Jak sprawdzić BIK kontrahenta?

Jak sprawdzić BIK kontrahenta?

uścisk dłoni pomiędzy dwoma mężczyznami w sali konferencyjnej

Po raz kolejny miałeś problem z odzyskaniem należności? Masz dość tracenia czasu i nerwów na egzekwowanie zapłaty za sprzedany towar czy wykonaną usługę? Chciałbyś mieć pewność, że Twoi kontrahenci będą terminowo wywiązywać się ze zobowiązań wobec Ciebie? Sprawdź potencjalnych partnerów biznesowych w BIK i upewnij się, że współpracujesz tylko z rzetelnymi firmami. Jak to zrobić? Tym zajmiemy się poniżej.

Jak szukać rzetelnych kontrahentów?

Dostępne dane są porażające. Nawet połowa małych i średnich firm zmaga się z opóźnieniami
w rozliczaniu faktur. Niektórzy czekają na zapłatę nawet ponad 60 dni po upłynięciu terminu płatności.
A przecież w tym czasie każda firma ma własne wydatki i zobowiązania. Niestety nierzetelni kontrahenci potrafią pogrążyć nawet najlepiej działającą firmę. Oczywiście dziś można z łatwością skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która pomoże w odzyskaniu należności. Nie zmienia to jednak faktu, że o wiele lepiej jest zapobiegać problemom z nierzetelnymi kontrahentami, niż próbować je rozwiązać, gdy już się pojawią. Na szczęście jest to możliwe dzięki informacjom kredytowym na temat przedsiębiorców. 

Tutaj pobierzesz raport BIK o dowolnej firmie.

Tutaj wykupisz pakiet 12 raportów BIK.

 

Czym jest BIK?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to specjalna baza danych, w której gromadzone są informacje na temat historii kredytowej. Co ważne, w ramach BIK działają dwie bazy danych. Jedna dotyczy osób prywatnych, a druga przedsiębiorców.

W bazie BIK Przedsiębiorca znajdują się dane o wszelkiego rodzaju zobowiązaniach zaciąganych przez jednoosobowe działalności gospodarcze, freelancerów, spółki czy rolników. Zgromadzone informacje obejmują m.in.:

  • dane na temat firmy,
  • rodzaj i kwotę zobowiązania,
  • liczbę i wysokość rat,
  • historię spłat wraz z terminami rozliczenia płatności.

Co ważne, w bazie BIK znajdują się informacje o wszystkich zobowiązaniach, a nie tylko spóźnieniach
w płatnościach czy niespłaconych należnościach. Oznacza to, że baza pokazuje także, że dana firma rozlicza wszystkie swoje zobowiązania na czas.

Zastanawiasz się, czy możesz uzyskać finansowanie w ramach faktoringu? Sprawdź, jak skorzystać z faktoringu bez BIK i KRD.

 

Gdzie szukać informacji o kontrahentach?

Nierzetelni kontrahenci to zmora każdego przedsiębiorcy. Jeśli firma nie otrzymuje zapłaty na czas, sama zaczyna mieć problemy ze swoimi zobowiązaniami. W takim przypadku przedsiębiorca musi korzystać
z kredytu lub szukać innych sposobów, aby zakupić towar, opłacić pracowników czy rozliczyć podatki. Dlatego podjęcie współpracy z kontrahentem, który płaci na czas, jest wręcz bezcenne. Tylko jak znaleźć takiego partnera biznesowego?

W takim przypadku z pomocą przychodzą bazy dłużników. Trafiają do nich osoby i firmy, które posiadają nieuregulowane zobowiązania. Jeśli z informacji w takiej bazie wynika, że dany kontrahent często spóźnia się z zapłatą i regularnie płaci po terminie, warto z takiej współpracy zrezygnować. Albo domagać się płatności z góry, która rozwiąże problem z wiecznie zamrożoną gotówką w fakturach.

Informacje o ewentualnym zadłużeniu kontrahentów znajdują się m.in. w Bazie Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. w ramach Raportu o Przedsiębiorcy. Taki raport zawiera dane, które pozwolą na weryfikację wiarygodności kontrahenta. Są tam zarówno dane o niespłaconych zobowiązaniach
i opóźnieniach w spłacie, jak i informacje o terminowym regulowaniu należności. W każdym razie taki raport stanowi cenne źródło informacji o naszym potencjalnym kontrahencie. Warto po niego sięgnąć, aby upewnić się, czy podejmujemy współpracę z rzetelnym partnerem biznesowym. W ten sposób jesteśmy
w stanie uniknąć wielu kłopotów z odzyskiwaniem należności.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź, skąd wziąć pożyczkę dla firm bez BIK.

 

Jak sobie radzić z nierzetelnym kontrahentem?

Oczywiście najlepiej jest podejmować współpracę tylko z solidnymi kontrahentami. Jednak można również zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasz partner biznesowy faktycznie zapłaci nam na czas. Jednym z tych sposób jest korzystanie z faktoringu. Dla wielu firm jest to dodatkowa motywacja, aby rozliczyć się
w terminie. Zwłaszcza jeśli firma faktoringowa zajmuje się także monitorowaniem należności i przypomina o zbliżającym się terminie płatności.

Jednak jeśli już znaleźliśmy się w sytuacji, w której nasz kontrahent nie zapłacił za towar czy wykonaną usługę, warto zwrócić się do profesjonalistów. Doświadczona firma windykacyjna podejmie w naszym imieniu odpowiednie kroki, aby jak najszybciej odzyskać należności. Warto w tym miejscu pamiętać, że największe szanse na odzyskanie długu są na samym początku. Dlatego nie warto zwlekać ze zwróceniem się po pomoc do firmy windykacyjnej. Po prostu im szybciej to zrobimy, tym mamy większe szanse na szybsze i mniej problematyczne odzyskanie należnych nam pieniędzy.

Szukasz profesjonalnego wsparcia w odzyskiwaniu należności? Sprawdź Ranking Firm Windykacyjnych.

Niemniej jednak, o wiele korzystniej jest nie dopuszczać do powstania problemów z płatnościami niż szukać sposobów na ich rozwiązanie. Dlatego, jeśli tylko mamy okazję, sprawdzajmy zawczasu kontrahentów, z którymi planujemy nawiązać współpracę. Dzięki bazom takim jak BIK czy BIG możemy sprawdzić, jak dana firma rozlicza się ze swoich należności. I jeśli tylko mamy wątpliwości co do rzetelności kontrahenta, możemy zrezygnować ze współpracy lub domagać się zapłaty z góry. W obu tych przypadkach zaoszczędzimy pieniądze, czas i nerwy. A to bezcenne zasoby dla każdego przedsiębiorcy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *