Jak wybrać firmę windykacyjną?

Jak wybrać firmę windykacyjną?

firmy windykacyjne jak wybrać

Nierzetelni kontrahenci to zmora wielu przedsiębiorców. Ciągłe upominanie się o rozliczenie przeterminowanych faktur jest nie tylko irytujące i czasochłonne, ale często również nieskuteczne. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się firmy windykacyjne, które zajmują się odzyskiwaniem należności w imieniu wierzycieli.

Obecnie na polskim rynku działa nawet kilkaset firm windykacyjnych, z których usług możesz skorzystać. Jak jednak wybrać spośród nich najlepszą? Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy windykacyjnej?

Duży wybór firm windykacyjnych nie ułatwia wyboru jednej z nich. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do tego, kto w Twoim imieniu zajmie się odzyskaniem należności, przeanalizuj ich działalność pod kątem następujących czynników:

  • opinie i renoma firmy windykacyjnej,
  • koszty windykacji.

 

Renoma firmy windykacyjnej

Im więcej informacji zdobędziesz na temat firmy windykacyjnej, tym większe jest prawdopodobieństwo, że Twój wybór będzie trafny. Czego zatem powinieneś dowiedzieć się o danej firmie windykacyjnej? Sprawdź przede wszystkim:

  • jakie doświadczenie ma firma windykacyjna w branży, której dotyczy Twoje zlecenie,
  • czy zostanie Ci przydzielony indywidualny opiekun, który będzie prowadził Twoją sprawę,
  • czy firma przeprowadza weryfikację dłużników przed przyjęciem sprawy,
  • jakie referencje ma dana firma windykacyjna,
  • jakie podejście do odzyskiwania należności prezentuje dana firma windykacyjna.

 

Doświadczenie w branży

Sposób odzyskiwania należności w dużym stopniu zależy od branży, której dług dotyczy. Odpowiednio dobrane metody sprawią, że szybciej i z większym prawdopodobieństwem odzyskasz swoje pieniądze. Z tego względu firma windykacyjna powinna orientować się, który ze sposobów zastosować wobec danego dłużnika. Czasem wystarczy opublikować jego dane na giełdzie długów, by skłonić go do zwrotu należności, a w innym przypadku takie działania będą całkowicie nieskutecznie. Firma windykacyjna, która ma doświadczenie w danej branży, z góry będzie wiedziała, do jakiś działań powinna przystąpić, aby przyniosły one oczekiwany efekt.

 

Indywidualny opiekun w ramach oferty firmy windykacyjnej

Wiele firm windykacyjnych działa na masową skalę, obsługując dziesiątki klientów na raz. Z jednej strony taka firma może być niezwykle skuteczna, ale jeśli kwota, którą chcesz odzyskać, jest stosunkowo niewielka, możesz spotkać się z opieszałością. Po prostu dużym firmom windykacyjnym najbardziej opłaca się odzyskiwać milionowe należności, z których czerpią największe zyski.

Z tego względu upewnij się, że do Twojej sprawy zostanie przydzielony indywidualny opiekun. Będzie on monitorował działania związane z odzyskiwaniem twoich należności, a Ty będziesz mógł w każdej chwili skontaktować się z nim telefonicznie lub e-mailowo, aby sprawdzić postępy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której za każdym razem będziesz musiał tłumaczyć szczegóły swojej sprawy, zanim natrafisz na osobę, która cokolwiek wie na jej temat.

Zresztą w przypadku niewielkich należności, warto zdecydować się na współpracę z mniejszymi firmami windykacyjnymi, które zapewniają bardziej indywidualne podejście do klienta. Możesz nawet skorzystać z usługi windykacji online.

 

Weryfikacja dłużników przez firmę windykacyjną

Niektóre firmy windykacyjne przyjmują każdą sprawę, bez wcześniejszego sprawdzania dłużnika. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać na zaletę, ale w praktyce najczęściej okazuje się, że takie firmy mają niską skuteczność. Wynika to z tego, że przyjmując zlecenia „jak leci”, nie dbają o to, aby do każdej sprawy ułożyć określoną strategię działania, która byłaby w danej sytuacji najbardziej efektywna.

 

Referencje firmy windykacyjnej

Opinia dotychczasowych klientów firmy windykacyjnej to również ważne kryterium wyboru. Przejrzyj je pod kątem nie tylko skuteczności, ale i sposobu, w jaki dane firma windykacyjna prowadzi sprawy swoich klientów.

Unikaj firm, które proces odzyskiwania należności trzymają w tajemnicy. Najlepiej wybierz firmę windykacyjną, która pozwoli Ci na śledzenie postępów w tym zakresie. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ firma windykacyjna występuje w Twoim imieniu. Każde nieprofesjonalne zachowanie z jej strony może odbić się również na Twojej reputacji. Już samo odzyskiwanie należności jest delikatną i mało komfortową sprawą. Nie ma sensu dodatkowo zaogniać sytuacji pomiędzy tobą a dłużnikiem.

Aby wybrać sprawdzoną firmę windykacyjną możesz sprawdzić również:

Ranking Firm Windykacyjnych 

w którym staramy się porównać ofertę najlepszych firmy windykacyjnych.

 

Podejście do odzyskiwania należności przez firmę windykacyjną

Jaki jest cel Twojej współpracy z firmą windykacyjną? Oczywiście odzyskanie należności. Dobra firma windykacyjna rozumie, że dłużnik może w danym momencie nie mieć środków, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania, nawet gdyby chciał. Dlatego do każdego dłużnika podchodzi indywidualnie i stara się opracować najlepszy dla obu stron plan spłaty należności. Opcja „wszystko albo nic, i to na teraz” rzadko jest skuteczna. Natomiast rozłożenie zadłużenia na raty, a czasem nawet anulowanie części długu, sprawi, że pieniądze otrzymasz o wiele szybciej, niż byłoby to możliwe przy mniej elastycznym podejściu firmy windykacyjnej.

 

Koszty współpracy z firmą windykacyjną

Przeglądając oferty poszczególnych firm windykacyjnych, sprawdź przede wszystkim, czy w umowie nie kryją się jakieś dodatkowe koszty. Zwróć uwagę na kwestie naliczania prowizji oraz innych opłat. Ponadto dowiedź się, czy wynagrodzenie pobierane jest z góry, czy po wykonaniu windykacji.
Nie da się ukryć, że profesjonalne firmy windykacyjne kosztują. Trzeba jednak przyznać, że są warte swojej ceny. Nie oznacza to jednak, że korzystanie z takich usług kosztuje fortunę, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na windykację online.

Wybór firmy windykacyjnej może Ci się wydawać niełatwym zadaniem. Na szczęście korzystając z Rankingu Firm Windykacyjnych, w znacznym stopniu ułatwisz sobie sprawę. Pamiętaj, że dokładnie przeanalizowanie oferty poszczególnych firm sprawi, że ostatecznie szybciej uda Ci się odzyskać należności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *