Dlaczego przedsiębiorcy wybierają faktoring cichy?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają faktoring cichy?

faktoring cichy

Chciałbyś skorzystać z usług firmy faktoringowej, ale nie wiesz, jak na to zareagują Twoi kontrahenci? A może kwestie związane z monitorowaniem i egzekwowaniem należności chcesz pozostawić pod swoją kontrolą? W obu tych przypadkach z pomocą przychodzą firmy faktoringowe. Dziś omawiamy jedną z proponowanych przez nie usług – faktoring cichy.

 

Czym jest faktoring cichy?

Faktoring cichy to rodzaj przejmowania wierzytelności przez faktora, w którym informacja o tym przejęciu nie jest przekazywana kontrahentowi, który ma daną fakturę opłacić. Oznacza to, że jeśli zdecydujesz się na faktoring cichy, firma faktoringowa, z którą podpiszesz umowę, nie będzie kontaktowała się w tej sprawie z firmą lub osobą, której wystawiłeś fakturę. Faktor nie będzie również wysyłał do dłużnika monitów, nawet jeśli ten nie opłaci faktury w terminie. Innymi słowy, w przypadku faktoringu cichego twój kontrahent nie wie, że cokolwiek stało się z jego zobowiązaniem wobec Ciebie.

 

Czym faktoring cichy różni się od faktoringu jawnego?

Pomiędzy faktoringiem jawnym a cichym istnieje jedna, zasadnicza różnica. Dotyczy ona wiedzy kontrahenta o jego zobowiązaniu wobec Twojej firmy. W przypadku faktoringu jawnego Twój partner biznesowy otrzymuje informację o cesji wierzytelności na faktora, czyli wie, że doszło do zmiany wierzyciela. Natomiast w ramach faktoringu cichego kontrahent takiej wiedzy nie posiada.

 

Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na faktoring cichy?

Powody, dla których dana firma postanawia skorzystać z usługi faktoringu cichego, są różne i zależą od wielkości przedsiębiorstwa. Większe spółki lubią tego typu rozwiązania, ponieważ z jednej strony mogą szybciej rozliczyć wystawione faktury, a z drugiej zachowują pełną kontrolę nad procesem monitorowania i ponaglania kontrahenta, gdy spóźnia się on z zapłatą. Dlatego na faktoring cichy decyduje się przede wszystkim przedsiębiorstwa z rozbudowanymi strukturami wewnętrznymi i własną polisą niezależności.

Z kolei mniejsze firmy wybierają faktoring cichy, ponieważ nie chcą psuć relacji z kontrahentami, szczególnie gdy ci drudzy mają wobec nich dominującą pozycję. Drobni przedsiębiorcy często obawiają się, że skorzystanie z faktoringu jawnego zostanie źle odebrane przez partnera biznesowego, co doprowadzi do pogorszenia warunków współpracy między nimi.

Trzeba jednak przyznać, że im bardziej popularne i powszechne stanie się korzystanie z faktoringu, tym ewentualne obiekcje poszczególnych przedsiębiorstw przed jego wykorzystaniem będą słabły.

 

Czy warto korzystać z faktoringu cichego?

Samo korzystanie z faktoringu przynosi faktorantowi wiele różnych korzyści. Część z nich omówiliśmy w artykule „Kiedy warto skorzystać z faktoringu?”. A czy jakieś dodatkowe kwestie przemawiają za wyborem faktoringu cichego?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, faktoring cichy jest chętnie wybierany przez duże przedsiębiorstwa. Połączenie tej usługi z ubezpieczeniem klienta pozwala im na zachowanie dobrego bilansu firmy i płynności finansowej bez korzystania z kredytów (jeśli kredyt to lepsze rozwiązanie dla Twojej firmy sprawdź nasz ranking kredytów dla firm). Jednak faktoring cichy przyciąga również mniejszych przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że coraz więcej firm faktoringowych udostępnia im taką możliwość.

Dzięki usłudze faktoringu cichego skraca się czas udzielania finansowania. Wynika to z tego, że samo informowanie kontrahenta o cesji należności wydłuża proces otrzymania środków przez faktoranta. A niestety nie da się tego kroku zautomatyzować. Koniec końców, w przypadku faktoringu cichego możemy liczyć na jeszcze szybsze rozliczenie należności niż w przypadku faktoringu jawnego.

Poza tym niektóre firmy faktoringowe nie chcą wchodzić w relacje biznesowe pomiędzy własnymi klientami a ich kontrahentami. Dlatego też oferują usługę faktoringu cichego.

 

Faktoring cichy – podsumowanie

Choć jeszcze do niedawna z faktoringu cichego mogły korzystać przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, to obecnie coraz więcej firm faktoringowych oferują tę usługę również mniejszym firmom. Po takie rozwiązanie najczęściej sięgają przedsiębiorcy, którzy obawiają się, że jawna cesja należności na faktora popsuje relacje pomiędzy ich firmą a kontrahentami. Jednak wraz ze wzrostem popularności samej usługi faktoringu, takie obawy odejdą w niepamięć.

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z faktoringu cichego zapraszamy do zapozania się z naszym rankingiem firm faktoringowym, który znajdziesz tutaj. W naszym rankingu uwzględniamy zarówno firmy świadczące faktoring cichy jak i faktoring jawny.

 

2 komentarze

  1. Fig pisze:

    Przedsiębiorcy wybierają faktoring cichy, bo zazwyczaj kontrahenci się burzą…każdy dba o swoje interesy, a faktoring jest świetnym rozwiązaniem na zachowanie płynności finansowej. Nie powinno być to ukrywane no ale cóż, tego też nie przeskoczymy

  2. Irmina pisze:

    Warto po prostu korzystać z faktoringu. To prosta usługa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *