Wpłatomat – czym jest i jak z niego korzystać

Wpłatomat – czym jest i jak z niego korzystać

wpłatomat

Dla wielu osób wizyta w banku nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jest to dosyć formalne miejsce, poza tym udanie się tam zajmuje sporo czasu – dojazd, oczekiwanie w kolejce, stanie przy okienku… co więcej część usług jest dodatkowo płatnych. Banki wychodzą na przeciw swoim klientom tworząc tak zwane wpłatomaty. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj nasz artykuł. 

Czym jest wpłatomat

Wpłatomat jest urządzeniem bardzo podobnym do bankomatu,  natomiast jego funkcja jest odmienna. Korzystając z wpłatomatu możesz wpłacić pieniądze automatycznie na swoje konto bankowe. Potrzebujesz do tego jedynie karty bankomatowej lub kodu BLIK oraz gotówki.  Coraz częściej można spotkać urządzenia dwa w jednym – łączące funkcję zarówno wpłacania jak i wypłacania pieniędzy – tutaj należy zachować ostrożność i wybrać na ekranie funkcję jaką ma w danym momencie pełnić maszyna. Obsługa wpłatomatu jest bardzo prosta i pozwala zaoszczędzić bardzo dużo czasu spędzanego na wpłatach gotówki w kasie banku.

 

Korzyści korzystania z wpłatomatu

Jeśli używasz wpłatomatu zgodnego z bankiem w którym posiadasz konto to nie tylko oszczędzasz czas, ale także pozwalasz na pojawienie się gotówki w zasadzie od razu na Twoim koncie.  Funkcja wpłacania we wpłatomacie jest zazwyczaj całkowicie bezpłatna i bardzo szybka. W części wpłatomatów nie musisz nawet mieć przy sobie karty bankomatowej, a możesz skorzystać z funkcji wpłacania za pomocą kodu BLIK.

 

Korzystanie z wpłatomatu z kartą – krok po kroku

 1. Przygotuj gotówkę którą zamierzasz wpłacić.
 2. Przelicz wpłacane pieniądze i równo ułóż.
 3. Przygotuj kartę bankomatową połączoną z kontem na które chcesz wpłacić pieniądze
 4. Włóż kartę do wpłatomatu/bankomatu
 5. Wprowadź PIN
 6. Jeśli korzystasz z dwufunkcyjnej maszyny wybierz opcję wpłaty
 7. Wpisz deklarowaną wpłacaną kwotę
 8. Wsuń banknoty w wyznaczonym miejscu
 9. Potwierdź na ekranie wpłacaną kwotę
 10. Odbierz kartę
 11. Odbierz potwierdzenie…. i GOTOWE!

 

Minusy korzystania z wpłatomatu

Korzystanie z wpłatomatu niesie za sobą pewne ograniczenia – jest to na przykład limit wpłaconej gotówki. Jest on zależny od banku w jakim posiadasz konto i wpłacasz pieniądze. Wobec tego bardziej szczegółowych informacji należy szukać bezpośrednio na stronie banku, jednak zazwyczaj jest to limit 200 banknotów. Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu pozwala na jednorazową wpłatę równą maks. 4100 zł, natomiast w przeliczeniu dziennym maks. 24 600zł. Należy również pamiętać że żeby wpłacić pieniądze należy korzystać z wpłatomatu banku w którym posiada się konto lub wpłatomatów Euronetu lub Planet Cash.

 

Podsumowanie

Wpłatomat to bardzo wygodne urządzenie do szybkiego i bezpiecznego wpłacania pieniędzy. Pozwala oszczędzić czas, omijać zatłoczone banki, a przy tym jest bardzo proste. Po przeczytaniu artykułu już wiesz wszystko co powinieneś na temat wpłatomatu, teraz tylko korzystaj!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *