Jak wykorzystać kartę paliwową w firmie?

Jak wykorzystać kartę paliwową w firmie?

światła stacji benzynowej nocą z perspektywy pędzącego samochodu

Posiadasz wiele samochodów firmowych? Korzystaj na co dzień z kart paliwowych. Dzięki nim uprościsz rozliczenia dotyczące zakupu paliwa, a do tego zapłacisz mniej za tankowanie. Sprawdź, jak działa karta paliwowa, jakie przynosi korzyści oraz jak możesz ją wyrobić.  

Jak działa karta paliwowa?

Karta paliwowa wygląda jak klasyczna karta płatnicza. Zapłacisz nią bezgotówkowo za tankowanie samochodu, a także za przejazdy autostradami, tunelami i mostami. Poza tym niektóre karty paliwowe umożliwiają opłacenie myjni, parkingów strzeżonych czy promów.

Co jednak najważniejsze, dzięki karcie paliwowej za paliwo zapłacisz mniej, niż wynikałoby to z aktualnie obowiązującej ceny na danej stacji benzynowej. Do tego z kartami paliwowymi często wiążą się różne pakiety zniżkowe. W praktyce oznacza to, że im więcej tankujesz, tym na większe zniżki możesz liczyć. Dodatkową zaletą kart płatniczych jest to, że pozwalają one na bieżące monitorowanie zużycia paliwa, a także innych wydatków służbowych.

Zastanawiasz się, jak sfinansować zakup samochodu firmowego? Sprawdź, kiedy warto skorzystać z leasingu.

Aby zwiększyć wygodę korzystania z kart paliwowych w firmie, są one wydawane na konkretny pojazd, a nie osobę. Dzięki temu z karty może korzystać każdy użytkownik danego samochodu firmowego, bez względu na to, czy jest to właściciel firmy, czy też jego pracownicy.

Co ważne, karty paliwowe wydawane są przez większość polskich i zagranicznych koncernów paliwowych, takich jak Orlen, Shell czy BP. To jednak nie wszystko. Kartę paliwową możesz również wyrobić w niezależnych sieciach o międzynarodowym zasięgu, takich jak Routex, DKV czy UTA, które nie są związane z żadną konkretną marką paliwową.

Chcesz kupić nowy samochód firmowy? Sprawdź ranking firm leasingowych.

 

Gdzie zapłacę za paliwo kartą paliwową?

Ogólnie rzecz biorąc, karty paliwowe honorowane są zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jednak to, czy na danej stacji będziesz mógł zapłacić swoją kartą paliwową, zależy już od jej wydawcy. Karta Orlenu przeznaczona dla małych i średnich firm pozwala na przykład na bezgotówkowe korzystanie z około 2500 stacji benzynowych w Polsce, Niemczech, Czechach oraz na Litwie. Natomiast niezależna karta paliwowa DKV Card uprawnia do płatności w około 100 000 punktów na terenie 42 krajów Europy.

 

Karta paliowa a fakturowanie firmowych wydatków

Karta paliwowa to nie tylko szybkie i wygodne płatności, ale i uproszczone fakturowanie firmowych wydatków. Dzięki karcie paliwowej ani Ty, ani Twoi pracownicy nie musicie prosić o fakturę za każdym razem, kiedy korzystacie ze stacji benzynowej. Zamiast tego każda transakcja przy użyciu karty paliwowej trafia do elektronicznego systemu. Następnie raz lub kilka razy w miesiącu wystawiana jest faktura zbiorcza. System ten pozwala uprościć firmową biurokrację i jest dużo wygodniejszy od zbierania i księgowania każdej faktury z osobna. Szczególnie w przypadku firm, które korzystają z wielu samochodów firmowych.

Zgubiłeś ważną fakturę? Sprawdź, do czego jest potrzebny duplikat faktury VAT.

 

Która karta paliwowa jest najlepsza?

Jak to zwykle bywa w przypadku tak postawionych pytań, nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Po prostu najlepsza karta paliwowa to ta, która najlepiej odpowiada na potrzeby Twojej firmy. Na co zatem powinieneś zwrócić uwagę, wybierając kartę paliwową?

Przede wszystkim sprawdź, jaki jest limit minimalnej miesięcznej liczby tankowanych pojazdów. Do tego przeanalizuj poszczególne oferty pod kątem zasięgu terytorialnego oraz zakresu usług, za które będziesz mógł zapłacić daną kartą.

Poza tym w uproszczeniu możemy powiedzieć, że małym firmom, działającym tylko w Polsce wystarczy jednak lub kilka kart paliwowych od rodzimych, lub zagranicznych koncernów, takich jak Orlen, BP, czy Circle K.

Z kolei większym firmom, które w dużej mierze działają poza granicami Polski, bardziej opłaca się wyrobić karty paliwowe u niezależnych operatorów międzynarodowych, takich jak DTV, UTA czy Routex. Pozwoli to kierowcom nie tylko na bezgotówkowe opłacenie paliwa za granicą, ale i na pokrycie opłat drogowych. Poza tym takie karty paliwowe umożliwiają także płacenie za serwisowanie i naprawę pojazdów, a także rozliczenie podatku VAT.

Koszty leasingu przerosły możliwości Twojej firmy? Sprawdź, jak przeprowadzić cesję leasingu.

 

Jak otrzymać kartę paliwową?

Wyrobienie karty paliwowej jest bardzo proste. W tym celu wystarczy złożyć odpowiedni wniosek u wybranego operatora. Co jednak ważne, karty paliwowe są zazwyczaj wydawane bezpłatnie.

Karty paliwowe to wygodny sposób dokonywania płatności na stacjach benzynowych. Ogranicza on biurokrację, a także pozwala na uzyskanie niższej ceny paliwa. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla właścicieli firm, jak i pracowników, którzy na co dzień korzystają z samochodów firmowych.  

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *