Dla kogo przeznaczona jest karta kierowcy?

Dla kogo przeznaczona jest karta kierowcy?

duża niebieska ciężarówka

Karta kierowcy jest niezbędna w przypadku osób, które prowadzą pojazdy wyposażone w tachografy. Na szczęście otrzymanie takiej karty nie jest skomplikowane. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdź, kiedy należy wyrobić kartę kierowcy i co grozi za jazdę bez ważnego dokumentu.  

Czym jest karta kierowcy?

Karta kierowcy jest wykorzystywana w transporcie drogowym. Jest to dokument, który musi posiadać każda osoba, prowadząca pojazd wyposażony w tachograf cyfrowy. Z kolei tachografy montowane są w pojazdach:

 • o masie większej niż 3,5 tony, które przeznaczone są do przewozu towarów,
 • służących do przewozu ponad 9 osób (licząc łącznie z kierowcą).

A skąd wziąć kartę kierowcy? Otóż dokument ten wydawany jest przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych w Warszawie. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek oraz uiścić opłatę w wysokości 172,20 zł. Karta kierowcy wydawana jest na okres 5 lat. A jak to wygląda w praktyce?

Planujesz zakup nowych samochodów na firmę? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Jak wyrobić kartę kierowcy?

Wniosek o wydanie karty kierowcy można złożyć w formie papierowej lub za pośrednictwem Profilu Zaufanego, lub podpisu elektronicznego. W tym pierwszym przypadku wniosek można przesłać poprzez Pocztę Polską. A co w takim wniosku musi się znaleźć?

Pamiętaj, aby do wniosku o wydanie karty kierowcy dołączyć:

 • kopię ważnego prawa jazdy,
 • fotografię kierowcy o wym. 3,5×4,5 cm,
 • kopię dowodu wpłaty opłaty za wydanie karty.

Dodajmy jeszcze, że fotografia powinna przedstawiać lewy profil lub twarz zwróconą na wprost. Poza tym osoba na zdjęciu powinna zostać sfotografowana na białym tle bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.

➡ Zastanawiasz się, w jaki sposób sfinansować zakup nowych samochodów? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z leasingu.

 

Kiedy należy złożyć wniosek o wydanie karty kierowcy?

O kartę kierowcy możemy wnioskować w kilku okolicznościach, takich jak:

 • jest nam ona potrzebna do podjęcia pracy (pierwsze wydanie karty),
 • wkrótce upłynie termin ważności karty kierowcy,
 • zgubiliśmy kartę kierowych,
 • karta kierowcy została skradziona,
 • karta kierowcy jest uszkodzona lub działa wadliwie,
 • zmieniły się dane osobowe lub miejsce zamieszkania kierowcy,
 • zmienił się kraj zamieszkania kierowcy.

Co ważne, wniosek o wydanie karty kierowcy może zostać złożony jedynie przez kierowcę, na którego karta ma być wystawiona. A to oznacza, że nie może zrobić tego za niego np. pracodawca. Karta kierowcy zostanie wydana w ciągu 30 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, o ile został on wypełniony poprawnie.

Nie wiesz, jaki leasing najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie? Sprawdź, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego.

 

Karta kierowcy dla obcokrajowca

O kartę kierowcy w Polsce mogą starać się także obcokrajowcy. Poza kserem prawa jazdy, dowodu wpłaty i zdjęciem, muszą oni dołączyć do wniosku również dodatkowe dokumenty. Są to np. skany:

 • tłumaczenia prawa jazdy i świadectwa kierowcy,
 • karty kierowcy z innego kraju, o ile dana osoba chce je w Polsce przedłużyć,
 • oświadczenie o miejscu zamieszkania (potwierdzenie, że dana osoba przebywa w Polsce ponad 185 dni w roku),
 • potwierdzenie zatrudnienia na stanowisku kierowcy w firmie, która zajmuje się przewozami drogowymi.

 

Jak przedłużyć ważność karty kierowcy?

Karta kierowcy ważna jest przez 5 lat, jednak okres ten można przedłużyć. Wystarczy w tym celu złożyć stosowny wniosek w PWPW na co najmniej 15 dni roboczych przed upływem ważności karty. Na wszelki wypadek warto taki wniosek złożyć nieco wcześniej.

Należy także pamiętać, że czekając na wydanie nowej karty, nie mamy do dyspozycji żadnego zaświadczenia. Oznacza to, że dopóki nie dostaniemy nowej karty, nie będziemy mogli prowadzić pojazdów, jeśli stara karta kierowcy straci ważność. Nie dotyczy to tylko sytuacji, jeśli staramy się
o zastępczą kartę kierowcy.

 

Co zrobić, gdy karta kierowcy się zgubi lub zniszczy?

Czasem zdarza się, że karta kierowcy ulegnie zniszczeniu, zgubi się lub ktoś ją ukradnie. W takim przypadku kierowca powinien na początku dnia pracy sporządzić wydruk z tachografu. Z kolei na jego odwrocie należy podać dane, które pozwolą na identyfikację kierowcy. Będą to: imię i nazwisko kierowcy, numer jego karty i prawa jazdy, a także jego podpis.

Następnie już po zakończeniu trasy w danym dniu należy przygotować kolejny wydruk z tachografu. Dokument ten powinien zawierać takie informacje jak:

 • czas jazdy,
 • wykonywanie innej pracy,
 • dyspozycyjność,
 • przerwy lub odpoczynek.

Do tego dochodzą dane, pozwalające na identyfikację kierowcy oraz jego podpis.

W przypadku karty zgubionej, skradzionej lub uszkodzonej należy wystąpić do PWPW o wydanie karty zastępczej. Mamy na to 7 dni kalendarzowych. Tymczasowy dokument powinniśmy dostać w ciągu 8 dni roboczych od dnia złożenia wniosku. Należy także pamiętać, że jeśli karta kierowcy została uszkodzona, należy zwrócić ja do PWPW. Z kolei kradzież karty kierowcy należy zgłosić służbom w kraju, w którym do tej kradzieży doszło.  

Zastanawiasz się, czy korzystając z leasingu, masz jeszcze szanse na kredyt? Sprawdź, jak leasing wpłynie na zdolność kredytową firmy.

 

Jakie są konsekwencje prowadzenia pojazdów bez ważnej karty kierowcy?

Za prowadzenie pojazdów bez ważnej lub z uszkodzoną kartą kierowcy grozi mandat. Kierowca, ale i osoba zarządzająca transportem w firmie może dostać mandat w wysokości 2000 zł. Z kolei firma transportowa musi się liczyć z karą 5000 zł.

Karta kierowcy to niezbędny dokument w każdej firmie transportowej. Jednak wystarczy złożyć odpowiedni wniosek, aby kierowca mógł prowadzić pojazdy wyposażone w tachografy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *