Faktoring odwrotny – kiedy warto zdecydować się na finansowanie zakupów?

Faktoring odwrotny – kiedy warto zdecydować się na finansowanie zakupów?

faktoring odwrotny kiedy warto skorzystać

Irytują Cię długie terminy płatności i wolałbyś otrzymywać płatności za faktury od razu po ich wystawieniu? Takie rozwiązanie oferują firmy faktoringowe. Co jednak w przypadku, gdy to od Ciebie kontrahenci wymagają natychmiastowych rozliczeń? W takiej sytuacji odpowiedzią również jest faktoring, a dokładniej faktoring odwrotny.

 

Na czym polega faktoring odwrócony?

Coraz więcej przedsiębiorstw przekonuje się, że faktoring odwrotny to doskonały sposób, pomagający zarządzać własnymi zobowiązaniami. Dzięki niemu możesz w pełni wykorzystać kredyt kupiecki, jaki otrzymałeś od swoich dostawców. Na czym dokładnie polega ta usługa?

Przede wszystkim faktoring odwrotny to jeden z rodzajów finansowania przedsiębiorstwa. Jednak w przeciwieństwie do faktoringu klasycznego, który kierowany jest do sprzedawców czy usługodawców, faktoring odwrotny powstał z myślą firmach, które dokonują zakupu towarów.

Mechanizm faktoringu odwrotnego możemy przedstawiać w następujący sposób:

  • przedsiębiorstwo składa zamówienie u dostawcy,
  • dostawca dostarcza towar kupującemu oraz wystawia fakturę,
  • przedsiębiorstwo przedstawia fakturę firmie faktoringowej,
  • firma faktoringowa płaci dostawy całość kwoty, znajdującej się na fakturze,
  • przedsiębiorstwo oddaje firmie faktoringowej kwotę, znajdującą się na fakturze wraz z odsetkami w ustalonym wcześniej terminie.

W ten sposób przedsiębiorca zyskuje dodatkowy czas na opłacenie faktury, a jednocześnie dostawca niemalże natychmiast dostaje zapłatę za dostarczony towar. W rezultacie obaj kontrahenci utrzymują płynność finansową swoich firm i dysponują faktycznymi pieniędzmi, a nie tylko zapisami na fakturze.

Jeśli uważasz, że usługa ta dobrze sprawdziłaby się w Twojej firmie, sprawdź nasz faktoring odwrotny ranking.

 

Rodzaje faktoringu odwrotnego

W ramach faktoringu odwróconego mamy dwa warianty finansowania dostawców. Są to:

  • wariant dyskontowy – finansowanie przed terminem płatności wierzytelności,
  • wariant wymagalnościowy – finansowanie w terminie płatności z odroczonym okresem opóźnienia dla odbiorcy.

W obu przypadkach faktoring odwrotny ma postać finansowania bezregresowanego. Oznacza to, że faktoring odwrotny to inaczej usługa faktoringu pełnego z tylko jednym odbiorcą. Co więcej, największe korzyści finansowe z faktoringu odwróconego czerpie dostawca, gdyż w jego przypadku wszelkie formalności ograniczone są niezbędnego minimum.

 

Zalety faktoringu odwrotnego

Jak w przypadku wszystkich rodzajów faktoringu, również i faktoring odwrotny pomaga zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Jednak to nie jedyne korzyści wynikające z korzystania z tej usługi. Dokładniej przedstawiliśmy je już w jednym z naszych poprzednich artykułów. Przypominamy jednak, że dzięki faktoringowi odwrotnemu możesz:

  • na bieżąco rozliczać zobowiązania wobec swoich dostawców, a także urzędów czy pracowników,
  • jeszcze lepiej kształtować politykę zakupową w swojej firmie,
  • wynegocjować lepsze ceny u dostawców w zamian za terminową lub wcześniejszą zapłatę za fakturę,
  • zbudować wizerunek rzetelnego i wiarygodnego płatnika w oczach obecnych i potencjalnych kontrahentów,
  • zwiększyć konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa.

Poza tym korzystanie z faktoringu odwrotnego to ciekawa alternatywa dla kredytów dla firm.

Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Faktoring odwrotny to usługa skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, współpracujących ze stałymi dostawcami, którzy oferują krótkie terminy płatności za towary lub usługi. To również opłacalne rozwiązanie, jeśli Twoi dostawy oferują dodatkowe rabaty za terminowe lub wcześniejsze rozliczenie płatności. Poza tym faktoring odwrotny pozwoli Ci na zakup większych partii towaru naraz, dzięki czemu również zyskujesz możliwość negocjowania cen. Dzięki temu koszty faktoringu odwrotnego są w pełni rekompensowane przez lepsze warunki współpracy z Twoimi kontrahentami.

Faktoring odwórcony to alternatywny sposób finansowania bieżących zobowiązań handlowych. Decydując się na współpracę z firmą faktoringową, nie tylko zwiększasz płynność finansową swojej firmy, ale i budujesz pozytywny wizerunek swojego przedsiębiorstwa. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tego rozwiązania, zajrzyj do Rankingu Firm Faktoringowych, i sprawdź które mają w swojej ofercie usługę faktoringu odwrotnego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *