Szukasz kalkulatora nadpłaty kredytu? Sprawdź to narzędzie!

Szukasz kalkulatora nadpłaty kredytu? Sprawdź to narzędzie!

kalkulator na kartce papieru, obok monet i małej makiety domku

Chcesz zacząć nadpłacać swój kredyt, ale wciąż nie możesz się do tego zabrać? Kalkulator nadpłaty kredytu może stać się najlepszym motywatorem do działania. Poniżej pokażemy Ci, jak znaleźć sprawdzone narzędzie.

 

Na czym polega nadpłata kredytu?

Kredyty mieszkaniowe zwykle wiążą się z długimi terminami spłaty oraz wysokimi ratami. To natomiast oznacza, że w wielu przypadkach płatność jest sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Tymczasem, zwłaszcza w pierwszym okresie spłaty, łatwo o demotywację. W przypadku standardowych rat równych większość środków przekazywana jest na spłatę odsetek.

Nadpłata kredytu polega na spłaceniu przez kredytobiorcę większej kwoty niż ta, która jest wymagana zgodnie z harmonogramem. Te dodatkowe środki są automatycznie przeznaczane na spłatę kapitału, co przekłada się na kilka kluczowych korzyści:

  1. Zmniejszenie pozostałego do uregulowania kapitału: nadpłata bezpośrednio redukuje Twoje zadłużenie – i to niezależnie od momentu, w którym się na nią zdecydujesz.
  2. Obniżenie całkowitej kwoty odsetek: ponieważ odsetki są naliczane od pozostałej kwoty kapitału, jej redukcja prowadzi do zmniejszenia łącznej kwoty odsetek, które kredytobiorca musi zapłacić przez cały okres kredytowania. W efekcie całościowy koszt kredytu się obniża. W wielu przypadkach o setki tysięcy złotych.
  3. Skrócenie okresu kredytowania: nadpłata może również skutkować skróceniem czasu, w którym kredyt zostanie całkowicie spłacony. Oznacza to, że kredytobiorca może uwolnić się od zobowiązań finansowych szybciej, niż planowano. A to oznacza jeszcze większe oszczędności.
  4. Obniżenie wysokości przyszłych rat: nadpłata może również prowadzić do obniżenia wysokości przyszłych rat, co zwiększy Twoją bieżącą płynność finansową.

 

Jak działa kalkulator nadpłaty kredytu?

Najlepszą inspiracją do regularnych nadpłat jest sprawdzenie, ile realnie zyskasz. Podstawowe narzędzie każdego kredytobiorcy to kalkulator nadpłaty kredytu udostępniany przez Blog Kredytowy

Dzięki niemu możesz zrozumieć, jak dodatkowe wpłaty wpłyną na całkowity koszt kredytu, wysokość odsetek oraz czas spłaty. Oto jak działa kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego:

  • Wprowadź informacje o kredycie: na początek musisz podać podstawowe informacje o swoim kredycie, takie jak aktualna kwota pozostała do spłaty, oprocentowanie nominalne, okres spłaty (ile miesięcy pozostało w harmonogramie) oraz rodzaj rat (równe czy malejące).
  • Określenie szczegółów nadpłaty: następnie określasz parametry planowanej nadpłaty – czy zamierzasz dokonać jednorazowej nadpłaty, czy planujesz regularne dodatkowe wpłaty. Wpisujesz kwotę nadpłaty oraz wskazujesz, czy chcesz, aby nadpłata skutkowała obniżeniem wysokości raty, czy skróceniem okresu kredytowania.
  • Obliczenia: na podstawie wprowadzonych danych kalkulator nadpłaty kredytu hipotecznego oblicza nowy harmonogram spłaty kredytu, pokazując, jak zmieni się czas spłaty i/lub wysokość rat. Oblicza również, ile odsetek zaoszczędzisz dzięki nadpłacie w porównaniu do oryginalnego planu spłaty.

 

Kiedy nadpłata jest możliwa i czy się opłaca?

Podstawową funkcją kalkulatora nadpłaty kredytu jest określenie, jakie korzyści przyniesie Ci ten zabieg. Czy jest opłacalny? Zasadniczo w każdym przypadku tak! Pamiętaj, że Ustawa o kredycie hipotecznym uprawnia Cię do nadpłacania lub całkowitej wcześniejszej spłaty w dowolnym momencie (jednak w ciągu pierwszych 36 miesięcy może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, które musisz wziąć pod uwagę). 

Na innych zasadach będzie jednak wyglądać nadpłata kredytu gotówkowego: informacji na ten temat szukaj w umowie kredytowej. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie wakacji kredytowych i nadpłaty kredytu. Przekazanie tych środków na nadpłatę kapitału pozwoli Ci zyskać naprawdę spore oszczędności.

 

artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *