Jak poznać koszt kredytu dzięki RRSO?

Jak poznać koszt kredytu dzięki RRSO?

tablet z danymi liczbowymi trzymany w kobiecych dłoniach

Przymierzasz się do wzięcia kredytu? Bez względu na to, czy będzie to tradycyjny kredyt gotówkowy, długoterminowy kredyt hipoteczny czy kredyt dla firm, banki zarzucą Cię swoimi ofertami. Jak w takim razie wybrać najlepszą z nich? Możesz porównać je między sobą ze względu na wskaźnik RRSO. Sprawdźmy zatem, co mówi on o kosztach kredytu i jakie wnioski można na jego podstawie wyciągnąć.


Czym jest RRSO?

RRSO to skrót od Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Termin ten odnosi się do całkowitego kosztu kredytu, jaki musi ponieść kredytobiorca. Można powiedzieć, że RRSO pokazuje jaki jest całkowity, rzeczywisty koszt pozyskania finansowania przez kredytobiorcę. Korzystając z tego wskaźnika możesz porównać między sobą poszczególne oferty kredytowe pod względem kosztów, jakie w związku z zaciągniętym zobowiązaniem poniesiesz.

Wartość RRSO wyrażana jest w procentach. Poza tym warto wiedzieć, że banki mają obowiązek podawania wartości RRSO dla swoich kredytów. Dlatego też informację tę bez trudu znajdziesz w każdej ofercie kredytowej.

Nie wiesz, czy stać Cię na kredyt? Sprawdź, jak obliczyć ratę kredytu.

 

Czym różni się RRSO od oprocentowania nominalnego?

Wskaźnik RRSO bywa często mylony z oprocentowaniem nominalnym. Wyjaśnijmy zatem, czym różnią się od siebie oba wskaźniki.
Oprocentowanie nominalne to wartość procentowa, która podawana jest w skali roku. Stanowi ona odzwierciedlenie stopy procentowej, na której podstawie naliczane są odsetki od kwoty pożyczki.

Natomiast RRSO jest bardziej rozbudowanym wskaźnikiem, a oprocentowanie nominalne stanowi tylko jego część. Przyjrzyjmy się zatem, od czego jeszcze zależy RRSO.

 

Z czego składa się RRSO?

To jakie parametry uwzględnia wskaźnik RRSO określa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z tego względu na wartość RRSO składają się:

  • oprocentowanie nominalne,
  • wszelkie prowizje kredytodawcy,
  • dodatkowe koszty uzyskania kredytu (np. opłata za rozpatrzenie wniosku).

Ponieważ RRSO uwzględnia wiele różnych kosztów, jest on lepszym wskaźnikiem służącym do porównywania kredytów niż samo oprocentowanie. Dzięki temu wskaźnikomi możemy również przekonać się, że nawet w przypadku gdy różne banki oferują kredyty o identycznym oprocentowaniu, rzeczywisty koszt tych kredytów często jest zupełnie inny.

Zastanawiasz się, jakie czynniki wpływają na koszt kredytu? Sprawdź, ile kosztuje kredyt dla firm.

Jednak przy porównywaniu kredytów warto mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Chodzi mianowicie o te koszty, których RRSO nie uwzględnia. Jest to m.in. koszt prowadzenia rachunku osobistego w banku kredytobiorcy czy opłata za wydanie i korzystanie z karty debetowej lub kredytowej. Dlaczego to takie ważne?

Otóż większość banków wraz z kredytem sprzedaje różne produkty dodatkowe, właśnie takie jak konto bankowe wraz z kartą płatniczą czy dodatkową kartę kredytową. Korzystanie z nich kosztuje, ale koszt ten nie jest ujmowany w RRSO. Dlatego też przy porównywaniu kredytów warto także i te parametry wziąć pod uwagę.

 

Kiedy warto brać pod uwagę wskaźnik RRSO?

Większość kredytobiorców wie już, że sięgając po kredyt należy sprawdzić wartość RRSO. Jednak największe znaczenia ma to w przypadku długoterminowych kredytów hipotecznych oraz wysokich kredytów gotówkowych. W takim przypadku niższe RRSO faktycznie oznacza, że całościowy koszt kredytu będzie niższy. Co jednak istotne nie zawsze tak się dzieje.

Po prostu bank podając wartość RRSO nie jest w stanie uwzględnić wszystkich okoliczności. Wystarczy wybrać raty malejące zamiast równych, aby i koszt kredytu się zmienił. Poza tym w niektórych przypadkach koszty kredytu ponoszone są na samym początku, przez co nie są one uwzględniane w RRSO. W rezultacie niższe RRSO nie zawsze będzie oznaczało tańszy kredyt.

Potrzebujesz dodatkowych środków na niespodziewane wydatki? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

 

Co oznacza RRSO 0%?

Czy zdarzyło Ci się natrafić na reklamę kredytu bankowego z RRSO 0%? Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów pozyskania nowych klientów. Co jednak taka oferta oznacza w praktyce?

Prawdziwy kredyt z RRSO 0% oznacza, że bank nie pobierze prowizji za udzielenie kredytu, przygotowanie oferty kredytowej, ani nie naliczy oprocentowania od pożyczanego kapitału. Nie będzie tutaj również kosztów ubezpieczenia kredytu. W ten sposób kredytobiorca oddaje bankowi dokładnie taką kwotę, jaką od niego uzyskał.

Czy jednak w takiej ofercie jest jakiś haczyk? Niekoniecznie, choć oczywiście warto dokładnie przeczytać umowę kredytową przed jej zawarciem, aby uniknąć niemiłego zaskoczenia. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że kredyty z RRSO 0% najczęściej dotyczą niewielkich kwot i nie ma szans, aby uzyskać większy kredyt na takich warunkach.

Poza tym takie oferty najczęściej przeznaczone są tylko dla nowych klientów, a każdy kolejny kredyt będzie udzielany już na tradycyjnych warunkach. Nie zmienia to jednak faktu, że warto skorzystać z oferty kredytu 0% i to nawet wtedy, gdy dodatkowe pieniądze nie są nam potrzebne. Po prostu taki darmowy kredyt możesz potraktować jako sposób na budowanie dobrej historii kredytowej, która przyda ci się, gdy w przyszłości będziesz starał się o większy kredyt.

Czy wiesz, jak zwiększyć szanse na uzyskanie kredytu? Sprawdź, jak zwiększyć zdolność kredytową.

RRSO to jeden z podstawowych wskaźników, który powinieneś brać pod uwagę, zaciągając kredyt. I choć nie jest on idealny, to pozwala na szybkie i wygodne porównanie różnych ofert kredytowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *