Czy wiesz, jakie korzyści przynosi faktoring odwrotny?

Czy wiesz, jakie korzyści przynosi faktoring odwrotny?

faktoring odwrotny

Faktoring odwrotny, zwany również finansowaniem kosztów to sposób finansowania bieżących zobowiązań firmy, w którym za faktury, które otrzymujesz od swoich dostawców (czyli Twoje koszty), płacisz nie Ty, ale firma faktoringowa (faktor). W praktyce wygląda to tak, że Ty zamawiasz towar, dostajesz fakturę kosztową i przekazujesz ją faktorowi, który natychmiast za nią płaci. Natomiast Ty rozliczasz się z faktorem w późniejszym terminie.

Na czym dokładnie polega faktoring odwrotny opisujemy dokładniej pod porównaniem ofert faktoringu odwrotnego.

 

Dlaczego warto korzystać z faktoringu odwrotnego?

Przedsiębiorcy często wahają się, czy s korzystać z faktoringu odwrotnego. W końcu dla firmy to dodatkowy koszt. Jednak zwlekanie z podjęciem tej decyzji, może nawet doprowadzić twoją działalność do bankructwa. A korzystanie z faktoringu odwrotnego przynosi wiele korzyści. Jakich?

 

Faktoring odwrotny a zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa

„Milion na koncie jest więcej wart niż kilka milionów na fakturach” – chyba nie ma przedsiębiorcy, który nie zgodziłby się z tym stwierdzeniem. Twoich pracowników, kontrahentów, dostawców energii, wody i innych mediów nie interesuje to, że masz zobowiązania również wobec innych podmiotów. Każdy z nich chce w terminie dostać swoją zapłatę. A w sytuacji, gdy Twoi klienci zalegają ze spłatą zobowiązań wobec ciebie łatwo utracić płynność finansową poprzez finansowanie bieżących wydatków.

Jeśli zdecydujesz się na faktoring odwrotny, część Twoich kosztów od razu pokryje faktor, a Ty będziesz dysponował środkami na wynagrodzenia dla pracowników czy dodatkowe inwestycje.

 

Rozliczenia z ZUS i Urzędem Skarbowym

Bez względu na to, czy dany miesiąc był dla Ciebie mniej lub bardziej udany pod względem finansowym, ZUS i urząd skarbowy, będą czekały na Twoje przelewy. I nie interesuje ich, że firmowe konto świeci pustkami, bo właśnie zakupiłeś kolejną partię niezbędnych surowców.

Natomiast dzięki faktoringowi odwrotnemu możesz mieć zarówno półprodukty, jak i pieniądze na koncie. Faktor opłaci niezbędne faktury, a Ty będziesz miał środki na bieżące uregulowanie podatków i składek. Rozliczenie z firmą faktoringową możesz rozłożyć na dogodny dla Ciebie okres, który nie naruszy płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa.

 

Dobre relacje z kontrahentami dzięki faktoringowi odwrotnemu

Rzetelny partner biznesowy to skarb. Jeśli skorzystasz z faktoringu odwrotnego do finansowania kosztów firmy, Twoi dostawcy będą chętniej podejmowali z Tobą współpracę. Będą po prostu wiedzieli, że jesteś wiarygodnym kontrahentem, który płaci na czas, a nawet wcześniej.

 

Lepsze warunki współpracy

Niełatwo jest wynegocjować lepsze ceny kupowanych produktów, oj niełatwo. Chyba że masz asa w rękawie. A może nim być faktoring odwrotny, czyli opłacenie faktury zaraz po jej otrzymaniu. Wielu dostawców sprzeda Ci towar w niższej cenie, jeśli będą wiedzieli, że na zapłatę nie będą musieli czekać kilku miesięcy.

Poza tym faktoring odwrotny pozwoli Ci na zakup większej partii surowców za jednym razem, nawet jeśli nie masz na to środków. A większe zakupy niejednokrotnie oznaczają jeszcze bardziej atrakcyjne stawki.

Jak widzisz, dzięki faktoringowi odwrotnemu zyskujesz podwójnie. Możesz wynegocjować lepszą cenę ze względu na szybkie rozliczenie z kontrahentem oraz większe zamówienie.

 

Ograniczenie ryzyka

Załóżmy, że dopiero rozwijasz swoją działalność. Twoi kontrahenci mogą mieć obawy, czy na pewno wywiążesz się ze zobowiązań wobec nich i zapłacisz za dostarczony towar. Jeśli sięgniesz po faktoring odwrotny, Twoi partnerzy biznesowi chętniej rozpoczną z Tobą współpracę, a Ty nie będziesz miał problemu z terminowym finansowaniem kosztów.

Faktoring odwrotny to nie tyle koszt, ile opłacalna inwestycja. Dzięki tej usłudze utrzymasz płynność finansową przedsiębiorstwa, zbudujesz pozytywny wizerunek w oczach dostawców i wynegocjujesz lepsze ceny dla swojej firmy. A jeśli chcesz nie tylko szybko rozliczać się z dostawcami, ale i od razu otrzymywać zapłatę za własne faktury, skorzystaj także z tradycyjnego faktoringu.

> Jeśli po lekturze powyższego artykułu jesteś zainteresowany skorzystaniem z faktoringu odwróconego sprawdź nasz faktoring odwrotny ranking.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *