Ile kosztuje kredyt dla firm?

Ile kosztuje kredyt dla firm?

komputer, telefon i zeszyt z notatkami

Kredyt dla firm to często jedyny sposób, aby przedsiębiorca mógł sfinansować bieżące wydatki firmy lub niezbędne inwestycje. Jednak zanim przedsiębiorca sięgnie po określoną ofertę kredytową, zadaje sobie dwa pytanie: jaki kredyt dla firm powinienem wybrać oraz ile będzie mnie on kosztował? W poniższym artykule odpowiemy na drugie z nich.

Dlaczego warto sięgnąć po kredyt dla firm?

Kredyt dla firm to dodatkowe źródło dofinansowania dla przedsiębiorców. Jeśli planujesz rozwój firmy lub modernizację, to często nie obejdzie się to bez dodatkowych środków. Poza tym niektóre rodzaje kredytów dla firm możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Na przykład w ramach kredytu obrotowego możesz zakupić hurtowe partie towaru lub opłacić pracowników. I choć kredyt dla firm to często bardzo korzystne rozwiązanie, to nie możesz zapominać, że będziesz musiał go spłacić. A że poza pożyczonym kapitałem musisz oddać do banku również i opłaty, które stanowią cenę kredytu dla firm, warto przyjrzeć się kosztom, jakie będą na Ciebie czekać.

Sprawdź nasz Ranking Kredytów Dla Firm

 

Co składa się na koszt kredytu dla firm?

Czy wiesz, dlaczego nie możemy podać Ci jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztuje kredyt dla firm? Po prostu zależy to od wielu czynników, takich jak rodzaj kredytu, długość okresu kredytowania, Twoja zdolność kredytowa, wysokość wkładu własnego, zabezpieczenia kredytu, a także tabela opłat i prowizji danego banku. Jakby tego było mało, na ostateczny koszt kredytu dla firm składa się kilka różnych opłat. Są to m.in.:

  • oprocentowanie kredytu,
  • prowizje,
  • opłaty na ubezpieczenie.

Koszt kredytu dla firm – odsetki

Najważniejszym rodzajem opłaty, która stanowi koszt kredytu, jest oprocentowanie. Banki podają je w skali roku, ale jego wysokość nie może przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, która określana jest przez Narodowy Bank Polski. Zazwyczaj szybkie, niewysokie i łatwo dostępne kredyty dla firm mają wyższe oprocentowanie, niż duże kredyty inwestycyjne, udzielane na wiele lat.

Koszt kredytu dla firm – prowizja

Bank najczęściej pobiera także od kredytobiorcy prowizję. Najczęściej jest to opłata za przyznanie kredytu, ale możesz natrafić również na sytuację, w której zostaniesz poproszony o opłacenie prowizji za samo rozpatrzenie wniosku o kredyt dla firm. Jaka jest wysokość prowizji bankowej? To również zależy od kilku różnych czynników, ale im lepszą masz zdolność kredytową, tym niższą prowizję możesz wynegocjować. Poza tym kwota prowizji najczęściej stanowi określony procent pożyczanej sumy, co oznacza, że im większy kredyt dla firm bierzesz, tym większą prowizję zapłacisz.

I jeszcze jedna uwaga odnośnie do prowizji. Zazwyczaj możesz opłacić ją na jeden z dwóch sposobów. Po pierwsze możesz wpłacić na konto banku całą kwotę prowizji i o niej zapomnieć. Jeśli jednak nie masz na to środków, możesz poprosić bank, aby kwota prowizji również została skredytowana. Wówczas zostanie ona doliczona do pożyczanego przez Ciebie kapitału. Z jednej strony nie musisz w danym momencie martwić się, skąd weźmiesz środki na prowizję, ale z drugiej ostatecznie kwota prowizji zostanie powiększona o odsetki. Wybór jednak należy do Ciebie i zależy od sytuacji finansowej Twojej firmy.

Koszt kredytu dla firm – ubezpieczenie

Koleją pozycją w cenniku kredytów dla firm jest ubezpieczenie. Nie dotyczy to każdego kredytu, ale w niektórych przypadkach bank poprosi cię o wykup ubezpieczenia. Dla banku jest to rodzaj zabezpieczenia i zazwyczaj spotkasz się z nim w przypadku większych sum pożyczki. Z drugiej strony, decydując się na bankowe ubezpieczenie, zazwyczaj możesz liczyć na nieco niższą wysokość prowizji.

Koszt kredytu dla firm – inne możliwe opłaty

Pamiętaj także, że niektóre banki wymagają, abyś założył u nich konto bankowe dla swoje firmy lub wyrobił kartę kredytową. Z tego względu do całkowitych kosztów kredytu dla firm warto również doliczyć opłaty związane z ich obsługą.

 

Co wpływa na koszt kredytu dla firm?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ostateczny koszt kredytu dla firm zależy od różnych czynników. Ogromne znaczenie ma przede wszystkim zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa Twojej firmy. Banki uwielbiają przedsiębiorców, których stać na wysoki kredyt, i którzy chętnie i bez ociągania spłacają swoje zobowiązania. W takim przypadku zawsze masz lepszą pozycję negocjacyjną i możesz przebierać w ofertach kredytów dla firm.

Banki lubią minimalizować ryzyko związane z ewentualną niewypłacalnością kredytobiorców. Z tego względu na lepsze warunki mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zapewnią bankowi zabezpieczenie kredytu dla firm lub wykupią ubezpieczenie.

Pamiętaj także, że im krótszy okres kredytowania, tym ostateczny koszt kredytu ratalnego będzie mniejszy. Jednak w takim przypadku comiesięczna rata będzie odpowiednio większa, a to nie zawsze jest dobre rozwiązanie z punktu widzenia budżetu firmy (tutaj przeczytasz jak obliczyć ratę kredytu firmowego).

Koszt kredytu dla firm zależy także od jego rodzaju oraz banku, w którym starasz się o dofinansowanie. Pamiętaj, aby najpierw sprawić szczegóły oferty banku i porównać ze sobą kilka propozycji. Najlepiej zrobisz, gdy zajrzysz do Rankingu Kredytów dla Firm.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *