Jak wygląda umowa faktoringu?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Jak wygląda umowa faktoringu?

umowa faktoringowa

Jeśli zamierzasz korzystać z usług firmy faktoringowej, będziesz musiał w tym celu podpisać umowę. Na szczęście odbywa się to bezproblemowo, a zasady współpracy pomiędzy Tobą a faktorem są jasno określone. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samej umowy faktoringu. Dlatego temu zagadnieniu poświęcamy dzisiejszy artykuł.

 

Wybór najlepszej firmy faktoringowej

Choć na polskim rynku działa wiele firm faktoringowych, to dzięki naszemu rankingowi firm faktoringowych z pewnością wybierzesz najlepszą dla siebie ofertę. Porównanie wielu różnych rozwiązań sprawi, że w pełni skorzystasz z korzyści, jakie wiążą się z tą usługą. Jeśli podjąłeś już ostateczną decyzję, czas na podpisanie umowy faktoringu. Na czym ona polega?

 

Umowa faktoringu

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że umowa faktoringu jest umową nienazwaną, mieszaną. Oznacza to, że łączy ona w sobie elementy różnych typów umów, takich jak umowa o cesję wierzytelności, umowa pożyczki czy też umowa o wykonanie określonych usług. Postanowienia zawarte w umowie faktoringowej muszą opierać się na przepisach zawartych w Kodeksie Spółek Cywilnych oraz Kodeksie Cywilnym.

Choć nie ma takiego obowiązku prawnego, zalecamy, aby umowa faktoringu była zawarta na piśmie. Dzięki temu, w przypadku nieporozumień czy konfliktów, posłuży jako dowód w sprawie i ułatwi dochodzenie swoich racji.

 

Strony umowy faktoringu

W umowie faktoringu znajdują się dwie główne strony. Jest to faktor, czyli firma faktoringowa oraz faktorant, czyli przedsiębiorca, który chce skorzystać z usługi faktoringu. Poza tym w takiej umowie pojawia się też „trzecia strona”, czyli kontrahent, któremu faktorant wystawił fakturę. Jednak, choć osoba kontrahenta występuje w umowie faktoringu, to nie stanowi ona faktycznej strony tej umowy.

 

Przedmiot umowy faktoringu

Zawierając umowę faktoringu, przedsiębiorca przenosi na firmę faktoringową własność wierzytelności, jakie wynikają z wystawionych faktur. Pamiętajmy, że chodzi tu o nieprzeterminowane wierzytelności, których termin zapłaty jeszcze nie minął. Z kolei faktor, na mocy takiej umowy, dokonuje finansowania przedsiębiorcy. W praktyce wygląda to tak, że firma faktoringowa wpłaca przedsiębiorcy całość lub część kwoty, na jaką opiewa wystawiona przez niego faktura.

Co więcej, w zależności od rodzaju faktoringu, z jakiego będziesz korzystać, firma faktoringowa zobowiązuje się do prowadzenia wszelkich rozliczeń związanych z wierzytelnościami, administrowania dokumentami czy odzyskiwaniem długu od kontrahenta, który zalega z opłacaniem faktury.

Co ważne, jeśli nie zamierzasz korzystać z tych dodatkowych usług, umowa faktoringowa staje się tak naprawdę umową o cesję wierzytelności.

 

Co jest potrzebne do zawarcia umowy faktoringu?

Zazwyczaj zawarcie umowy faktoringu nie nastręcza wielu trudności. Firmy faktoringowe ani nie sprawdzają, ani zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, ani nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których firmy faktoringowe wysoko oceniają ryzyko transakcji. Jednak w większości przypadków, do zawarcia umowy faktoringu wystarczą faktury, które wystawiłeś kontrahentom.

 

Okres obowiązywania umowy faktoringowe

Jedną z zalet korzystania z faktoringu jest to, że umowa pomiędzy faktorem a faktorantem zawierana jest na czas nieokreślony. Dzięki temu nie musisz jej co chwilę odnawiać, a w razie potrzeby możesz ją w każdym momencie wypowiedzieć. Wystarczy, że zachowasz okres wypowiedzenia, który najczęściej wynosi 30 dni.

 

Jakie jeszcze informacje powinny znaleźć się w umowie faktoringu?

W umowie faktoringu powinny znaleźć się jasne zapisy dotyczące rodzaju faktoringu, z którego będziesz korzystać. Musisz również określić, co się stanie, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny. Nie zapomnij również o dokładnym określeniu kosztów, jakie wiążą się usługą faktoringu (zobacz nasz artykuł o kosztach faktoringu).

Decydując się na daną firmę faktoringową, dokładnie przejrzyj umowę, którą zamierzasz podpisać. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek, a także będziesz wiedział, jak najlepiej wykorzystać usługę faktoringu do swoich potrzeb.

 

 

2 komentarze

  1. Iga pisze:

    Świetna alternatywa, papierologia nie przeraża 🙂

  2. Kosta pisze:

    Przede wszystkim przy faktoringu warto mieć poleconego i zaufanego faktora…bo niestety firm jest na pęczki, a nie wszystkie dbają o dobro klienta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *