Tani faktoring – jak znaleźć najtańszy faktoring?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Tani faktoring – jak znaleźć najtańszy faktoring?

świnka skarbonka - oszczędzanie piniędzy

Faktoring to usługa, która każdego miesiąca pozwala wielu przedsiębiorcom zachować płynność finansową. Z tego względu coraz więcej firm przegląda rankingi firm faktoringowych w poszukiwaniu najlepszej oferty. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak znaleźć tani faktoring, który będzie opłacał się nawet przy niewielkich kwotach finansowanych faktur.

 

Jakie korzyści przynosi tani faktoring?

Faktoring to usługa finansowania faktur. Polega ona na tym, że przedsiębiorca przekazuje firmie faktoringową fakturę z odroczonym terminem płatności, którą wystawił swojemu kontrahentowi za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Cała idea faktoringu polega na tym, że firma faktoringowa od razu wypłaca przedsiębiorcy około 80-90% wartości takiej faktury. Dzięki temu otrzymuje on zapłatę natychmiast, a nie dopiero w momencie upływu terminy płatności faktury, który często wynosi nawet kilka miesięcy.

 

Ile kosztuje faktoring?

Oczywiście firma faktoringowa nie finansuje faktur charytatywnie, tylko pobiera za to opłaty. A te różnią się w zależności od szczegółów umowy faktoringowej i zakresu usług, jakie faktor świadczy na rzecz przedsiębiorcy. A jako że pod ogólnym pojęciem faktoringu kryje się wiele różnych usług, ciężko jest dokładnie porównać oferty poszczególnych firm faktoringowych.
Wybierając firmę faktoringową warto kierować się różnymi czynnikami. Cena powinna być jedną z nich, choć nie może stanowić najistotniejszej kwestii. Jeśli jednak szukasz taniego faktoringu, najpierw sprawdź, jak wybrać firmę faktoringową, aby tego nie żałować.

 

Jak dobrze wybrać tani faktoring?

Porównując firmy faktoringowe pod względem cen, zwróć przede wszystkim uwagę na ich doświadczenie na rynku. Zadbaj o to, aby wybrany przez ciebie faktor, był wiarygodny i godny zaufania. W tym celu możesz zapoznać się z recenzjami poszczególnych firm faktoringowych oraz przejrzeć aktualne rankingi.

➡ Sprawdź nasz ranking firm faktoringowych i znajdź najepszy faktoring dla Twojej firmy ❗

Po drugie, nie patrz tylko na ogólne doświadczenie danej firmy faktoringowej, ale zwróć uwagę na doświadczenie w branży, w której działasz. Dzięki temu oferta takiego faktora będzie lepiej dopasowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa, przez co w ogólnym rozrachunku na pewno okaże się po prostu tańsza.

Jak zapewne wiesz, faktoring to określenie na szeroką gamę usług związanych z finansowaniem faktur. W zależności od tego, na którą z nich się zdecydujesz, koszty faktoringu będę mniejsze lub większe. Tak jest chociażby w przypadku faktoringu z regresem i bez regresu. Jeśli zależy Ci na tanim faktoringu, korzystniej będzie wybrać ten drugi rodzaj faktoringu. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku to przy Tobie pozostaje ryzyko niewypłacalności kontrahenta, także decyduj się na tę opcję tylko, gdy współpracujesz ze sprawdzonymi kontrahentami. W przeciwnym wypadku tani faktoring okaże się fikcją, a Ty z własnych środków będziesz musiał spłacać faktora, jeśli Twój partner biznesowy nie rozliczy faktury w terminie.
Przy poszukiwaniu taniego faktoringu koniecznie zwracaj uwagę na wszystkie koszty, jakie nalicza firma faktoringowa. Czasem podstawowe opłaty wydają się atrakcyjne, jednak dodatkowe koszty sprawiają, że z pozoru tani faktoring jest ostatecznie droższy niż z pozoru mniej korzystne oferty.

Pamiętaj także, aby nie porównywać tylko wartości procentowych poszczególnych opłat, ale i ich wartość minimalną. Szczególnie przy niskich kwotach na fakturze mogą one znacznie obniżyć atrakcyjność oferty danej firmy faktoringowej, która początkowo wydawała się bardzo tania.

Poza tym dokładanie sprawdzaj, co otrzymujesz od poszczególnych firm faktoringowych w ramach danej kwoty. Czasem w bardzo podobnej cenie możesz liczyć na dodatkowe usługi, także warto pomyśleć, czy będziesz z nich korzystał. Zawsze możesz negocjować warunku umowy faktoringowej, więc rezygnując z niektórych opcji, możesz uzyskać lepszą cenę.

Nie zapominaj również, że koszty faktoringu możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, więc ostateczna cena tej usługi jest odpowiednio niższa.

 

Jak działa tani faktoring?

Wbrew pozorom wiele firm faktoringowych oferuje opcję taniego faktoringu. Przeważnie dotyczy to ofert faktoringu online. Najczęściej w takim przypadku faktor nie nalicza opłat za rejestrację, przyznanie limitu faktoringowego oraz weryfikację kontrahentów. Często możesz liczyć także na darmowe odnowienie i podwyższenie limitu faktoringowego oraz bezpłatne monitorowanie wierzytelności. Firmy faktoringowe często świadczą również usługę windykacji.

Jeśli zależy Ci na faktycznie tanim faktoringu, poszukaj firmy faktoringowej, która pobiera opłaty tylko wtedy, gdy faktycznie korzystasz z tej usługi. Oznacza to, że nie musisz uiszczać żadnych stałych opłat, a za faktoring płacisz tylko wtedy, gdy wypłacisz środki w ramach limitu faktoringowego. Ważne jest także, aby wysokość opłaty zależała od liczby dni, w których korzystałeś z limitu.

Na polskim rynku znajdziesz sporo firm faktoringowych, które oferują tani faktoring. Znajdziesz je między innymi w naszym Rankingu Firm Faktoringowych. Najczęściej oferują one finansowanie faktur nawet do 100% wartości brutto kwoty na fakturze, a pieniądze trafiają na konto faktoranta nawet w ciągu 15 minut.

 

Tani faktoring – podsumowanie

Faktoring to korzystne rozwiązanie, pod warunkiem, że usługa została dobrze dobrana do potrzeb i możliwości danego przedsiębiorstwa. Zwracanie uwagi na koszty faktoringu to oczywiście naturalne działanie przedsiębiorców, a tani faktoring wbrew pozorom można dość łatwo znaleźć. Wystarczy przejrzeć Ranking Firm Faktoringowych. Zaglądając do takich zestawień, możesz w prosty sposób porównać poszczególne oferty i przekonać się, który faktor faktycznie oferuje tani faktoring.

 

 

2 komentarze

  1. Karol pisze:

    ja korzystam akurat w IdeaMoney. Cena konkurencyjna moim zdaniem

  2. Andrzej pisze:

    Cieszę się, że podała Pani odnośnik do rankingu firm faktoringowych. Do tej pory miałem do dyspozycji jedynie eFaktor. Ciekawi mnie to z czego wynika mniejszy koszt przy faktoringu online?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *