Ile wynosi kwota wolna od podatku?

Ile wynosi kwota wolna od podatku?

sylwetki mężczyzn na tle dokumentów

Kwota wolna od podatku to jeden z elementów systemu podatkowego. Mówiąc precyzyjnie, jest to kwota dochodu wolnego od podatku. Określenie to odnosi się do sumy rocznych dochodów, które nie podlegają opodatkowaniu. Kwotę wolną od podatku odlicza się od zaliczek na podatek dochodowy, dzięki czemu odprowadzany podatek PIT jest niższy.

 

Ile wynosi kwota wolna od podatku w Polsce?

W 2020 roku kwota wolna od podatku wynosiła maksymalnie 8000 zł. Oznacza to, że osoby, które zarobiły w skali roku do 8000 zł, w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego. Natomiast, jeśli ktoś osiągnął nawet nieznacznie większy dochód, musi podatek zapłacić.

Co ważne, kwota wolna od podatku w Polsce ma charakter degresywny. Oznacza to, że kwota ta zmniejsza się wraz z rosnącym dochodem. W praktyce wygląda to następująco:

Dochód roczny

 • do 8000 zł brutto – kwota wolna od podatku wynosi 8000 zł,
 • od 8001 do 13000 zł brutto – kwota wolna od podatku jest degresywna i zmniejsza się wraz z rosnącym dochodem od 3091 zł,
 • od 13001 do 85528 zł brutto – kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł,
 • od 85529 do 127000 zł brutto — kwota wolna od podatku jest degresywna i zmniejsza się wraz
  z rosnącym dochodem od 3091 do 0 zł,
 • powyżej 127000 zł brutto – brak kwoty wolnej od podatku.

Potrzebujesz dodatkowych środków na niespodziewane wydatki? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

 

Ile wynosi podatek po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku?

Roczny dochód w wysokości 8000 zł brutto to niewielka kwota, co oznacza, że zdecydowana większość Polaków zarabia więcej. A co za tym idzie, muszą każdego roku wyliczać i uiszczać podatek dochodowy. Służy do tego specjalny wzór.

Przede wszystkim w Polsce obowiązują dwa progi podatkowe. Pierwszy prób podatkowy dotyczy dochodów w wysokości do 85528 zł brutto i wynosi 17%. Natomiast drugi próg podatkowy obowiązuje przy kwocie od 85529 zł brutto. Jeśli zarobisz taką lub wyższą kwotę, stawka podatku dochodowego wyniesie 32%. Oczywiście wyższą stawkę zostaną opodatkowane dochody powyżej kwoty 85528 zł.

➡ Masz na głowie sporo wydatków? Sprawdź, na czym polegają wakacje kredytowe dla firm.

 

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

Z kwoty wolnej od podatku może skorzystać każda osoba fizyczna uzyskująca dochód. Natomiast
w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą kwota wolna od podatku przysługuje przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych. Z kolei przedsiębiorcy na ryczałcie, karcie podatkowej lub wykorzystujący podatek liniowy, nie mogą korzystać z kwoty wolnej od podatku.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy w utrzymaniu finansów swojej firmy w ryzach? Sprawdź nasz artykuł na temat doradców finansowych dla firm i przekonaj się czy ich usługi są dla Ciebie.

 

Kiedy należy wypełnić rozliczenie PIT?

W Polsce każdego roku należy wypełnić roczne rozliczenie podatku PIT. Z tego obowiązku są zwolnione jedyne osoby, które w danym roku podatkowym nie osiągnęły żadnych dochodów. Wynika z tego, że w każdym innym przypadku należy rozliczyć podatek dochodowy PIT.

Oznacza to, że nawet jeśli zarobiłeś w danym roku mniej niż 8000 zł brutto, musisz złożyć deklarację PIT w urzędzie skarbowym. To na tej podstawie zostaną Ci zwrócone zaliczki za podatek dochodowy, jakie były pobierane przy wypłacanych dochodach.

 

Ile wynosi kwota wolna od podatku na świecie?

Pomimo tego, że wysokość kwoty wolnej od podatku w ostatnich latach ulegała zmianie, to dla większości Polaków jest ona w dalszym ciągu taka sama i wynosi 3091 zł. Z kolei w przypadku najlepiej zarabiających Polaków, co w naszym kraju oznacza roczny dochód w wysokości 85529 zł, czyli około 7127 zł brutto miesięcznie, kwota wolna od podatku jest niższa niż jeszcze kilka lat temu.

A jak prezentuje się polska kwota od podatku w porównaniu z resztą świata? Otóż okazuje się, że w Polsce kwota wolna od podatku jest jedną z niższych. Na przykład w czołówce Unii Europejskiej znajdują się:

 • Cypr – kwota wolna od podatku 19500 euro,
 • Hiszpania – kwota wolna od podatku 17707 euro,
 • Finlandia – kwota wolna od podatku 16100 euro.

Dla porównania weźmy pod uwagę jeszcze Niemcy (8130 euro), Włochy (4800 euro) czy Chorwację (3423 euro). Z kolei niska kwota wolna od podatku obowiązuje na Łotwie (760 euro), w Estonii (1028 euro) czy Rumunii (około 653 euro przy rocznych dochodach do wysokości około 7844 euro). Natomiast na Węgrzech i w Bułgarii w ogóle nie ma kwoty wolnej od podatku. Z kolei w Czechach zamiast kwoty wolnej od podatku jest ulga podatkowa w wysokości 922 euro dla wszystkich obywateli.

Jeśli chodzi o kwotę wolną od podatku w bardziej egzotycznych regionach świata, to najbliżej nam do Tanzanii (3966 zł) oraz Zambii (3571 zł). Z kolei większość tzw. krajów Trzeciego Świata uznaje, że nie ma sensu opodatkowywać osób o niskich dochodach, stąd wysokie stawki kwoty wolnej od podatku:

 • Kostaryka – 70516 zł,
 • Barbados – 49411 zł,
 • Kolumbia – 47512 zł.

Często wyjeżdżasz w zagraniczne delegacje? Sprawdź, na czym polega konto i karty płatnicze Revolut Business dla przedsiębiorców.

Kwestia kwoty wolnej od podatku od lat wywołuje szereg dyskusji politycznych. Jednak nic nie zapowiada, aby jej wysokość miała się w najbliższym czasie zmienić. Z tego względu jest ona tylko dodatkiem, który w większości przypadków nie robi różnicy w domowym budżecie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *