Jak finansować wydatki i inwestycje przedsiębiorstwa?

Jak finansować wydatki i inwestycje przedsiębiorstwa?

źródła finansowania przedsiębiorstwa

Wydaje Ci się, że sam pomysł na dobry biznes wystarczy do odniesienia sukcesu? Niestety w dzisiejszych czasach konkurencja nie śpi i szybko potrafi podłapać Twoje rozwiązania. Jeśli chcesz pozostać konkurencyjny, musisz nieustannie rozwijać i udoskonalać wytwarzane przez siebie produkty czy świadczone usługi. Mimo wszystko jest to przyjemna część prowadzenia własnej firmy.

Gorzej wygląda kwestia nieustannie rosnących kosztów, które zweryfikowały niejeden plan biznesowy. Skąd zatem wziąć na to wszystko pieniądze? Jak sprawić, żeby Twoja firma nie tylko zarabiała na siebie, ale i pozwoliła gromadzić dodatkowe środki na przyszłe inwestycje, niespodziewane podatki oraz ciągły wzrost cen? Odpowiedzią są źródła finansowania przedsiębiorstwa.

 

Rodzaje źródeł finansowania

Jeśli zapewnisz sobie odpowiednie źródła finansowania, sytuacja Twojego przedsiębiorstwa będzie ustabilizowana. Nie będziesz musiał obawiać się utraty płynności finansowej, a także niespodziewanych wydatków. A przede wszystkim będziesz miał środki na niezbędne inwestycje, które pozwolą wynieść Twoją firmę na pozycję lidera danej branży. Brzmi zachęcająco? Tylko jak to osiągnąć?

Źródła finansowania przedsiębiorstwa dzielimy na własne i zewnętrzne. W przypadku tych pierwszych mamy na myśli wszystkie środki, które posiadasz jako właściciel firmy. Mogą być to Twoje wcześniejsze oszczędności, które postanowiłeś zainwestować w rozwój biznesu lub nadwyżka, pochodząca z prowadzonej przez Ciebie działalności. W każdym razie są to środki, które sam zarobiłeś.

Natomiast zewnętrzne źródła finansowania to kapitał, jaki pozyskałeś z otoczenia, w którym działasz. Co ważne, te środki z czasem będziesz musiał oddać.

W przypadku własnych źródeł finansowania sytuacja jest w miarę prosta. Jeśli masz dobry produkt (lub usługę), potrafisz dotrzeć z nim do odpowiedniego odbiorcy, koszty jego wytworzenia są zbilansowane w stosunku do jego ceny, to Twój dochód powinien systematycznie rosnąć. Co jednak w przypadku, gdy mimo tego brakuje Ci większego kapitału na dalszy rozwój i np. skalowanie biznesu? Pozostaje Ci skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania.

 

Finansowanie zewnętrzne – Kredyt dla firm

Jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania przedsiębiorstw jest kredyt dla firm. Dzięki niemu przedsiębiorca może pozyskać naprawdę spory zastrzyk gotówki, który przeznaczy na dowolny cel biznesowy. Co ważne, banki posiadają szeroką ofertę kredytów firmowych (sprawdź nasz ranking kredytów dla firm), także każdy przedsiębiorca może znaleźć idealne rozwiązanie dla swoich potrzeb. Czy będzie to kredyt obrotowy na bieżące wydatki, większy kredyt inwestycyjny, a nawet firmowa karta kredytowa? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa i planu jego rozwoju.

 

Finansowanie zewnętrzne – Leasing

Jeszcze innym rodzajem zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw jest leasing. Musisz zainwestować w nową flotę samochodową, sprzęt czy infrastrukturę firmy? Zamiast kupować, skorzystaj z leasingu. Dzięki niemu możesz użytkować daną rzecz w zamian za określoną, najczęściej comiesięczną opłatę. W ten sposób nie naruszasz oszczędności firmy, a jednocześnie możesz modernizować swoje przedsiębiorstwo.

➡ Sprawdź Leasing Ranking Ofert⬅

 

Faktoring jako źródło finansowania zakupów i faktur

Kolejnym źródłem zewnętrznego finansowania jest faktoring, który w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców. Usługa ta polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje wierzytelności z odroczonym terminem płatności, przez co przedsiębiorstwo natychmiast otrzymuje zapłatę za wystawione faktury. Zresztą w podobny sposób można również finansować zakupy we własnej firmie.

Korzyści, jakie daje faktoring, jest naprawdę sporo. A co ważniejsze, firmy faktoringowe oferują wiele różnych rodzajów tej usługi. Dzięki temu z faktoringu mogą korzystać zarówno duże spółki, jak i mikroprzedsiębiorcy. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów związanych z faktoringiem, sprawdź nasz Ranking Firm Faktoringowych, dzięki któremu porównasz dostępne oferty i łatwiej wybierzesz jedną z nich. Firmy faktoringowe oferują wiele różnych rodzajów faktoringu – warto zapoznać się z nimi i wybrać opcję najlepiej dopasowaną do potrzeb naszej firmy.

Rozwijanie własnej firmy to jedyny sposób na utrzymanie się na rynku. Możesz dokonać tego za pomocą własnych środków, ale w przypadku większych wydatków czy inwestycji warto rozważyć zewnętrzne źródła dofinansowania. Zwłaszcza że obecnie kredyty firmowe czy faktoring są na wyciągnięcie ręki każdego przedsiębiorcy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.