Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

faktura

Masz dość czekania na przelewy od kontrahentów? Marzysz, aby wystawione przez ciebie faktury były opłacane w terminie? Nie znosisz upominać się, o należne Ci pieniądze? W takim razie faktoring jest dla Ciebie!

 

Dlaczego przedsiębiorcy korzystają z faktoringu?

To oczywiście banał, ale faktoring jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszego biznesu. Faktury z odroczonym terminem płatności, nieustanne opóźnienia w opłacaniu należności przez kontrahentów i wysokie koszty prowadzenia działalności – to codzienność dzisiejszego przedsiębiorcy. Nic dziwnego, że właściciele firm decydują się zapłacić, aby szybciej otrzymać pieniądze za swoją pracę. Sprawdź, czy jesteś jednym z nich.

 

Kiedy warto korzystać z faktoringu?

Z faktoringu korzystaj zawsze gdy:

  • wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności,
  • musisz ze swojej kieszeni inwestować w materiały niezbędne do wykonania zlecenia,
  • współpraca z kontrahentem trwa kilka miesięcy, ale zapłata następuje dopiero po wykonaniu całości prac,
  • działasz w branży, w której opóźnienia w opłacie faktur są codziennością i masz już dosyć wysyłania ponagleń i wezwań do kontrahentów zalegających z zapłatą (z0bacz w jakich branżach najlepiej sprawdza sie faktoring),
  • masz wielu pracowników, którzy czekają na swoje wypłaty.

Jeszcze nie jesteś przekonany, czy faktoring jest dla Ciebie? Jeśli znajdujesz się w jednej z poniższych sytuacji, umowa z firmą faktoringową powinna stanowić podstawę twoich rozliczeń z kontrahentami.

 

1. Wielki kontrakt z jeszcze większym kontrahentem

Właśnie podpisałeś kontrakt na okrągłą sumkę z dużym kontrahentem. Wydaje Ci się, że twoja firma jest ustawiona pod względem finansowym na kilka najbliższych miesięcy, a nawet lat? Masz rację. Wydaje Ci się.

Niestety powiedzenie, że duży może więcej, przeraża swoją aktualnością. Jeśli jesteś małym przedsiębiorcą, po prostu musisz liczyć się z tym, że potężny kontrahent będzie wymagał od Ciebie faktur z odroczonym terminem płatności. I to takim, który wynosi nie parę dni czy tygodni, ale kilka miesięcy.

Dla dużej firmy nie ma znaczenia, że zalegasz z wypłatą dla pracowników, nie masz za co kupić materiałów niezbędnych do swojej pracy, albo że najzwyczajniej w świecie musisz z czegoś zapłacić podatek. Wielkie przedsiębiorstwa stoją na uprzywilejowanej pozycji i wychodzą z założenia, że jeśli Ty nie zgodzisz się na ich warunki, to pójdą do Twojej konkurencji.

Jak jednak prowadzić biznes w takich warunkach? Zawsze możesz starać się o kredyt dla firm, ale zdecydowanie prościej jest skorzystać z faktoringu.

 

2. Początek działalności firmy

Jeśli dopiero rozkręcasz własną działalność, jesteś w dosyć trudnym położeniu. Jeszcze nie możesz dyktować własnych warunków współpracy. Raczej skupiasz się na walce o pierwszych zleceniodawców i budowaniu z nimi dobrych relacji.

I niestety w początkowej fazie rozwoju firmy godzisz się na warunki współpracy, które nie są dla Ciebie korzystne. I znów mowa o (nie)sławnych fakturach z odroczonym terminem płatności.

Natomiast korzystanie z faktoringu pozwoli Ci na szybkie otrzymanie płatności za wystawioną fakturę. Dzięki temu w początkowej fazie prowadzenia działalności będziesz w stanie nie tylko utrzymywać się na rynku, ale rozwijać się oraz systematycznie doganiać konkurencję.

Poza tym faktoring to dobra alternatywa dla nowych przedsiębiorstw o niewielkiej zdolności kredytowej, które nie mają szans na uzyskanie kredytu firmowego.

 

3. Nowy partner biznesowy

Rozpoczynasz współpracę z nowym kontrahentem? Zawsze ryzykujesz, że okaże się on niezbyt wiarygodny i płaci wtedy, kiedy mu to pasuje. Albo w terminie opłacenia Twojej faktury osoba za to odpowiedzialna zawsze akurat choruje lub wyjeżdża na urlop. I nagle to Ty tłumaczysz podwykonawcom, dostawcom i pracownikom, dlaczego zalegasz z opłacaniem ich faktur.

Dlatego zawsze sprawdzaj potencjalnych kontrahentów, zanim jeszcze zdecydujesz się podjąć z nim współpracę. A jeśli nie masz na to czasu, to firma faktoringowa automatycznie zrobi to za Ciebie.

Jeśli często współpracujesz z nowymi partnerami biznesowymi, umowa z firmą faktoringową nie tylko zapewni Ci terminowe wpływy na konto, ale i weryfikację kontrahentów.

 

4. Problemy z płynnością finansową

Czy firma może mieć stałe zlecenia, a mimo to stać na skraju bankructwa? Tak właśnie się dzieje, jeśli pomimo wielu zamówień tracisz płynność finansową.

Może nagła okazja inwestycyjna naruszyła oszczędności Twojej firmy. Albo pilnie musiałeś sięgnąć po rezerwy finansowe na naprawę lub zakup niezbędnego sprzętu (w takiej sytuacj przydatny może być również faktoring zakupowy). I nagle okazało się, że brakuje Ci środków na podatki, wypłaty dla pracowników lub zapłatę za materiały. I to pomimo tego, że na fakturach twoja firma jest na plusie. Tylko co z tego, skoro firmowe konto świeci pustkami?

W takiej sytuacji faktoring nie służy już utrzymania w ryzach kontrahentów, ale wręcz ratuje twoją firmę przed spiralą długów, a nawet bankructwem.

Istnienie Twojej firmy zależy nie tylko od ilości zleceń, jakie wykonujesz, ale i od regularnych przychodów, które spływają na Twoje konto. Owszem możesz w tej kwestii liczyć na uczciwość i rzetelność kontrahentów. My jednak zalecamy dodatkowe zabezpieczenie, jakim właśnie jest faktoring.

 

>> Jeśli po lekutrze powyższego artykułu stwierdzasz, że faktoring faktycznie jest dla Ciebie, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym porównaniem firm faktoringowych. <<

 

 

2 komentarze

  1. Paweł pisze:

    Warto korzystać bo to najzwyczajniej w świecie odciąża. Pomaga przedsiębiorcom utrzymać płynność.

  2. Heniek pisze:

    fajny art., prawda jest taka że przykładów wykorzystania faktoringu można by mnożyć, przydatna usługa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *