Na czym polegają wakacje kredytowe dla firm?

Na czym polegają wakacje kredytowe dla firm?

otwarta walizka wakacyjna z piaskiem, parasolem i kocem plażowym na tle błękitnego nieba

Kredyt dla firm jest jednym z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności. Zastrzyk dodatkowej gotówki od banku pozwala na zachowanie płynności finansowej firmy lub przeprowadzenie niezbędnych inwestycji. Jednak kredyt firmowy to również zobowiązanie, które przedsiębiorca musi terminowo spłacać. Pominięcie nawet jednej raty może sprowadzić na firmę duże kłopoty. Co jednak w przypadku, gdy sytuacja finansowa firmy nagle uległa pogorszeniu, a na firmowym koncie zaczyna brakować środków na bieżącą działalność i spłatę kredytu? W takiej sytuacji warto skorzystać z wakacji kredytowych. Przyjrzyjmy się zatem, na czym polega ta usługa.

 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to usługa, która polega na odroczeniu spłaty kredytu na pewien czas. Dzięki temu przez maksymalnie kilka miesięcy przedsiębiorcy nie muszą spłacać rat kredytu firmowego. Nie oznacza to oczywiście, że bank anuluje przedsiębiorcom część długu. W przypadku wakacji kredytowych mamy najczęściej do czynienia z wydłużeniem okresu kredytowania o czas wakacji kredytowych. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie wysokości pozostałych rat, dzięki czemu całość kredytu spłacimy w przewidzianym pierwotnie terminie, pomimo skorzystania z wakacji kredytowych.

O możliwości skorzystania z wakacji kredytowych zrobiło się głośno, gdy pandemia koronawirusa wymusiła na polskich przedsiębiorcach zamrożenie gospodarki na kilka miesięcy. Część firm, szczególnie z branży gastronomicznej, kosmetycznej, transportowej czy turystycznej z dnia na dzień utraciła przychody, podczas gdy koszty ich działalności wcale nie zmalały. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się kredytobiorcy oraz leasingobiorcy, którzy niejednokrotnie po prostu nie mieli środków, aby spłacić wszystkie swoje zobowiązania w terminie. W takim przypadku nie pozostało im nic innego, jak wystąpić do swojego banku o wakacje kredytowe.

Czy banki wstrzymują udzielanie kredytów dla firm? Koniecznie przeczytaj o tym, dlaczego banki zmniejszają akcją kredytową.

Warto jednak pamiętać, że wakacje kredytowe nie są nowym rozwiązaniem, stworzonym na potrzeby przedsiębiorców, dotkniętych problemami finansowymi z powodu koronawirusa. Z wakacji kredytowych mogliśmy korzystać już wcześniej, zarówno w przypadku kredytów firmowych, jak i hipotecznych czy gotówkowych.

 

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie kredytu firmowego

Jeśli postanowiłeś skorzystać z wakacji kredytowych, koniecznie zwróć uwagę, czy odroczenie spłaty będzie dotyczyło całej raty kredytu, czy tylko jej części. Banki bowiem oferują klientom dwa rozwiązania. Jednym
z nich jest karencja w spłacie kredytu, która polega na zawieszeniu na pewien okres jedynie części kapitałowej raty. Oznacza to, że w trakcie karencji w dalszym ciągu musisz spłacać część odsetkową raty kredytu.

Natomiast wakacje kredytowe mogą dotyczyć zarówno całej raty kredytu dla firmy, jak i tylko części kapitałowej. Dlatego przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów upewnij się, że decydujesz się na usługę, na której faktycznie ci zależy.

Planujesz wziąć kredyt firmowy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym, jak obliczyć ratę kredytu.

 

Zasady korzystania z wakacji kredytowych

Z wakacji kredytowych można skorzystać w większości banków. I to niezależnie od pandemii. Warto jednak pamiętać, że banki udzielają wakacji kredytowych tym kredytobiorcom, którzy do tej pory terminowo spłacali swoje zobowiązanie. Poza tym banki wymagają także, aby przedsiębiorca wnioskujący o wakacje kredytowe spłacił przynajmniej kilka pierwszych rat kredytu.

Warto także mieć na uwadze, że większość banków pozwala skorzystać z wakacji kredytowych tylko raz
w trakcie całego okresu kredytowania. Dlatego zawsze warto zastanowić się, czy sytuacja finansowa firmy w danym okresie jest na tyle zła, że wakacji kredytowe są jedynym rozwiązaniem.

Faktoring, kredyt dla firm czy leasing? Zajrzyj do artykułu, w którym omawiamy najpopularniejsze sposoby finansowania biznesu.

 

Kiedy warto skorzystać z wakacji kredytowych?

W dobie pandemii koronawirusa odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób i firm, które mają tymczasowe kłopoty finansowe. Jeśli Twoja firma utraciła część lub większość przychodów, zdecydowanie warto wykorzystać wakacje kredytowe jako sposób na zmniejszenie kosztów.

Poza tym wakacje kredytowe mogą się również przydać freelancerom. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, w której zarabiasz tylko wtedy, gdy faktycznie pracujesz, możesz skorzystać z wakacji kredytowych, gdy sam jedziesz na wakacje. Dzięki temu w okresie, gdy nie masz przychodów, nie musisz sięgać po oszczędności, aby zapłacić ratę kredytu.

 

Ile kosztują wakacje kredytowe?

Jeszcze kilka miesięcy temu skorzystanie z wakacji kredytowych wiązało się z dodatkowymi kosztami. Banki pobierały opłatę chociażby za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe. Jednak pandemia koronawirusa sprawiła, że Związek Banków Polskich podjął decyzję o niepobieraniu opłat za udzielenie wakacji kredytowych. To duży plus, ponieważ w obecnej sytuacji każdy dodatkowy wydatek tylko pogarsza sytuację przedsiębiorców, którzy zostali pozbawieni przychodów.

Z drugiej strony warto pamiętać, że kosztem wakacji kredytowej jest wydłużenie okresu kredytowania.

Wakacje kredytowe to za mało, aby uratować Twoją firmę? Przejrzyj Ranking Kredytów Firmowych i znajdź finansowanie dla swojego przedsiębiorstwa.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *