Faktoring dla branży meblarskiej i drzewnej – czy warto z niego korzystać?

Faktoring dla branży meblarskiej i drzewnej – czy warto z niego korzystać?

piła tnca kawałek drewna

Działasz w branży meblarskiej lub drzewnej? Zapewne nie raz zastanawiałeś się, skąd wziąć środki na zakup surowców i z niecierpliwością czekałeś na przelew od kontrahenta. Na szczęście jest sposób, aby takich sytuacji uniknąć w przyszłości. Wystarczy, że skorzystasz z usługi faktoringu. Sprawdźmy zatem, dlaczego sprawdzi się ona w branży meblarskiej i drzewnej.

Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża meblarska i drzewna?

Prowadzenie działalności w Polsce wiąże się z wieloma wyzwaniami. Część z nich jest wspólna dla niemalże wszystkich przedsiębiorców, ale niektóre są specyficzne dla danej branży. Z jakimi zatem wyzwaniami mierzy się branża meblarska i drzewna?

Zacznijmy od tego, że branżę meblarską i drzewną charakteryzuje duża sezonowość. A to oznacza, okresowe przestoje, gdy przychody są mniejsze, ale koszty stałe pozostają niezmienne. Z drugiej strony okres wzmożonych zamówień wymaga wcześniejszych przygotowań, a także szybkiej realizacji zleceń.

Szukasz najlepszej oferty faktoringu? Sprawdź Ranking Firm Faktoringowych.

Kolejnym wyzwaniem dla branży meblarskiej i drzewnej jest konieczność regularnego zakupu surowców.
A co najważniejsze, dostawcy najczęściej domagają się natychmiastowych płatności. Z kolei bez surowców przedsiębiorstwo nie będzie w stanie wywiązać się ze swoich zleceń lub zamówione produkty będzie dostarczać z opóźnieniem. W obu przypadkach ucierpi wizerunek firmy, a liczba klientów będzie spadać. Tylko skąd wziąć środki na zakup surowców, jeśli firma musi czekać na zapłatę od własnych kontrahentów? Bo nie oszukujmy się. Faktury o odroczonych terminach płatności to zmora wielu branż, a przedsiębiorstwa meblarskie czy drzewne nie są tu wyjątkiem.

To jednak nie wszystko. Coraz więcej polskich firm produkuje meble i galanterię drewnianą z myślą
o eksporcie. Problem polega jednak na tym, że weryfikacja zagranicznych kontrahentów jest trudna
i czasochłonna. Przez to wyjście poza polski rynek obarczone jest większym ryzykiem.

Na szczęście branża finansowa doskonale zdaje sobie sprawę z wyzwań przedsiębiorców z branży meblarskiej i drzewnej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą skorzystać z faktoringu, który nie tylko pomoże im w zachowaniu płynności finansowej, ale i weryfikacji zagranicznych kontrahentów.

Twoja firma działa na rynkach międzynarodowych? Sprawdź, na czym polega faktoring eksportowy i faktoring importowy.

 

Na czym polega faktoring dla branży meblarskiej i drzewnej?  

Przede wszystkim faktoring w branży meblarskiej i drzewnej pozwala na finansowanie faktur sprzedażowych, a także na finansowanie zakupów firmowych.
W tym pierwszym przypadku przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej fakturę o odroczonym terminie płatności, którą wystawił swojemu kontrahentowi. Jeśli tylko wszystko się zgadza, faktor przeleje na konto przedsiębiorcy kwotę w wysokości od 70 do 100% wartości faktury brutto. Pozostała kwota trafi do przedsiębiorcy, gdy jego kontrahent rozliczy fakturę. Niemniej jednak przedsiębiorca, niemalże od razu po wystawieniu faktury o odroczonym terminie płatności dysponuje gotówką, którą może przeznaczyć na niezbędne wydatki.

Z drugiej strony faktoring to także możliwość finansowania zakupów. W takim przypadku mówimy
o faktoringu odwrotnym zwany też faktoringiem odwórconym lub zakupowym. Polega on na tym, że przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringowej fakturę kosztową, którą sam otrzymał od swojego dostawcy np. za zakup surowców. Następnie to faktor opłaca taką fakturę kosztową,
a przedsiębiorca rozlicza się z niej w późniejszym terminie. W ten sposób dostawca natychmiast otrzymuje zapłatę, ale przedsiębiorca dopiero później wydaje własne pieniądze.

 

Jednak faktoring nie polega jedynie na finansowaniu faktur. To również usługa, dzięki której przedsiębiorca może liczyć na dokładne sprawdzenie rzetelności potencjalnych kontrahentów. Jest to szczególnie istotne w przypadku współprac zagranicznych. A decydując się na usługę faktoringu, przedsiębiorca mniej ryzykuje, wchodząc na rynek inny niż polski.

Faktury o odroczonych terminach płatności mają negatywny wpływ na płynność finansową wielu firm. Szczególnie tych, które z jednej strony czekają na rozliczenie od kontrahenta, a z drugiej same muszą opłacić własnych dostawców. A tak właśnie dzieje się w przypadku branży meblarskiej i drzewnej. Na szczęście dzięki faktoringowi przedsiębiorcy mogą mieć dostęp do gotówki zawsze, gdy tego potrzebują.

Szukasz sprawdzonej firmy faktoringowej? Sprawdź naszą recenzję Bibby Financial Services.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *