Kiedy warto skorzystać z leasingu?

Kiedy warto skorzystać z leasingu?

mężczyzna za kierownicą samochodu

Planujesz zakup samochodu firmowego? A może musisz kupić nowe maszyny lub sprzęt komputerowy, bez których Twoja firma się nie obejdzie? W żadnym z tych przypadków nie musisz sięgać po oszczędności firmy. Wystarczy, że zdecydujesz się na skorzystanie z leasingu. Sprawdźmy zatem, kiedy warto sięgnąć po leasing dla firm.


Na czym polega leasing?

Leasing to jedna z najpopularniejszych usług finansowania zakupów, z której korzystają przedsiębiorcy. Dzięki niej firma-leasingobiorca może korzystać z leasingowanej rzeczy bez konieczności płacenia za niego całej kwoty z góry. Zamiast tego przedsiębiorca wpłaca tylko tzw. wkład własny, czyli niewielką część wartości danej rzeczy. Pozostałą kwotę spłaca w comiesięcznych ratach leasingowych przez cały okres trwania umowy leasingowej. Co ważne, w okresie trwania umowy leasingowej przedsiębiorca nie jest właścicielem leasingowanych przedmiotów.

Jednak, gdy okres leasingu upłynie, przedsiębiorca może wykupić na własność leasingowany przedmiot za niewielką kwotę. Jednak nie ma takiego obowiązku. Zamiast tego może ponownie skorzystać z leasingu, uzyskując w ten sposób dostęp do zupełnie nowego sprzętu czy pojazdu.

Nie wiesz, jaki leasing będzie najlepszy dla Twojej firmy? Sprawdź, czym różni się leasing operacyjny od leasingu finansowego.

 

Co warto wziąć w leasing?

Choć najczęstszym przedmiotem leasingu jest samochód firmowy, to w leasing można wziąć o wiele więcej rzeczy. Mogą być to maszyny, niezbędne do funkcjonowania zakładu produkcyjnego czy sprzęt komputerowy, wykorzystywany każdego dnia w firmie projektowej. Po leasing często sięgają lekarze, stomatolodzy czy weterynarze, którzy w ten właśnie sposób finansują zakup wyposażenia do prywatnego gabinetu. Dzięki temu stosunkowo niewielkim kosztem przedsiębiorca może zmodernizować swoją firmę, zapewniając klientom najwyższą jakość obsługi.

Warto także pamiętać, że przedmiotem leasingu mogą być zarówno rzeczy zupełnie nowe, jak i używane.

 

Kiedy warto skorzystać z leasingu?

Leasing pozwala na zakup kosztownego sprzętu, przy minimalnym zaangażowaniu środków własnych przedsiębiorcy. Warto wybierać tę usługę zawsze, gdy zależy nam na zachowaniu płynności finansowej firmy, bez wstrzymywania jej rozwoju czy niezbędnych modernizacji.

Z tego względu leasing to bardzo dobre rozwiązanie dla nowych firm. Często początkujący przedsiębiorca nie posiada wystarczającego kapitału, aby zakupić sprzęt niezbędny do rozpoczęcia działalności. Z drugiej strony młoda firma nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt dla firm. Natomiast decydując się na leasing, przedsiębiorca musi pokryć z własnych środków jedynie niewielką część wartości leasingowanego przedmiotu. Pozostałą kwotę może spłacać w comiesięcznych ratach.

Faktoring, kredyt dla firm czy leasing? Sprawdź, jaki rodzaj finansowania biznesu najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie.

Poza tym z leasingu mogą śmiało korzystać również małe i średnie firmy. Zamiast zaciągać duży kredyt na modernizację przedsiębiorstwa, mogą za ułamek potrzebnej kwoty korzystać z nowoczesnych urządzeń i maszyn. A dzięki temu nowy sprzęt może sam zarobić na raty leasingowe, które przedsiębiorca będzie spłacał.

Po leasing warto także sięgnąć, gdy zależy nam na optymalizacji kosztów firmowych. W zależności od rodzaju leasingu, do kosztów można wliczyć raty leasingu, podatek oraz inne wydatki operacyjne, które wiążą się z korzystaniem z leasingowanych przedmiotów.

 

Na jakie korzyści może liczyć przedsiębiorca, decydujący się na leasing?

Najważniejszą zaletą leasingu jest możliwość zakupu niezbędnego sprzętu do firmy bez utraty płynności finansowej i przy minimalnym zaangażowaniu kapitału własnego. W ten sposób firma jest w stanie dotrzymywać kroku konkurencji, a nawet ją wyprzedzić. To jednak nie wszystko.

Dzięki leasingowi możemy uzyskać dodatkowe zniżki na przykład u dealerów samochodowych. Do tego dochodzą i inne udogodnienia, takie jak wliczenie kosztu przeglądu czy ubezpieczenia do raty leasingowej. Poza tym w przypadku leasingu możemy liczyć na szybkie naprawy leasingowanego przedmiotu, czy dostęp do sprzętu zastępczego.

Zresztą samo uzyskanie leasingu jest dużo prostsze i mniej skomplikowane niż otrzymanie kredytu dla firmy, który umożliwiłby zakup potrzebnego sprzętu.

Warto również pamiętać, że choć mamy możliwość wykupienia leasingowanego przedmiotu, to nie jest to konieczność. Równie dobrze po upływie umowy leasingowej możemy ponownie skorzystać z leasingu, zapewniając firmie zupełnie nowy sprzęt.

Leasing pozwala na nabycie samochodu czy innego sprzętu, bez którego firma nie może się obejść. Ważny jest jednak wybór firmy, w której taki leasing otrzymamy. W tym celu warto zajrzeć do aktualnego Rankingu Firm Leasingowych i porównać oferty najlepszych leasingodawców.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *