Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać leasing?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać leasing?

dokumenty podpisywane przez kobietę i mężczyznę przy biurku

Mówi się, że leasing dla firm to jeden z najbardziej dostępnych sposobów na sfinansowanie firmowych wydatków. Mogą z niego skorzystać i mniejsze, i większe firmy, nawet jeśli dopiero od niedawna działają na rynku. Nie oznacza to jednak, że leasing dla firm przyznawany jest bezwarunkowo. Sprawdźmy zatem, jakie wymogi musisz spełnić, aby otrzymać leasing dla firm.

Kto może korzystać z leasingu?

Leasing kojarzy się przede wszystkim z firmami i osobami, które prowadzą działalność gospodarczą. Nie powinno to dziwić, wszak usługa ta jest skierowana przede wszystkim do klientów biznesowych. Jednak obecnie można także skorzystać z leasingu konsumenckiego, przeznaczonego dla osób prywatnych.

Co jednak ważne, w przypadku leasingu dla przedsiębiorców nie ma znaczenia, jaką firmę prowadzisz. Praktycznie zawsze znajdziesz leasingodawcę, który zapewni Ci finansowanie firmowych wydatków. Co nie oznacza, że firmy leasingowe w ogóle nie sprawdzają potencjalnych leasingobiorców. Wprost przeciwnie, przed uzyskaniem jakiegokolwiek finansowania na pewno zostaniesz oceniony pod względem ryzyka spłaty rat leasingowych. A na czym to sprawdzanie polega? W skrócie firma leasingowa będzie chciała zweryfikować Twoją wiarygodność, stan finansowy oraz staż prowadzenia działalności. Brzmi groźnie? Niekoniecznie. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Nie wiesz, jaka firma leasingowa będzie dla Ciebie najlepsza? Sprawdź Ranking Brokerów Leasingowych i zdaj się na pomoc specjalistów.

 

Jak okres prowadzania działalności wpływa na szanse uzyskania leasingu dla firm?

W tym przypadku ocena jest prosta. Im dłużej prowadzisz swoją firmę, tym masz większe szanse na uzyskanie leasingu. Jednocześnie młode firmy, które dopiero wchodzą na rynek, również mogą liczyć na otrzymanie niezbędnego finansowania. W praktyce bez problemów znajdziesz leasingodawcę, który podpisze z Tobą umowę leasingową, jeśli działalność założyłeś 3 miesiące wcześniej. A tak naprawdę, niektóre firmy leasingowe udzielają finansowania już od pierwszego dnia Twojej obecności na rynku.

 

Jak Twoja wiarygodność finansowa wpływa na szanse otrzymania leasingu dla firm?

Twoja wiarygodność to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na to, czy uzyskasz niezbędny leasing. Niestety, jeśli Twoje dane widnieją w bazach dłużników lub masz negatywną historię w BIK, Twoje szanse na leasing są minimalne. Dlatego, zanim złożysz wniosek o kolejne finansowanie, spłać zaległe zobowiązania.   

Chcesz kupić samochód bez konieczności sięgania po oszczędności? Sprawdź, co to jest leasing.

 

Jak Twoja sytuacja finansowa wpływa na ocenę Twojej firmy przez leasingodawcę?

Firma leasingowa będzie chciała również sprawdzić, czy stać Cię na spłatę rat leasingowych. Z tego względu możesz zostać poproszony o dostarczenie do leasingodawcy dokumentów, obrazujących sytuację finansową Twojej firmy. Może być to na przykład bilans i rachunek wyników czy też deklaracje podatkowe.

Co jednak ważne, takie formalności wiążą się ze standardowymi procedurami oceny ryzyka. A te są stosowane przez firmy leasingowe tylko przy kosztownych inwestycjach np. w sprzęt czy maszyny produkcyjne. Jeśli w leasing chcesz wziąć zwykły samochód lub sprzęt o stosunkowo niewielkiej wartości, leasingodawca zastosuje procedury uproszczone. Wówczas wyżej wspomniane dokumenty nie będą potrzebne do uzyskania leasingu.

➡ Rozglądasz się za sprawdzoną firmą leasingową? Poznaj ofertę leasingu dla firm od Millennium Leasing. 

 

Co jeszcze sprawdza firma leasingowa?

Na koniec warto zdawać sobie sprawę, że firma leasingowa może również poszukać opinii na Twój temat
w sieci, a także skontaktować się z Twoimi kontrahentami. Jest to sposób na sprawdzenie, czy dana firma faktycznie działa, a potencjalny leasingodawca nie jest oszustem.

Leasing dla firm to przede wszystkim alternatywa dla innych rodzajów finansowania działalności gospodarczej. W porównaniu do kredytów dla firm jest o wiele łatwiej dostępna, same procedury są łagodniejsze, a cały proces wnioskowania o trwa krócej. A jeśli nie masz niespłaconych długów, Twoje szanse na sfinansowanie niezbędnych sprzętów czy pojazdów są naprawdę duże.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *