Finansowania biznesu: faktoring, kredyt dla firm czy leasing?

Finansowania biznesu: faktoring, kredyt dla firm czy leasing?

spotkanie biznesowe w biurze

Kluczem do utrzymania dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa jest odpowiednie zarządzanie posiadanymi środkami i dbanie o utrzymanie płynności finansowej firmy. Jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie, szczególnie gdy kontrahenci domagają się faktur o odroczonym terminie płatności, samochód firmowy prosi się o wymianę, a dostawca chce, aby za towar zapłacić z góry. W takiej sytuacji przedsiębiorca na szczęście nie jest pozostawiony sam sobie, ale może skorzystać z kilku różnych sposobów na dofinansowanie firmy, takich jak faktoring, leasing czy kredyt dla firm. Przyjrzyjmy się zatem, z których z nich warto skorzystać, w zależności od naszej sytuacji.

 

Czym faktoring różni się od kredytu dla firm czy leasingu?

Obecnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród przeróżnych sposobów na dofinansowanie własnego przedsięwzięcia. Kredyty dla firm dostępne są w większości banków, firmy faktoringowe z każdym rokiem zyskują na popularności, a leasing to jeden z najpowszechniejszych sposobów na zakup nie tylko samochodu, ale i sprzętu do firmy. Czy to oznacza, że po powyższe produkty finansowe możemy sięgać, jak nam się tylko podoba?

Z jednej strony tak, ale warto przemyśleć strategię korzystania z różnych opcji dofinansowania działalności. W przyszłości może okazać się, że będziemy potrzebować dodatkowego wsparcia, ale nasza zdolność kredytowa nam to uniemożliwi. Porównajmy zatem najpopularniejsze sposoby na finansowanie firmy.

 

Kredyt dla firm

Jeszcze kilka lat temu kredyt dla firm był jedynym sposobem na uzyskanie dodatkowych środków na rozwój firmy i jej bieżące funkcjonowanie. Teraz to tylko jedno z możliwych rozwiązań, a do tego nie zawsze zalecane. Dlaczego tak się dzieje?

Oczywiście w kredytach dla firm nie ma nic złego, a czasami stanowią jedyny sposób na przeprowadzenie niezbędnych inwestycji czy modernizacji w firmie. Jednak każdy kredyt obniża zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Dlatego, jeśli wykorzystamy kredyt na mniej ważne zakupy, w przyszłości możemy mieć problem ze sfinansowaniem poważniejszej inwestycji. Z tego względu kredyt to dobre rozwiązanie w sytuacjach, w których pozyskanie dofinansowania z innych źródeł jest niemożliwe.

Zobacz nasz Ranking Kredytów Dla Firm

 

Faktoring

Faktoring to usługa umożliwiająca sfinansowanie faktur sprzedażowych, zanim zostaną one opłacone przez kontrahenta. To idealne rozwiązanie w przypadku przedsiębiorców, którzy pracują przede wszystkim na fakturach z odroczonym terminem płatności. W takiej sytuacji najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej. Jeśli sprzedamy towar, ale na zapłatę musimy zaczekać nawet kilka miesięcy, to należy zabezpieczyć środki, które pozwolą nam opłacić własnych dostawców, pracowników itd. I właśnie do tego służy faktoring.

My wykonujemy usługę bądź sprzedajemy towar i wystawiamy fakturę. Następnie przekazujemy fakturę firmie faktoringowej, która wypłaca nam od 80% do 100% wartości brutto faktury. Gdy upłynie termin płatności takiej faktury, nasz kontrahent opłaca ją bezpośrednio do firmy faktoringowej, a ta wypłaca nam pozostałą część kwoty. Z jednej strony przedsiębiorca od razu ma do swojej dyspozycji pieniądze, a z drugiej kontrahent może korzystać z wydłużonych terminów płatności.

Co istotne, faktoring nie zmniejsza naszej zdolności kredytowej. Wynika to przede wszystkim z tego, że firma faktoringowa wypłaca nam pieniądze, które już przecież wypracowaliśmy i które nam się należą. Po prostu otrzymujemy je szybciej, niż wynikałoby to z terminu płatności na fakturze. W tym przypadku firma faktoringowa nic nam nie pożycza, a jedynie wypłaca nam zaliczkę na poczet płatności, jaką za jakiś czas zrealizuje nasz kontrahent. Stąd nie ma mowy o zmniejszaniu zdolności kredytowej.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu, a kiedy z kredytu? Faktoring to rozwiązanie, które pozwala utrzymać płynność finansową, nawet gdy wystawiamy faktury o odroczonych terminach płatności. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli zależy nam po prostu na środkach, które pozwolą na finansowanie bieżącej działalności. Opcję uzyskania kredytu lepiej zostawić na większe inwestycje lub podbramkowe sytuacje.

Zobacz nasz Ranking Firm Faktoringowych

 

Leasing

Jeszcze jednym sposobem na finansowanie firmowych wydatków jest leasing. W ten sposób przedsiębiorcy zostaje udostępniony samochód, sprzęt komputerowy czy maszyny w zamian za comiesięczną opłatę. Przedsiębiorca nie jest właścicielem leasingowanych środków trwałych, ale ma prawo ich wykupu po atrakcyjnej cenie po zakończeniu okresu leasingowego.

Leasing to rozwiązanie, które opłaca się przede wszystkim z podatkowego punktu widzenia, stąd jego przewaga nad kredytem. Poza tym leasing uzyskanie leasingu jest prostsze i wiąże się z mniejszymi formalnościami niż ma to miejsce w przypadku kredytu dla firm.

➡ Zobacz nasz Ranking Leasingu

Faktoring, leasing czy kredyt dla firm? Warto dobrze przemyśleć, w jakim przypadku sięgniemy po dane rozwiązanie. Każde z nich ma swoje zalety i wady, ale i pozwala na sfinansowanie zarówno bieżącej działalności firmy, jak i większych wydatków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *