Faktoring dla transportu – kiedy warto skorzystać?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Faktoring dla transportu – kiedy warto skorzystać?

faktoring transport

Transport to jedna z ważniejszych branż dla krajowej gospodarki. Jednocześnie panuje w niej spora konkurencja, więc to często klienci firm transportowych narzucają własne ceny i warunki współpracy. Właśnie z tego względu wielu przedsiębiorców działających w branży transportowej zmuszonych jest do wystawiana faktur o wydłużonych terminach płatności. A to prowadzi do zatorów płatniczych i problemów z płynnością finansową przedsiębiorstwa. W skrajnym przypadku taka firma transportowa może wręcz zbankrutować, nawet jeśli nie narzeka na brak kontrahentów. Wyjściem z tej trudnej sytuacji jest faktoring, czyli zyskująca coraz większą popularność w branży transportowej usługa finansowania faktur.

 

Specyfika branży transportowej

Branża transportowa jest jednym z najbardziej oczywistych przykładów, gdy mówimy o rynku konsumenta. Właściciele firm transportowych każdego dnia muszą walczyć między sobą o kolejnych klientów, przyciągając ich do siebie ceną. Czasem jednak nawet niska stawka jest niewystarczająca, aby nawiązać współpracę z kontrahentem. Coraz częściej niezbędne jest wystawienie faktury, której termin płatności upłynie dopiero za kilka miesięcy. Obecnie faktury z 60 czy 90-dniowym okresem zapłaty nie są niczym niezwykłym.

Uderza to po kieszeni szczególnie mniejszych przewoźników, którzy nie zawsze mają wystarczające środki, aby finansować wszystkie bieżące wydatki w firmie. Sytuacji nie poprawia fakt, że kontrahenci często i tak nie rozliczają faktur w terminie, przez co przedsiębiorca musi czekać kolejne dni czy tygodnie na otrzymanie zapłaty za usługę, która już dawno została wykonana. Jak wynika z danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów, zatory płatnicze średnio wynoszą ponad 3 miesiące. W rezultacie przewoźnik sam ma problemy z uregulowaniem swoich zobowiązań, ponieważ większość zarobionych środków posiada jedynie w fakturach.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z usługi faktoringu dla transportu.

 

Na czym polega faktoring dla transportu?

Ideą, jaka stała za stworzeniem usługi faktoringu, było uniknięcie zatorów płatniczych i pomoc przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Obecnie faktoring w transporcie jest także często wykorzystywany jako alternatywne źródło finansowania działalności.

Faktoring w transporcie polega na tym, że firma przewozowa wystawia swojemu kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności za wykonaną usługę. Następnie przewoźnik sprzedaje taką fakturę faktorowi, czyli firmie faktoringowej. Na tej podstawie faktor wypłaca przewoźnikowi zaliczkę w wysokości 80-90% wartości brutto takiej faktury. Pozostała kwota trafi na konto przedsiębiorcy, gdy jego kontrahent spłaci należność. Dzięki temu przewoźnik nie musi czekać kilku miesięcy na zapłatę, a zamiast tego ma do swojej dyspozycji pieniądze już w kilka dni po wystawieniu faktury.

Faktoring dla transportu obejmuje różne warianty tej usługi. Przewoźnik może zarówno skorzystać z faktoringu pełnego, w ramach którego ryzyko niewypłacalności kontrahenta przechodzi na faktora, jak i faktoringu niepełnego, w przypadku którego takie ryzyko pozostaje po stronie przedsiębiorcy wystawiającego fakturę.

Faktoring pełny zalecany jest przede wszystkim tym firmom transportowym, które często współpracują z nowymi kontrahentami, których jeszcze nie znają. W ten sposób uzyskują nie tylko dodatkowe wsparcie, ale i bezpieczeństwo w przypadku, gdyby nowy klient okazał się nierzetelny.

Z kolei faktoring niepełny idealnie sprawdzi się w przypadku przewoźników, którzy mają swoją bazę sprawdzonych klientów, którzy nie mają w zwyczaju unikania płacenia faktur na czas.

Faktoring dla transportu obejmuje również usługę finansowania faktur wystawianych zagranicznym kontrahentom. W takim przypadku mówimy o faktoringu eksportowym, który oferuje wiele firm faktoringowych. Znajdziesz je m.in. w Rankingu Firm Faktoringowych.

 

Faktoring dla transportu – korzyści dla firm transportowych

Faktoring dla transportu to przede wszystkim możliwość zachowania płynności finansowej w branży zdominowanej przez faktury z odroczonym terminem płatności. Możliwość otrzymania niemalże natychmiastowej zapłaty za wykonaną usługę pomaga na bieżąco finansować działalność firmy transportowej, która ma wiele wydatków, takich jak zobowiązania wobec kierowców, zakup paliwa, o podatkach i innych opłatach nie wspominając.

Dodatkowo przewoźnik korzystający z faktoringu dla transportu jest bardziej konkurencyjny, ponieważ jest w stanie zaoferować swoim kontrahentom dłuższe terminy płatności bez narażania swojej firmy na straty.

Warto także pamiętać, że faktoring dla transportu to dobra alternatywa dla kredytów firmowych. Przede wszystkim usługa faktoringu jest o wiele bardziej dostępna niż kredyt bankowy, a dodatkowo wszelkie formalności z nią związane są na ogół bardziej uproszczone. Dzięki temu każdy przewoźnik może otrzymać dodatkowe finansowanie w postaci faktoringu dla transportu, co pomoże mu utrzymać płynność finansową i pozyskać najlepszych kontrahentów.

 

Faktoring dla branży transportowej - oferty

bibby faktoring logo

Bibby Financial Services
- Faktoring dla firm transportowych

SMEO faktoring logo

SMEO
- Faktoring dla firm transportowych

monevia logo

Monevia
- Faktoring dla firm transportowych

➡ Sprawdź też pełny Faktoring Ranking

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *