązania podatkowe. Tylko skąd na to wszystko brać środki? Z pomocą branży handlowej przychodzą firmy faktoringowe.

 Szukasz sprawdzonego faktora? Sprawdź nasze zestawienie i ranking firm faktoringowych.

 

Na czym polega faktoring dla branży handlowej i hurtowni?

Dzięki faktoringowi firma nie odczuwa negatywnych skutków związanych z wystawianiem faktur sprzedażowych
o odroczonych terminach płatności. Po prostu przekazuje taką fakturę do firmy faktoringowej, a ta wypłaca tzw. zaliczkę faktoringową w wysokości od 70 do 100% wartości faktury brutto. W ten sposób przedsiębiorca od razu ma do dyspozycji gotówkę, którą może przeznaczyć na opłacenie własnych dostawców czy też innych zobowiązań. Natomiast kontrahent spłaca należność zgodnie z ustalonym terminem. A gdy tylko to zrobi, firma faktoringowa wypłaci przedsiębiorcy pozostałą kwotę należności.

Chcesz mieć pewność, że pieniądze za sprzedany towar w terminie pojawią się na Twoim koncie? Sprawdź, czym jest faktoring wymagalnościowy. 

 

Na czym polega faktoring masowy?

Jedną z największych zalet faktoringu jest elastyczność tej usługi. W ten sposób z faktoringu mogą korzystać mniejsze i większe firmy, bez względu na to, ile faktur miesięcznie wystawiają i jaka jest ich wartość. Co więcej, firmy faktoringowe przygotowały również ofertę, która idealnie sprawdzi się m.in.
w przypadku hurtowni. Mowa o tzw. faktoringu masowym.

Faktoring masowy to usługa przeznaczona dla firm, które wystawiają wiele faktur o niskich nominałach. Polega ona na tym, że przedsiębiorca i firma faktoringowa ustalają limit przekazywanych faktur, natomiast ich ewidencjonowaniem zajmuje się sam przedsiębiorca. Dzięki temu nie trzeba dostarczać firmie faktoringowej masy dokumentów, co zajmowałoby sporo czasu. Poza tym w ten sposób przedsiębiorca ma cały czas pełny wgląd i kontrolę nad swoimi finansami.

Z tego względu faktoring masowy sprawdzi się, jeśli firma wystawia faktury o odroczonym terminie płatności oraz współpracuje z wieloma kontrahentami, którzy dodatkowo często się zmieniają.

Nie możesz zdecydować czy faktoring pełny czy niepełny lepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Zapoznaj się z faktoringiem mieszanym.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu
w branży handlowej?

Korzystanie z faktoringu sprawia, że przedsiębiorca ma stały dostęp do gotówki. Dzięki temu może spłacić swoje zobowiązania na czas, a nawet zapłacić za zakupiony towar z góry, jeśli dzięki temu otrzyma lepsze warunki od swojego dostawcy.

Pieniądze uzyskane w ramach faktoringu można przeznaczyć na dowolny cel. Może być to spłata własnych zobowiązań, pokrycie bieżących wydatków oraz mniejsze lub większe inwestycje. Firma faktoringowa nie stawia tutaj żadnych ograniczeń, a przedsiębiorca w pełni decyduje o swoich pieniądzach.

Warto także pamiętać, że firmy faktoringowe zajmują się także monitorowaniem należności. Dzięki temu kontrahenci otrzymują powiadomienie o zbliżającym się terminie płatności. W branży handlowej jest to szczególnie ważne, gdyż łatwo jest przegapić pojedynczą płatność, jeśli każdego miesiąca wystawia się setki, jeśli nie tysiące faktur.

Działasz także w branży transportowej? Zapoznaj się z faktoringiem dla transportu.

Jedną z największych zalet faktoringu jest elastyczność tej usługi. Dzięki temu większość firm może
z powodzeniem z niej korzystać. Dotyczy to także hurtowni i przedsiębiorców, działających w branży handlowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *