Jak działa tarcza podatkowa dla firm?

Jak działa tarcza podatkowa dla firm?

parasolna osłaniająca przed kroplami deszczu symbol dolara

Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiąże się sporo wydatków. A wiele z nich dotyczy różnego rodzaju zobowiązań i danin wobec państwa. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy szukają rozmaitych sposobów, aby zoptymalizować swoją firmę pod względem podatkowym. Jednym z nich jest tarcza podatkowa. Sprawdźmy zatem, jak można w pełni legalnie zmniejszyć obciążenia podatkowe za pomocą popularnej osłony podatkowej. 

Co to jest tarcza podatkowa?

Tarcza podatkowa to legalny i bezpieczny sposób na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Narzędzie to można potraktować jako pewnego rodzaju osłonę podatkową. Polega ono na wpisaniu w koszty uzyskania przychodu kosztów, jakie wiążą się z konkretnymi formami zewnętrznego finansowania. Najczęściej są to leasing dla firm lub kredyt dla firm, a mówiąc dokładniej:

  • rata leasingowa,
  • inne opłaty związane z leasingiem dla firm,
  • odsetki kredytowe,
  • odpisy amortyzacyjne od trwałych środków.

Szukasz najlepszego finansowania firmowych zakupów? Sprawdź Ranking Firm Leasingowych.

 

Na jakiej zasadzie działa tarcza podatkowa?

Tarczę podatkową wykorzystuje się, aby zmniejszyć obciążenia podatkowe przedsiębiorcy. Jeśli tylko
w kosztach uzyskania przychodu przedsiębiorca uwzględni określone koszty finansowe, to podstawa opodatkowania będzie niższa. A co za tym idzie, mniejsza będzie także kwota podatku, którą przedsiębiorca musi uiścić.

Zastanawiasz się, jaki podatek od dochodów zapłacisz? Sprawdź, ile wynosi kwota wolna od podatku.

 

Kto może skorzystać z tarczy podatkowej?

Tarcza podatkowa to rozwiązanie dla przedsiębiorców, osiągających zysk, od którego następnie naliczany jest podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Nie mogą z niego skorzystać firmy, które rozliczają się na podstawie ryczałtu lub karty podatkowej, gdyż nie wykazują one kosztów uzyskania przychodu. Poza tym tarcza podatkowa jest najbardziej opłacalna w przypadku leasingu operacyjnego. 

Dodajmy jeszcze, że nie zawsze warto uruchamiać procedury związane z tarczą podatkową. Dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy nasze zyski są niewielkie lub gdy firma generuje straty.

Szukasz zewnętrznego finansowania dla swojej firmy? Zapozna się z naszym rankingiem kredytów dla firm.

 

Jak obliczyć tarczę podatkową? 

Do obliczania tarczy podatkowej służą specjalne kalkulatory, ale można też posłużyć się wzorem. Szczególnie że sama metoda wyliczania takiej tarczy jest stosunkowo prosta. Jak wygląda to w praktyce?

Zasada polega na tym, aby sumę kosztu uzyskania przychodów pomnożyć przez stawkę podatku dochodowego. Wynik P*W (stawka podatku * kwota kosztów uzyskania przychodu) pokazuje kwotę zaoszczędzonego podatku dochodowego. Pamiętajmy także, że im wyższa jest stawka podatkowa, tym większe będą oszczędności podatkowe.

Natomiast rzeczywisty koszt wydatków firmowych, który uwzględnia tarczę podatkową, to kwota wydatków pomniejszona
o kwotę zaoszczędzonego podatku. Oblicza się go z następującego wzoru:

K =  (1-P) * W,

gdzie:

K – to rzeczywisty koszt z uwzględnieniem tarczy,

P – to stawka podatku dochodowego,

W – to wydatki firmowe.

Twoja firma planuje zakup, budowę lub modernizację nieruchomości? Zainteresuj się kredytem deweloperskim.

Tarcza podatkowa to legalny i bezpieczny sposób na optymalizację podatkową i poprawienie płynności finansowej firmy. Jeśli tylko zamierzasz skorzystać z leasingu lub kredytu dla firm, warto rozważyć takie rozwiązanie. W końcu każde dodatkowe środki, które mogą co miesiąc zostać na Twoim koncie, są bezcenne.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *