Jak skorzystać z małego ZUS-u dla firm?
Z prowadzeniem działalności gospodarczej wiążą się różne opłaty, które przedsiębiorca musi uiszczać. Mowa z jednej strony o podatkach, a z drugiej o składkach na ubezpieczenie. I nie da się ukryć, że stanowią one poważne obciążenie dla firmowego budżetu. Szczególnej w przypadku firm, które prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę. Na szczęście części kosztów można uniknąć, korzystając na przykład z programu mały ZUS plus. Sprawdźmy zatem, na czym on polega i kto może do niego przystąpić.
Na czym polega mały ZUS plus?
W przypadku składek ZUS, ich wysokość zależy od przeciętnego wynagrodzenia. A że to z roku na rok rośnie, to i wysokość składek ZUS idzie w górę. Niestety nie zawsze idzie to w parze ze wzrostem zarobków, jakie przedsiębiorca jest w stanie uzyskać ze swojej działalności. I właśnie z myślą o takich osobach powstał program mały ZUS (więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj). W tym przypadku wysokość składki jest uzależniona od dochodu, jaki dany przedsiębiorca osiągnął w ostatnim roku kalendarzowym. Oznacza to, że im mniejszy dochód wypracowaliśmy, tym mniejsze składki ZUS będziemy odprowadzać. I odwrotnie. Wyższy dochód będzie się automatycznie przekładał na większe składki.
Ile wynosi mały ZUS?
Jaką kwotę zatem zapłacimy w ramach małego ZUS-u? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, ponieważ zależy bezpośrednio od naszego dochodu. Warto jednak wiedzieć, że podstawa wymiaru składek nie może być mniejsza od równowartości 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz większa niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
➡ Szukasz sposobu na pozyskanie dodatkowych środków dla firmy? Sprawdź ranking kredytów
i pożyczek dla firm.
Kto może skorzystać z małego ZUS-u?
Niższa składka na ZUS z pewnością ucieszyłaby każdego przedsiębiorcę, jednak nie wszyscy właściciele firm mogą z niej skorzystać. Aby stało się to możliwe, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?
- Przede wszystkim trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym.
- Przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku musi być niższy niż 120 000 zł (lub proporcjonalnie mniej, jeśli działalność była prowadzona krócej niż rok).
- Przedsiębiorca nie spełnia warunków korzystania z preferencyjnych składek ZUS.
Poza tym mały ZUS jest niedostępny dla przedsiębiorców, którzy:
- wykonywali te same obowiązki w ramach umowy o pracę u aktualnego lub byłego pracodawcy
w bieżącym, lub poprzednim roku, - rozliczają się w ramach karty podatkowej i są zwolnieni z podatku VAT,
- są twórcami, wspólnikami spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, jednoosobowych spółek
z o.o. w zakresie wolnych zawodów lub prowadzą placówki oświatowe.
➡ Zastanawiasz się nad współpracą z doradcą finansowym dla firm? Sprawdź, czy warto korzystać z usług doradcy finansowego dla firm.
Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać z małego ZUS?
Choć, aby skorzystać z małego ZUS-u, trzeba spełniać określone wymagania, to sam proces rejestracji do programu jest prosty. Najpierw wystarczy wyrejestrować się z dotychczasowych ubezpieczeń społecznych, a następnie ponownie zgłosić się do ubezpieczeń z nowym kodem, czyli 05 90 lub 05 92. Co ważne, wszelkie formalności można załatwić przez internet bez wychodzenia z domu, na przykład poprzez formularz CEIDG-1.
➡ Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych.
W przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą na małą skalę, wymiar składek ZUS potrafi być niezwykle dotkliwy. Dlatego warto wykorzystać możliwość, jaką daje program mały ZUS. Dzięki niemu miesięczne opłaty na ubezpieczenia społeczne będą odpowiednio niższe i łatwiejsze do udźwignięcia w przypadku niewielkich firm.
Przedsiębiorczyni zafascynowana światem finansów i bankowości. W wolnych chwilach uwielbia czytać powieści kryminalne oraz spędzać czas na świeżym powietrzu (najchętniej w górach!).