Jak działa linia kredytowa dla firm?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Jak działa linia kredytowa dla firm?

linia kredytowa dla firm

Nadarzyła się okazja, aby kupić niezbędny sprzęt do firmy w atrakcyjnej cenie? A może profesjonalne szkolenie, na które chciałbyś wysłać pracowników, jest akurat w promocji? Tylko skąd wziąć na to wszystko pieniądze, gdy sam czekasz na przelewy od kontrahentów? Jeśli zawczasu wystąpisz do banku z wnioskiem o otwarcie linii kredytowej, dodatkowe środki na niespodziewane wydatki i okazje, będą zawsze pod ręką.

 

Czym jest linia kredytowa?

Linia kredytowa to bardzo lubiany przez przedsiębiorców produkt bankowy. Bazuje on na tym, że firma dostaje od banku dostęp do dodatkowych środków, z których może skorzystać w dowolnym momencie.

Linia kredytowa najczęściej przypisana jest do jednego z rachunków firmowych (sprawdź nasz ranking rachunków firmowych). Dzięki temu saldo na takim koncie firmowym jest powiększone o przyznany limit. Z linii kredytowej możesz korzystać zawsze, kiedy akurat tego potrzebujesz. Nie musisz od razu wykorzystywać całego przyznanego limitu. Równie dobrze możesz skorzystać z części środków lub możesz ich w ogóle nie ruszać, dopóki nie zajdzie taka potrzeba. Co ważne, za linię kredytową płacisz tylko i wyłącznie wtedy, gdy z niej korzystasz, a odsetki naliczane są od kwoty, którą faktycznie przez ciebie wykorzystanej. Dodatkowo, jeśli spłacisz wykorzystane zobowiązanie, ponownie możesz skorzystać z dostępnych w ramach limity środków.

Ogromną zaletą linii kredytowej jest również to, że dostępne środki możesz przeznaczyć na dowolny cel. Jeśli zajdzie taka potrzeba możesz wydać je na zakup sprzętu do firmy, opłacenie dostawców lub wypłacenie nagród pracownikom. Poza tym linia kredytowa może być przydatna do finansowania bieżącej działalności firmy.

➡ Najlepsze oferty linii kredytowych znajdziesz w naszym Rankingu Kredytów dla Firm ⬅

 

Jak uzyskać linię kredytową dla firmy?

Choć większość banków posiada w swojej ofercie linie kredytowe dla firm, to w zależności od kredytodawcy będą się one od siebie różniły warunkami i wymaganiami stawianymi przedsiębiorcom. A na co banki patrzą, wydając decyzję o otwarciu linii kredytowej i określeniu jej wysokości?

 

Linia kredytowa a staż firmy

Przede wszystkim banki przyznają linie kredytowe firmom, które działają na rynku od co najmniej miesięcy. Można wprawdzie znaleźć oferty linii kredytowych dla młodszych firm, np. z 6-miesiecznym stażem, ale nie jest to jeszcze powszechne rozwiązanie. Dlatego, jeśli prowadzisz swoją działalność krócej niż rok, poszukaj alternatywnych źródeł finansowania, takich jak kredyt na start, kredyt inwestycyjny dla nowych firm, a nawet faktoring.

 

Wysokość limitu kredytowego

Wysokość limitu w ramach linii kredytowej ustalana jest indywidualnie na podstawie stanu finansowego firmy i jej potrzeb. Bank bierze w tym wypadku pod uwagę takie czynniki jak:

  • posiadane przez firmę aktywa,
  • wysokość dochodów, przychodów lub obrotów,
  • zaleganie ze zobowiązaniami wobec ZUS-u i urzędu skarbowego.

Na jaki limit możesz zatem liczyć? W zależności od Twojej indywidualnej sytuacji może być to zarówno 15 000, jak i 500 000 zł. Niektóre banki przy określaniu limitu w ramach linii kredytowej biorą pod uwagę średnią wpływów na rachunek firmowy z ostatnich 12 miesięcy. W takim przypadku najczęściej możesz liczyć na linię kredytową w wysokości trzykrotności tych wpływów.

 

Zabezpieczenie linii kredytowej

Bardzo ważną rolę przy przyznawaniu linii kredytowej odgrywa także zabezpieczenie, jakie możesz zapewnić. Niektóre banki wprawdzie oferują nawet do 200 000 zł limitu bez żadnych zabezpieczeń, ale inne mogą wymagać np. hipoteki na nieruchomości czy gwarancji de minimis. Jednak tak poważne zabezpieczenia dotyczą przede wszystkim wysokich limitów, wynoszących około 500 000 zł. Jeśli zależy Ci na mniejszej kwocie, zabezpieczenie będzie mniej restrykcyjne lub, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie będzie go wcale.

 

Ile kosztuje linia kredytowa dla firm?

Linia kredytowa to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak zanim po nie sięgniesz, dokładnie zapoznaj się z kosztami, jakie się z nim wiążą. Co najważniejsze, za linię kredytową płacisz tylko i wyłącznie wtedy, gdy z niej korzystasz, co oznacza, że większość banków nie pobiera tzw. opłaty za gotowość.

A co składa się na koszty związane z korzystaniem z linii kredytowej? Są to przede wszystkim opłata za przyznanie linii kredytowej oraz oprocentowanie.

 

Opłata za przyznanie linii kredytowej

Wysokość opłaty za przyznanie linii kredytowej oscyluje na ogół wokół 2% wartości przyznanego limitu. Możesz się również spotkać z jednoczesnym zastrzeżeniem, że kwota ta nie może być jednak niższa niż np. 200 zł. Podobny wydatek czeka Cię, jeśli zechcesz po jakimś czasie zwiększyć limit kredytowy lub przedłużyć korzystanie z linii kredytowej na kolejny okres.

Z kolei, jeśli zdecydujesz się na zmniejszenie limitu kredytowego, również zapłacisz prowizję, ale zostanie ona zmniejszona za niewykorzystaną liczbę dni z poprzedniego limitu.

 

Oprocentowanie linii kredytowej

Dokładne oprocentowanie linii kredytowej zależy od dwóch czynników. Są to stawka WIBOR 1M oraz marża banku, która zazwyczaj waha się w przedziale 4-8% wartości linii kredytowej. Pamiętaj jednak, że wysokość marży możesz zawsze negocjować. Sprawdź także, czy skorzystanie z dodatkowych produktów i usług banku, takich jak ubezpieczenie, nie pomniejszy wysokości marży, także w ogólnym rozrachunku pozwoli Ci to nieco zaoszczędzić.

Decydując się na otwarcie linii kredytowej, możesz w znaczny sposób usprawnić prowadzenie własnej firmy. Nie musisz czekać do na przelewy od kontrahentów, aby samemu rozliczyć się z dostawcami, pracownikami czy urzędami. Jest to też bardzo dobre rozwiązanie, gdy czekają Cię niespodziewane wydatki lub przytrafi Ci się atrakcyjna oferta biznesowa, która jednak wymaga wcześniejszej inwestycji. Dzięki linii kredytowej nie musisz w pośpiechu szukać banku, który pilnie udzieli Ci kredytu dla firm, tylko spokojnie możesz skorzystać ze środków, które czekają na Twoim koncie firmowym.

Jeśli uważasz, że linia kredytowa jest rozwiązaniem dla Ciebie, zajrzyj do naszego Rankingu Kredytów dla Firm i sprawdź, który bank posiada najlepszą ofertę, która idealnie wpasowuje się w potrzeby i możliwości twojego przedsiębiorstwa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *