Na czym polega kredyt obrotowy?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Na czym polega kredyt obrotowy?

kredyt obrotowy

Prowadzenie własnej działalności to nieustanne utrzymywanie równowagi pomiędzy wpływami a wydatkami firmy. Nawet jeśli przedsiębiorca nie ma problemów z pozyskaniem klientów na swoje produkty czy usługi, płynność finansowa jego firmy może cierpieć z powodu długich terminów płatności faktur, jakich coraz częściej domagają się kontrahenci. Skąd w takim razie brać środki na bieżącą działalność firmy, gdy oczekujemy na przelewy od partnerów biznesowych? Jednym ze sposób jest skorzystanie z kredytu obrotowego dla firm.

 

Czym jest kredyt obrotowy?

Kredyt obrotowy to rodzaj krótkoterminowego kredytu bankowego, przygotowanego z myślą o przedsiębiorcach, którzy poszukują dodatkowego dofinansowania bieżącej działalności swojej firmy. Kredyt obrotowy pomaga zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Z przyznanych przez bank środków właściciel firmy może regulować bieżące zobowiązania, nawet gdy aktualnie oczekuje na opłacenie należności przez swoich kontrahentów.

Kredyt obrotowy jest zazwyczaj udzielany na okres do 12 miesięcy, jednak banki przyznają także tzw. kredyty na zapasy sezonowe, których okres kredytowania jest dłuższy. Poza tym umowę kredytową można przedłużyć.

O kredyt obrotowy mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność od co najmniej 12 miesięcy.

Szukasz najlepszego kredytu dla swojej firmy? Sprawdź nasz ranking kredytów firmowych.

 

Rodzaje kredytu obrotowego

W zależności od potrzeb, przedsiębiorcy mogą zdecydować się na jeden z dwóch rodzajów kredytów obrotowych:

  • kredyt obrotowy w rachunku bieżącym (kredyt odnawialny),
  • kredyt obrotowy w rachunku kredytowym (kredyt na raty).

 

Na czym polega kredyt obrotowy w rachunku bieżącym?

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym charakteryzuje się dużą elastycznością. Przede wszystkim przyznane dofinansowanie przedsiębiorca może przeznaczyć na dowolny cel biznesowy, którego nie musi wcześniej uzgadniać z bankiem. Po prostu kredytodawca udostępnia na rachunku firmowym dodatkowe środki, a przedsiębiorca może po nie sięgnąć w dowolnym monecie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Co więcej, kredytobiorca może na raz wykorzystać całą kwotę kredytu, ale równie dobrze może od czasu do czasu sięgnąć tylko po część środków. Natomiast, gdy tylko spłaci część lub całość zadłużenia, może ponownie skorzystać z dofinansowania.

Zresztą sposób spłaty kredytu obrotowego również zależy od właściciela firmy. Najczęściej bank wymaga jedynie, aby cała kwota powiększona o odsetki została spłacona wraz z upływem umowy kredytowej. Zdarzają się jednak przypadki, gdy bank wymaga, aby przedsiębiorca spłacał co miesiąc określoną kwotę minimalną. Tego typu warunki należy omówić jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy o kredyt obrotowy.

W każdym razie ze środków w ramach kredytu odnawialnego możesz korzystać przez cały okres kredytowania. Jak tylko oddasz wykorzystaną kwotę, możesz ponownie wykorzystać ją na niezbędne wydatki w firmie.

Wysokość kredytu odnawialnego ustalana jest przez bank indywidualnie i zależy od kilku różnych czynników. Nie musimy oczywiście wykorzystywać całej przyznanej kwoty, jeśli akurat nie ma takiej potrzeby. Zwłaszcza że bank nalicza odsetki tylko od kwoty, z której faktycznie skorzystaliśmy.

 

Na co przeznaczyć kredyt obrotowy w rachunku bieżącym?

Wielkim atutem kredytu obrotowego jest fakt, że można przeznaczyć go na dowolny cel związany z bieżącym funkcjonowaniem firmy. Z przyznanych przez bank środków przedsiębiorca może sfinansować zakup towaru, materiałów czy surowców, niezbędnych do prowadzonej przez niego działalności. Ponadto kredyt odnawialny można wykorzystać na wypłaty dla pracowników czy zobowiązania wobec ZUS-u i urzędu skarbowego. Z przyznanych środków można także spłacić nieprzeterminowane wierzytelności.

Co więcej, kredyt odnawialny można potraktować jako awaryjną poduszkę finansową. Przyznane dofinansowanie może stanowić zabezpieczenie na wypadek nagłych, większych wydatków. Dzięki kredytowi odnawialnemu przedsiębiorca ma natychmiastowy dostęp do dodatkowych środków, bez konieczności załatwiania kredytu na ostatnią chwilę.

 

Na czym polega kredyt obrotowy w rachunku kredytowym?

Drugim rodzajem kredytu obrotowego jest kredyt w rachunku kredytowym. Jest on skierowany do przedsiębiorców, którzy planują przeprowadzenie większych inwestycji w firmie. Ten rodzaj kredytu wpłacany jest na rachunek firmowy jednorazowo, a jego spłata odbywa się zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogram, w postaci comiesięcznych rat.

Co ważne, uzyskanie kredytu obrotowego w rachunku kredytowym jest nieco trudniejsze. Przede wszystkim przedsiębiorca musi przedstawić bankowi rzetelny biznesplan i podać powód zaciągania zobowiązania. Dodatkowo przyznane środki może on przeznaczyć tylko i wyłącznie na cel inwestycyjny, jaki został określony w umowie kredytowej. W przeciwnym razie przedsiębiorca musi liczyć się z koniecznością zapłacenia kary.

 

Ile kosztuje kredyt obrotowy?

Dokładany koszt kredytu obrotowego zależy od kilku czynników oraz banku, w którym zaciągamy zobowiązanie. Najczęściej musimy liczyć się z opłatami z tytułu:

  • odsetek – zazwyczaj od 8% wzwyż,
  • prowizji przygotowawczej,
  • prowizji za rozpatrzenie wniosku,
  • marży,
  • zabezpieczenia kredytu.

W zależności od banku wysokość niektórych opłat możemy negocjować. Wszystko jednak zależy od sytuacji finansowej naszego przedsiębiorstwa. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt obrotowy w danym banku, warto dokładnie porównać oferty różnych kredytodawców. W takim przypadku warto zapoznać się z Rankingiem Kredytów Firmowych, w którym możemy poznać wstępnę propozycje kredytowe wielu banków.

Kredyt obrotowy to jeden ze sposób na zachowanie dobrej płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jeśli tylko prowadzimy firmę dłużej niż rok, warto rozważyć skorzystanie z takiego rozwiązania. Szczególnie w opcji kredytu obrotowego w rachunku bieżący, który pozwala na dostęp do dodatkowej gotówki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *