Czy warto korzystać z usług brokera faktoringowego?

Czy warto korzystać z usług brokera faktoringowego?

mężczyzna w mieście z kalendarzem w ręce

Chciałbyś korzystać z faktoringu, ale nie wiesz, która oferta faktoringowa będzie dla Ciebie najlepsza? Zawsze możesz poprosić o pomoc brokera faktoringowego. Sprawdźmy zatem, kiedy warto skorzystać z usług takiego pośrednika.

Kim jest broker faktoringowy?

Brokerem faktoringowym może być zarówno osoba, jak i firma, która pomaga przedsiębiorcom
w znalezieniu optymalnej oferty faktoringowej. Dzięki poznaniu i przeanalizowaniu potrzeb i możliwości finansowych konkretnej firmy, taki broker jest w stanie podpowiedzieć, jaki rodzaj faktoringu sprawdzi się w danym przypadku.

Poza tym broker faktoringowy doskonale orientuje się w ofertach konkretnych firm faktoringowych.
W rezultacie jest w stanie wskazać najlepszego faktora, specjalizującego się tym rodzaju usług faktoringowych, z których chcesz skorzystać.

Musisz jednak mieć na uwadze, że broker faktoringowy pełni rolę pośrednika pomiędzy Twoją firmą
a faktorem. Do jego zadań nie należy tworzenie oferty, tylko znalezienie firmy faktoringowej, która zechce finansować Twoje faktury na atrakcyjnych warunkach.

Co ważne, broker faktoringowy jest niezależny od firm faktoringowych. Za to reprezentuje interesy Twojej firmy i działa wyłącznie na Twoje zlecenie i w Twoim imieniu.

Szukasz najlepszej oferty faktoringowej? Sprawdź aktualny Ranking Firm Faktoringowych.

 

Jak wygląda polski rynek faktoringowy?

Początkowo z faktoringu w Polsce mogły korzystać tylko największe firmy. Wynikało to z tego, że warunki dostępnych faktorów były dość wyśrubowane, a sama usługa należała do kosztownych. Dlatego też tylko nieliczne przedsiębiorstwa mogły pozwolić sobie na luksus finansowania faktur z odroczonym terminem płatności w celu poprawy płynności finansowej.

Jednak z czasem firm faktoringowych zaczęło przybywać, a rynek otworzył się praktycznie na wszystkie rodzaje prowadzonego biznesu. Dziś z faktoringu może skorzystać nawet przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W ramach tzw. mikrofaktoringu może on finansować pojedyncze faktury o wydłużonym terminie płatności, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą. Dowiedź się więcej na temat mikrofaktoringu dla mikroprzedsiębiorców.

Poza tym przedsiębiorcy mogą korzystać z faktoringu pełnego lub niepełnego, faktoringu krajowego lub zagranicznego, a nawet faktoringu odwrotnego. Do tego dochodzi faktoring online. Jak widzisz, możliwości wyboru konkretnej oferty faktoringowej jest naprawdę sporo.

To jednak nie wszystko. Kolejne firmy faktoringowe pojawiały się na polskim rynku w ciągu ostatnich lat jak ryby po deszczu. Część z nich oferuje szeroką gamę usług faktoringowych, a niektóre specjalizują się w kilku ich odmianach, np. w faktoringu dla transportu. Jak w takich warunkach wybrać najlepszego faktora?

 

Dlaczego warto korzystać z pomocy brokera faktoringowego?

Oczywiście możesz samodzielnie szukać najlepszej oferty faktoringu. Jednak przeanalizowanie dostępnych ofert czasochłonne. To dlatego skorzystanie z usług brokera faktoringowego jest dobrym rozwiązaniem.

Przede wszystkim broker faktoringowy doradzi, jaki rodzaj faktoringu sprawdzi się w Twojej firmie. Poza tym to on zajmie się porównaniem ofert poszczególnych firm faktoringowych i przedstawi Ci kilka najlepszych.

To jednak nie wszystko. Broker faktoringowy może też w imieniu Twojej firmy negocjować szczegóły oferty z faktorami. W ten sposób możesz liczyć na jeszcze lepsze warunki, niż gdybyś zgłosił się sam do danej firmy faktoringowej.

Do tego dochodzi wsparcie brokera faktoringowego na etapie kompletowania dokumentacji, wypełniania wniosku o faktoringu oraz ostatecznego podpisania umowy faktoringowej. Dzięki temu unikasz sytuacji, w której do umowy trafiają niekorzystne z Twojego punktu widzenia zapisy.

 

Jak znaleźć najlepszego brokera faktoringowego?

Jeśli zamierzasz skorzystać z oferty brokera faktoringowego, postaw na doświadczoną markę, która zajmuje się pośrednictwem pomiędzy faktorantami a faktorami od kilku lat. To jednak nie wszystko. Sprawdź ponadto, czy dany pośrednik specjalizuje się w konkretnym rodzaju faktoringu, np. dla małych lub dużych firm, czy też współpracuje z każdym rodzajem przedsiębiorców.

Do tego postaw na brokera faktoringowego, który zna polski rynek i należy do Polskiego Związku Faktorów.

Zastanawiasz się nad sposobami na poprawę płynności finansowej w firmie? Sprawdź, w jakich branżach sprawdzi się faktoring.

Jak widzisz, roli brokera faktoringowego nie da się przecenić. Zajmuje się on nie tylko pośrednictwem pomiędzy Twoją firmą a faktorem, ale i pomaga załatwić wszelkie formalności związane z podpisaniem umowy faktoringowej. Warto korzystać z usług brokera faktoringowego, szczególnie gdy dopiero zaczynasz korzystać z faktoringu. To również świetne rozwiązanie, gdy nie masz czasu na analizowanie dziesiątek ofert faktoringowych. A jeśli nie wiesz, jaki rodzaj faktoringu najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie, broker faktoringowy z pewnością Ci w tym pomoże. Dobrym rozwiązaniem na wybranie najlepszej firmy faktoringowej jest również skorzystanie z rankingu firm faktoringowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *