6 cech dobrego biznesplanu

6 cech dobrego biznesplanu

dokumenty z piórem i kalkulatorem

Zależy Ci na uzyskaniu kredytu dla firmy na atrakcyjnych warunkach? Koniecznie przyłóż się do sporządzenia solidnego biznesplanu. To w głównej mierze na tym dokumencie skupią się analitycy banku przy rozpatrywaniu Twojego wniosku o kredyt firmowy. A jeśli chcesz zwiększyć szanse swojego przedsiębiorstwa na uzyskanie kredytu, sprawdź, jakie cechy powinien posiadać dobry biznesplan.


Czym jest dobry biznesplan?

Biznesplan to dokument, który przedstawia kompleksowy plan działania przedsiębiorstwa. Sporządza się go na potrzeby własne firmy albo na prośbę podmiotów zewnętrznych, takich jak banki, gdy firma stara się o kredyt. W obecnej sytuacji otrzymanie kredytu dla firmy jest o wiele trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. To dlatego przygotowanie profesjonalnego biznesplanu może przesądzić o tym, czy otrzymasz pieniądze niezbędne na rozwój własnej działalności. Z tego względu przyjrzyjmy się cechom, jakie powinien posiadać biznesplan, aby bank bez wahania udzielił Ci kredytu dla firm.

 

1. Obiektywizm i wiarygodność

W pogoni za kredytem inwestycyjnym lub kredytem na start nie powinieneś popadać w hurraoptymizm. Zresztą i tak żaden bank nie uwierzy w to, że Twój pomysł na rozwój firmy skazany jest na bezapelacyjny sukces. Dlatego do sporządzenia biznesplanu podejdź obiektywnie. Pokaż nie tylko mocne strony swojego pomysłu, ale i potencjalne zagrożenia. W oczach banku będziesz bardziej wiarygodny, jeśli udowodnisz, że zdajesz sobie sprawę ze słabych stron swojej firmy i szukasz rozwiązań, które pomogą Ci je zneutralizować.

Szukasz dobrej oferty kredytowej dla swojej firmy? Zajrzyj do naszego Rankingu Kredytów Dla Firm.

 

2. Celowość

Celowość biznesplanu oznacza, że powinien on dokładnie określać, jakie środki niezbędne są, aby osiągnąć dany cel biznesowy. Biznesplan to nie finansowy koncert życzeń, a każdy wydatek powinien mieć swoje uzasadnienie. W ten sposób bank uzyskuje gwarancję, że przyznane w ramach kredytu środki faktycznie zostaną przeznaczone na cele firmowe i nie zostaną po prostu „przejedzone”. Poza tym sporządzenie biznesplanu pod względem celowości pomoże Ci określić, w jakiej wysokości kredyt dla firm jest Ci rzeczywiście niezbędny.

 

3. Konkretność

Dobry biznesplan musi być konkretny. Nie licz na to, że bank będzie domyślał się, w jaki sposób chcesz wykorzystać kredyt dla firm. Postaw na prostotę i zrozumiałość założeń, które stanowią podstawę Twoich przyszłych inwestycji czy rozwoju firmy. Jeśli musisz uwzględnić w nim terminy techniczne i branżowe, zadbaj o to, aby osoba postronna była w stanie je zrozumieć.

Czekają Cię spore wydatki w firmie? Sprawdź, dlaczego kredyt inwestycyjny to dobry sposób na sfinansowanie rozwoju firmy.

 

4. Elastyczność

Bardzo ważną cechą biznesplanu jest elastyczność. Polega ona na uwzględnieniu różnych czynników, które mogą, ale nie muszą, negatywnie wpłynąć w przyszłości na Twoją firmę. Uwzględnij zatem w biznesplanie potencjalne zmiany i pokaż, w jaki sposób zabezpieczysz firmę przed ich ewentualnym wpływem.

 

5. Przejrzystość

Pamiętaj także, że dobry biznesplan powinien być przede wszystkim przejrzysty dla odbiorcy. Poszczególne kwestie powinny być przedstawione zarazem wyczerpująco, ale i zwięźle. Struktura biznesplanu powinna być czytelna, tak aby postronna osoba bez trudu się w niej odnalazła. Jeśli w Twoim biznesplanie będzie panował chaos, najprawdopodobniej stracisz szanse na kredyt dla firmy. Nawet jeśli Twój pomysł na inwestycje będzie obiecujący, nikogo do niego nie przekonasz, jeśli będzie on niejasno przedstawiony.

Przeglądasz oferty kredytów dla firm? Zapoznaj się z naszą recenzją oferty kredytów dla firm mBank.

 

6. Zgodność z wymaganiami banku

Dobry biznesplan musi być zgodny z wymaganiami banku, w którym starasz się kredyt dla firmy. Jeśli zrobisz biznesplan „po swojemu”, może on zostać odrzucony ze względów formalnych i zabierzesz sobie
w ten sposób szanse na kredyt. A przynajmniej na własne życzenie opóźnisz moment otrzymania środków, na których Ci zależy.

 

Jak sporządzić dobry biznesplan?

Biznesplan możesz sporządzić samodzielnie, ale możesz równie dobrze skorzystać z pomocy specjalisty.
To drugie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku skomplikowanych inwestycji, a także przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia we wnioskowaniu o kredyt dla firmy. Jeśli od uzyskania kredytu zależy powodzenie Twojego przedsięwzięcia, konsultacja w sprawie sporządzenia profesjonalnego biznesplanu może być strzałem w dziesiątkę.

Myślisz nad założeniem własnej firmy? Sprawdź, w jaki sposób kredyt na start pomoże Ci sfinansować początki Twojego biznesu.

Biznesplan to jeden z najważniejszych dokumentów, o których dostarczenie poprosi Cię bank, gdy starasz się o kredyt dla firm. Jeśli przygotujesz go w sposób profesjonalny, Twoje szanse na uzyskanie finansowania będą naprawdę duże. Co więcej, solidny biznesplan to również Twoja karta przetargowa, dzięki której możesz uzyskać atrakcyjne warunki kredytowania. A jeśli nie wiesz, który bank ma najlepszą ofertę kredytową, koniecznie zajrzyj do naszego Rankingu Kredytów dla Firm.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *