Kredyt hipoteczny dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Kredyt hipoteczny dla firm – wszystko co musisz o nim wiedzieć

kredyt hipoteczny dla firm

Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z kredytem na zakup nieruchomości, o który starają się osoby prywatne. Warto jednak wiedzieć, że z takiego rozwiązania mogą skorzystać także firmy. Jakie są zalety kredytu hipotecznego dla firm i jak można je wykorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

 

Na czym polega kredyt hipoteczny dla firm?

Kredyt hipoteczny dla firm nie różni się szczególnie od tego typu pożyczek na zakup nieruchomości, jakie banki udzielają klientom niebiznesowym. W tym przypadku za środki w ramach kredytu hipotecznego firma może zakupić nieruchomość, na której zostanie ustanowiona hipoteka. W ten sposób zobowiązanie przedsiębiorcy zostaje zabezpieczone na wypadek jego niewypłacalności. Dzięki temu kredyt hipoteczny dla firm jest jednym z najtańszych sposobów na finansowanie zakupu nieruchomości przez przedsiębiorstwo.

 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla firm?

Choć sam proces wnioskowania o przyznanie kredytu hipotecznego dla firm przypomina procedury związane z analogiczną pożyczką dla osób prywatnych, to zestaw dokumentów, jakie należy dostarczyć do banku, jest zupełnie inny.

Przede wszystkim kredytodawca poprosi przedsiębiorcę o przygotowanie dokumentów związanych z prowadzoną działalnością. Potrzebne będzie również zaświadczenie o braku zaległości wobec urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Poza tym do banku trzeba dostarczyć dokumenty, które pozwolą na ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Co istotne, banki udzielają kredytów hipotecznych dla firm, które już od jakiegoś czasu działają na rynku. Czasami wystarczy prowadzić działalność od kilku miesięcy, ale w niektórych przypadkach konieczny jest staż wynoszący nawet kilka lat. Oczywiście wszystko zależy od kondycji finansowej danego przedsiębiorstwa. I jak to zazwyczaj bywa, im lepsza jest sytuacja firmy, tym większe ma ona szanse na pozyskanie dofinansowania w postaci kredytu hipotecznego dla firm.

➡ Sprawdź Ranking Kredytów Dla Firm ⬅

 

Kredyt hipoteczny na zakup lokalu komercyjnego

Środki w ramach kredytu hipotecznego dla firm możemy przeznaczyć na przykład na zakup lokalu komercyjnego. Czym jest taki lokal? To nieruchomość, w której będzie prowadzona działalność gospodarcza. Innymi słowy, do kategorii lokali komercyjnych możemy zaliczyć biurowce, lokale usługowe oraz powierzchnie pod linie produkcyjne czy magazyny.

Z kredytu hipotecznego dla firm można również sfinansować zakup gruntu, na którym zostanie postawiona nieruchomość komercyjna. Kredyt hipoteczny dla firm można również przeznaczyć na budowę takiego lokalu.

Kredyt hipoteczny na zakup lub budowę lokalu komercyjnego przyznawany jest najczęściej przedsiębiorstwom. Osobom prywatnym może być zdecydowanie trudniej ubiegać się o kredyt tego rodzaju. Zazwyczaj o taki kredyt mogą starać się firmy, które działają na rynku od co najmniej 6 miesięcy. Nie oznacza to jeszcze, że każde przedsiębiorstwo o takim stażu automatycznie uzyska kredyt hipoteczny dla firm na cele komercyjne. Wszystko zależy, czy bank uzna, że uzyskiwane przez daną firmę dochody znajdują się na odpowiednim poziomie.

 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla firm na dowolny cel?

Kredyt hipoteczny kojarzy się przede wszystkim z pożyczką przyznawaną przez bank na zakup nieruchomości lub gruntów pod nieruchomość. Jednak przedsiębiorstwo może starać się o kredyt hipoteczny, nawet jeśli chce przeznaczyć uzyskane środki na zupełnie inny cel.

Wystarczy, że firma jest właścicielem dowolnej nieruchomości komercyjnej lub prywatnej. W takim przypadku możemy wziąć kredyt hipoteczny pod jej zastaw (ustanowić hipotekę), a uzyskane w ten sposób środku przeznaczyć na dowolny cel.

Jeśli zabezpieczeniem takiego kredytu hipotecznego dla firm jest nieruchomość, możemy otrzymać pożyczkę w wysokości do 80% jej wartości. Natomiast w przypadku gruntów będzie do maksymalnie 50% ich wartości, o ile nie prowadzimy działalności rolniczej.

 

Zalety kredytu hipotecznego dla firm pod własną nieruchomość

Kredyt hipoteczny dla firm pod własną nieruchomość, to często tańsze i łatwiejsze w uzyskaniu rozwiązanie, niż kredyt obrotowy czy kredyt inwestycyjny. Jego największą zaletą jest możliwość przeznaczenia otrzymanych środków na dowolny cel i to bardzo niskim kosztem. W ten sposób możemy sfinansować zarówno zakupy dla przedsiębiorstwa, jak i bieżące wydatki firmy, spłatę dotychczasowych zobowiązań lub przeznaczyć je na rozwój kolejnego przedsięwzięcia.

Z tego względu kredyt hipoteczny dla firm to bardzo dobry sposób na poprawienie płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu odzyskujemy sporą część kapitału, który do tej pory pozostawał zamrożony w danej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny dla firm jest rodzajem kredytu długoterminowego, także spłatę zobowiązania możemy rozłożyć nawet na okres 20 lat. Co więcej, jeśli przedsiębiorstwo posiada własną nieruchomość, może starać się o kredyt hipoteczny dla firm, nawet jeśli dopiero wchodzi na rynek. W takim przypadku możemy liczyć na kredyt w wysokości około 350 000 zł, a jego spłata zostanie rozłożona na 5 lat.

 

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dla firm?

Poszukiwanie najlepszego kredytu hipotecznego dla firm warto rozpocząć od wejścia na Ranking Kredytów Hipotecznych dla Firm. Dzięki temu w szybki i wygodny sposób sprawdzimy, które banki mają taki produkt w swojej ofercie. Poza tym będziemy w stanie zapoznać się ze wstępnymi warunkami poszczególnych kredytodawców bez wychodzenia z własnego biura.

Kredyt hipoteczny dla firm to tanie i wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy planują zakup nieruchomości. Jednak mogą z niego skorzystać także firmy, które już posiadają nieruchomość i chciałyby uzyskać dofinansowanie na dowolny cel.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *