Kredyt inwestycyjny jako sposób na sfinansowanie rozwoju firmy
Zastanawiasz się, jak sfinansować duże wydatki, jeśli na firmowym koncie nie ma wystarczających środków? Zamiast odkładać niezbędne zakupy, postaw na kredyt inwestycyjny. W ten sposób uzyskasz potrzebne pieniądze, które pozwolą ci rozwinąć działalność i wyprzedzić konkurencję. W dzisiejszym artykule prezentujemy najważniejsze informacje, o których warto pamiętać przed złożeniem wniosku o kredyt inwestycyjny.
Czym jest kredyt inwestycyjny?
Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest kredyt inwestycyjny i czym wyróżnia się ten sposób finansowania przedsiębiorstw. Przede wszystkim kredyt inwestycyjny to rodzaj pożyczki, po którą sięgają przedsiębiorcy, w celu sfinansowania zaplanowanych inwestycji. Taki kredyt pozwala rozwijać firmę oraz poprawiać jakość oferowanych przez nią produktów i usług. Dzięki kredytowi inwestycyjnemu przedsiębiorstwo może zwiększyć uzyskiwane dochody oraz utrzymać, a nawet umocnić własną pozycję w branży.
Kredyt inwestycyjny różni się od innych rodzajów dofinansowania m.in. okresem i wysokością kredytowania. Taki kredyt może zostać przyznany nawet na 20 lat, dzięki czemu kwota kredytu może być odpowiednio wyższa. Z drugiej strony, odsetki w przypadku kredytu inwestycyjnego są niższe niż przy kredycie obrotowym czy linii kredytowej.
Korzystne warunki kredytu inwestycyjnego rekompensują w pewnym stopniu ograniczenia z nim związane. Środki w ramach kredytu inwestycyjnego mogą zostać przeznaczone tylko i wyłącznie na cel wskazany we wniosku kredytowym. Nie ma mowy, aby wykorzystać je na bieżące funkcjonowanie działalności, takie jak wynagrodzenia dla pracowników, podatki, czy inne comiesięczne opłaty.
Jeśli zależy Ci na sfinansowaniu tego typu wydatków, sięgnij po kredyt obrotowy dla firm ( Sprawdź Ranking Kredytów dla Firm ), linię kredytową lub po prostu skorzystaj z usługi faktoringu, która pomoże utrzymać płynność finansową Twojej firmy.
Na co przeznaczyć kredyt inwestycyjny?
Skoro wiesz już, czego za pieniądze z kredytu inwestycyjnego nie możesz sfinansować, przejdźmy do tego, co możesz za te środki kupić. Są to:
- środki trwałe, takie jak: maszyny, urządzenia i sprzęt, niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa, środki transportu, firmowe nieruchomości,
- wartości niematerialne i prawne, takie jak: patenty, licencje i prawa autorskie,
- udziały i papiery wartościowe, takie jak: obligacje i udziały w innej firmie.
Poza tym po kredyt inwestycyjny możesz sięgnąć w celu sfinansowania innego kredytu inwestycyjnego.
Okres spłaty kredytu inwestycyjnego
Kredyt inwestycyjny to rodzaj kredytu długoterminowego. Oznacza to, że okres kredytowania wynosi co najmniej 3 lata, ale jak wspomnieliśmy powyżej, umowa kredytowa może zostać zawarta nawet na 20 lat.
Banki rzadko finansują w ramach takiego kredytu całość inwestycji. Zazwyczaj przedsiębiorca musi posiadać około 20-30% wkładu własnego, choć i od tej reguły są wyjątki.
Kto może uzyskać kredyt inwestycyjny?
Większość banków udziela kredytów firmowych przedsiębiorstwom, które działają od co najmniej 12 miesięcy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów na start, z których mogą skorzystać także nowe firmy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kredytu inwestycyjnego. Mogą po niego sięgnąć zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć dotychczasową firmę, jak i osoby, które dopiero planują wprowadzić biznesowy pomysł w życie.
Jak uzyskać kredyt inwestycyjny?
Choć uzyskanie kredytu inwestycyjnego wiąże się z różnymi formalnościami, to sam proces nie jest przesadnie skomplikowany. Ważne jest jednak to, aby się do niego odpowiednio przygotować. Warto w tym celu nie tylko przejrzeć aktualny Ranking Kredytów Inwestycyjnych, ale i skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego. Do jego zdań będzie należała ocena ryzyka i opłacalność planowanej inwestycji.
Oczywiście uzyskanie kredytu inwestycyjnego nie obędzie się bez przygotowania dla banku niezbędnych dokumentów. Będą to m.in.:
- dokumenty rejestrowe firmy (np. wypis z KRS, umowa spółki, zaświadczenie potwierdzające wpis do ewidencji działalności gospodarczych),
- dokumenty finansowe firmy (np. PIT, wyciągi z konta firmowego).
Nie ma również mowy o uzyskaniu kredytu inwestycyjnego bez sporządzenia rzetelnego biznesplanu. To na podstawie tego dokumentu bank ocenia opłacalność planowanej przed przedsiębiorcę inwestycji. Jeśli w biznesplanie znajdą się niejasności i niedokładności, możesz zapomnieć o otrzymaniu kredytu inwestycyjnego.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt inwestycyjny?
Kredyt inwestycyjny dostępny jest w większości banków. A jako że często jest to zobowiązanie na lata, warto dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami, zanim zdecydujesz się na jedną z nich. Sprawdź i przeanalizuj warunki danego kredytu, przede wszystkim pod kątem jego kosztów i poszczególnych opłat. Zwróć szczególną uwagę na takie kwestie jak:
- oprocentowanie kredytu, w tym wskaźnik WIBOR i marżę,
- koszty prowizji i ubezpieczenia kredytu inwestycyjnego,
- wysokość opłaty za rozpatrzenie wniosku,
- opłata za przyznanie lub uruchomienie kredytu inwestycyjnego.
Wiele z tych informacji bez trudu znajdziesz na stronie z Rankingiem Kredytów Inwestycyjnych. Warto do niego zajrzeć i wstępnie zorientować się w ofertach kredytów inwestycyjnych poszczególnych banków. Pomoże ci to we wstępnym wybraniu kilku z nich, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu.
Kredyt inwestycyjny to jeden z najlepszych sposobów finansowania przedsiębiorstwa. Pozwala uzyskać środki, dzięki którym sfinansujesz nawet kosztowne zakupy, czy zmodernizujesz własną firmę. Często jest to jedyny sposób, aby utrzymać się na rynku, nie mówiąc już o wyprzedzaniu konkurencji. Jeśli wiesz, że czekają cię niezbędne inwestycje, już dziś zacznij rozglądać się za atrakcyjnym kredytem inwestycyjnym. Na pewno znajdziesz go w naszym Rankingu Kredytów Inwestycyjnych.
Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Od kilku lat prowadzi swoją firmę i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na łamach serwisu FirmowaKasa. W wolnym czasie zapalona biegaczka i podróżniczka.