Jak uzyskać kredyt deweloperski?

Najlepsze oferty finansowe dla Twojej firmy

Jak uzyskać kredyt deweloperski?

drapacz chmur od dewelopera

Kredyt deweloperski to rodzaj bankowego kredytu dla firm, które specjalizują się w budowie czy modernizacji nieruchomości. Sprawdźmy, na czym on polega i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać kredyt deweloperski.

 

Na czym polega kredyt deweloperski?

Kredyt deweloperski to kredyt dla firm o charakterze celowym, który pozwala na sfinansowanie projektów mieszkaniowych. Jest on skierowany do firm deweloperskich, które podejmują się wielomilionowych inwestycji budowlanych. Środki uzyskane w ramach kredytu deweloperskiego można przeznaczyć na budowę osiedli i budynków wielorodzinnych, apartamentowców oraz powierzchni komercyjnych. Poza tym kredyt deweloperski można także wykorzystać na spłatę lub refinansowanie innego kredytu o takim charakterze.

Kredyt deweloperski służy do finansowania kosztownych inwestycji, których realizacja wymaga „zewnętrznego” kapitału, ponieważ sam inwestor nie jest w stanie z góry zapewnić wystarczających środków ze swojej strony.

Pod tym względem kredyt deweloperski to alternatywa dla kredytów inwestycyjnych, które również umożliwiają finansowanie większych przedsięwzięć.

 

Kto może uzyskać kredyt deweloperski?

O kredyt deweloperski mogą starać się te podmioty gospodarcze, które zajmują się działalnością deweloperską. Najlepiej, aby była to spółka celowa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która posiada środki na realizację określonego zadania w określonym czasie. Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu deweloperskiego, dokładnie sprawdza taką spółkę. Bankowej analizie poddawany jest sponsor projektu pod względem wiarygodności, struktury majątku i doświadczenia.

Z tego rozwiązania najchętniej korzystają mniejsi deweloperzy, którzy w przeciwnym razie nie mieliby szans na realizację przedsięwzięcia budowlanego.

 

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby uzyskać kredyt deweloperski?

Trzeba przyznać, że uzyskanie kredytu deweloperskiego nie jest najłatwiejsze i wiąże się z wieloma formalnościami. Przede wszystkim firma deweloperska, która stara się o taki kredyt dla firm, musi posiadać pozwolenie na budowę. Kolejnym wymogiem formalnoprawnym jest uporządkowany stan prawny nieruchomości, której budowę chcemy sfinansować w ramach kredytu deweloperskiego. Ogromne znaczenia ma także projekt architektoniczny, pozytywna ocena technicznej wykonalności projektu czy inne wymogi techniczne.

Poza tym do uzyskania kredytu deweloperskiego niezbędne jest posiadanie określonych środków własnych. Dawniej wystarczyło posiadać grunt, na którym miała stanąć nieruchomość, natomiast obecnie kredytobiorca musi posiadać 20-30% przewidywanej wartości budowy.

Ważne jest także, aby firma deweloperska nie miała negatywnej historii kredytowej w BIK, ponieważ może to uniemożliwić uzyskanie kredytu deweloperskiego.

Natomiast na korzyść kredytobiorcy działa jego dotychczasowe doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Im jest ono większe, tym szansa na kredyt deweloperski również rośnie.

Nie bez znaczenia jest również sam projekt, który ma być finansowany ze środków pochodzących z kredytu deweloperskiego. Im bardziej atrakcyjna i konkurencyjna będzie inwestycja, tym chętniej bank udzieli kredytu.

Ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu deweloperskiego podejmuje specjalny komitet inwestycyjny. W jego skład wchodzą osoby decyzyjne w danym banku, które mają bogate doświadczenie w finansowaniu nieruchomości.

➡ W Rankingu Kredytów dla Firm możemy sprawdzić, które banki udzielają kredytów deweloperskich.

 

Kredyt deweloperski a rachunek powierniczy

Zgodnie z przepisami ustawy deweloperskiej, deweloper musi prowadzić otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy dla każdej ze swoich inwestycji. Taki rachunek to nic innego jak rodzaj rachunku bankowego, na który trafiają środki od klientów, którzy kupują mieszkanie od danego dewelopera. Inwestor uzyskuje do nich dostęp na podstawie analizy postępów prac budowlanych. A dzięki kredytowi deweloperskiemu może on lepiej kontrolować prowadzoną przez siebie inwestycję i finansować ją ze środków uzyskanych w ramach kredytu.

 

Ile kosztuje kredyt deweloperski?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących kredytów deweloperskich jest ich koszt. Choć pomiędzy poszczególnymi bankami zachodzą w tym zakresie różnice, to można przyjąć, że na całkowity koszt kredytu deweloperskiego składają się następujące opłaty:

  • oprocentowanie kredytu deweloperskiego,
  • marża banku,
  • prowizja za uruchomienie kredytu.

Do tego mogą dojść także inne opłaty, chociażby takie jak prowizja za przedterminową spłatę kapitału kredytu.

Poza tym ostateczny koszt kredytu deweloperskiego zależy od wysokości kredytu oraz okresu kredytowania. Przyjmuje się, że sama budowa czy remont nieruchomości zajmują około 2-3 lat, a sprzedaż lokali trwa około 1-3 lat. Natomiast spłatę kredytu deweloperskiego można rozłożyć na okres do 5 lat.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosztów kredytu dla firm? Przejdź do naszego artykułu, w którym pokazujemy, ile kosztuje kredyt dla firm.

Kredyt deweloperski to rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy planują duże inwestycje na rynku nieruchomości. Dzięki środkom uzyskanym z banku deweloper może zwiększyć inwestycję, co w rezultacie może uczynić ją bardziej atrakcyjną.

Chcesz sfinansować nieruchomość swojej dla swojej firmy? Przeczytaj również o kredycie hipotecznym dla firm.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *