Pożyczka leasingowa – czy wiesz, czym różni się od leasingu?

Pożyczka leasingowa – czy wiesz, czym różni się od leasingu?

portfel z pieniędzmi pożyczka

Oferta produktów finansowych, które mają za zadanie polepszyć sytuację przedsiębiorców, jest przeogromna. Szeroka gama kredytów dla firm i pożyczek pozwala na finansowanie bieżącej działalności oraz inwestycji. Z kolei leasing umożliwia korzystanie z samochodów, niezbędnego sprzętu oraz maszyn bez konieczności ich kupowania. A co się stanie, gdy połączymy zalety kredytu dla firm i leasingu? Powstanie pożyczka leasingowa. Czym różni się od leasingu? Kto może z niej skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy, który stanowi pośrednie rozwiązanie pomiędzy kredytem dla firm a leasingiem. Został stworzony przez firmy leasingowe z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie są płatnikami podatku VAT, przez co mają trudności z uzyskaniem tradycyjnego leasingu. Poza tym jest to idealne rozwiązanie dla firm, które mają problem ze skorzystaniem z leasingu w firmie leasingowej, ponieważ otrzymali dotacje unijne.

Pożyczkę leasingową można wrzucić w koszty prowadzenia działalności, przy czym nie trzeba obejmować jej podatkiem od towarów i usług. Z tego względu jest to bardziej korzystne rozwiązanie, gdy firma planuje zakup używanych pojazdów od indywidualnych sprzedawców.
Co ważne, podatek VAT wliczany jest do raty miesięcznej, więc nie trzeba opłacać go z góry. Poza tym VAT naliczany jest tylko od wartości posiadanego sprzętu.

 

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Pożyczka leasingowa i leasing to produkty pokrewne, ale występują między nimi spore różnice. Co ciekawe, pożyczka leasingowa bardziej przypomina kredyt niż tradycyjny leasing. Czym zatem pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Przede wszystkim w przypadku pożyczki leasingowej, firma z niej korzystająca staje się właścicielem przedmiotu finansowanego z takiej pożyczki. Natomiast przy leasingu, właścicielem samochodu czy sprzętu, z którego korzysta przedsiębiorstwo, pozostaje przeważnie firma leasingowa.

Uzyskanie pożyczki leasingowej jest na ogół prostsze, niż ma to miejsce w przypadku leasingu. Poza tym pożyczka leasingowa wiąże się z załatwianiem mniejszej liczby formalności, a do tego przedsiębiorstwo nie musi zapewniać firmie leasingowej wkładu własnego.

Różnica między pożyczką leasingową a leasingiem dotyczy także okresu obowiązywania umowy przedsiębiorcy z firmą leasingową. Umowa leasingowa zawierana jest najczęściej na okres minimalny, który wynosi np. 40% normatywnego okresu amortyzacji. W takim przypadku umowa będzie obowiązywała przez co najmniej 2-3 lata. Z kolei w przypadku pożyczki leasingowej mamy większą elastyczność, a umowa może zostać podpisana na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od warunków, na jakie zgodzi się przedsiębiorca i firma leasingowa.

A co łączy ze sobą pożyczkę leasingową i leasing? Przede wszystkim oba rodzaje usług finansowych świadczone są przez firmy leasingowe. Dzięki temu na pożyczkę leasingową mogą liczyć również firmy, które mają niewystarczającą zdolność kredytową, aby otrzymać dofinansowanie z banku.

Poza tym, zarówno pożyczka leasingowa, jak i leasing, mogą zostać wykorzystane w tylko i wyłącznie celu zakupu środków trwałych. W ramach pożyczki leasingowej nie można finansować bieżącej działalności firmy czy inwestycji.

➡ Sprawdź nasz ranking firm leasingowych ⬅

 

Kto może skorzystać z pożyczki leasingowej?

Pożyczka leasingowa to produkt skierowany przede wszystkim do:

  • przedsiębiorców, którzy ubiegają się o dotacje z Unii Europejskiej,
  • rolników,
  • firm niebędących płatnikami VAT,
  • firm, które poszukują finansowania środków trwałych objętych 8% stawką VAT (np. sprzęt medyczny).

Aby uzyskać pożyczkę leasingową, firma jej udzielająca ocenia zdolność leasingową przedsiębiorcy. W tym celu sprawdzi ona rejestry dłużników BIK (zobacz jak i gdzie wziąć pożyczkę dla firm bez BIK). Oczywiście im niższa kwota pożyczki leasingowej, tym łatwiej będzie ją uzyskać, a wszelkie formalności będą ograniczone do niezbędnego minimum.

 

Kiedy warto skorzystać z pożyczki leasingowej?

W ramach pożyczki leasingowej przedsiębiorca może sfinansować zakup środków trwałych, których okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Oznacza to, że pożyczkę leasingową można przeznaczyć na zakup:

  • samochodów osobowych i dostawczych,
  • pojazdów ciężarowych,
  • maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia działalności (w tym maszyn rolniczych),
  • sprzętu rolniczego, medycznego i komputerowego,
  • nieruchomości.

Pożyczka leasingowa to kolejny produkt finansowy, który powstał z myślą o przedsiębiorcach, którzy nie zawsze mogą liczyć na dofinansowanie z banku. Poza tym pożyczka leasingowa pomaga ominąć trudności, jakie wiążą się z uzyskaniem leasingu, gdy przedsiębiorca nie jest podatnikiem VAT lub skorzystał z unijnych dotacji. Jeśli uważasz, że nadszedł czas na wymianę firmowego samochodu lub musisz zmodernizować sprzęt, z którego korzysta Twoja firma, warto przejrzeć oferty firm leasingowych właśnie pod kątem pożyczki leasingowej.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *