Konto firmowe za 0 zł – jak znaleźć taką ofertę?

Konto firmowe za 0 zł – jak znaleźć taką ofertę?

mężczyzna w garniturze trzymający w dłoniach świnkę-skarbonkę

Jeszcze do niedawna banki prześcigały się w ofertach kont firmowych za 0 zł. Dziś znalezienie takiej usługi jest trudne, choć nie oznacza to, że niemożliwe. Po prostu, aby korzystać z darmowego konta dla firm, trzeba spełnić określone warunki. Przyjrzyjmy się zatem, jak znaleźć ofertę konta za 0 zł.

Czym jest konto firmowe za 0 zł?

Posiadanie konta bankowego najczęściej wiąże się z koniecznością uiszczania różnych opłat i prowizji. Są one automatyczne pobierane z konta, zazwyczaj pod koniec danego miesiąca. Do najpopularniejszych opłat należą m.in.:

 • opłata za prowadzenie rachunku bankowego,
 • prowizja za wykonanie przelewu,
 • opłata za wypłacenie gotówki w „obcym” bankomacie,
 • prowizja za wpłacanie lub wypłacanie środków w placówce banku,
 • opłata za korzystanie z karty płatniczej.

Co ważne, opłaty te dotyczą zarówno kont osobistych, jak i firmowych. A to oznacza, że jako przedsiębiorca płacisz niejako podwójnie: i za konto dla firmy, i za rachunek indywidualny. Oczywiście pojedyncze opłaty nie są wysokie, ale jeśli doda je się do siebie i przeliczy w skali roku, to robi się z tego całkiem pokaźna sumka. I na pewno większość przedsiębiorców wolałby takiego kosztu uniknąć.

Jakiś czas temu nie było to wcale trudne. Większość banków oferowała potencjalnym klientom tzw. konta za 0 zł. W takim przypadku za posiadanie czy też korzystanie z konta nie były pobierane żadne opłaty. Jednak obecnie coraz trudniej jest natrafić na taką ofertę. Nie jest to jednak niemożliwe.

Szukasz najlepszego rachunku dla swojej firmy? Sprawdź Ranking Kont dla Firm.

 

Jak znaleźć konto firmowe za zero złotych?

Choć dziś banki niechętnie rezygnują z różnych opłat i prowizji, to wciąż możesz natrafić na ofertę, która umożliwi Ci korzystanie z konta firmowego za 0 zł. Zastanawiasz się, gdzie takie konto znaleźć?

Przede wszystkim przejrzyj różnego rodzaju oferty promocyjne. Po prostu wiele banków od czasu do czasu decyduje się na promocje, które mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Wówczas możliwe jest korzystanie z konta firmowego za darmo przez określony czas, na przykład 12 miesięcy. Jednak tego typu oferty przeznaczone są tylko dla tych przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach nie korzystali z usług tego banku. Niemniej jednak takie promocje zazwyczaj są opłacalne, bo poza rachunkiem firmowym za 0 zł, możesz także liczyć na dodatkowe bonusy czy gotówką premię. Dlatego, jeśli szukasz nowego konta, najpierw zapoznaj się z dostępnymi ofertami promocyjnymi.

Szukasz alternatywy wobec tradycyjnych banków? Zapoznaj się z ofertą Revolut Business dla firm.

Pamiętaj jednak, że niezmiernie ważne jest to, żeby dokładanie zapoznać się z warunkami umowy
z bankiem na prowadzenie konta firmowego. Wszystko dlatego, że obietnica darmowego rachunku często wiąże się z dodatkowymi warunkami. Może być to:

 • konieczność zapewnienia wpływów na konto firmowe w określonej kwocie,
 • wykonanie co miesiąc przelewu do ZUS-u lub urzędu skarbowego,
 • wykonanie określonej liczby transakcji za pomocą karty płatniczej,
 • przeprowadzenie transakcji na określoną kwotę za pomocą karty płatniczej,
 • wypłacanie środków wyłącznie w „swoich” bankomatach,
 • zmieszczenie się w limicie wykonywanych przelewów.

Jeśli spełnisz podane przez bank warunki, z konta firmowego będziesz w danym miesiącu korzystał za darmo. Niestety, gdy z jakiegoś powodu Ci się to nie uda, bank naliczy prowizję, którą pobierze z Twojego rachunku.

Poza tym możliwość korzystania z konta firmowego za darmo często dotyczy tylko określonego okresu, na przykład 12 lub 24 miesięcy. Po tym czasie bank zacznie pobierać standardowe opłaty za korzystanie
z konta czy karty płatniczej. Jednak jeśli nie stanowi to dla Ciebie większego problemu, zawsze możesz
w takim momencie przenieść konto firmowe do innego banku, który akurat ma promocję.

Nie jesteś zadowolony ze współpracy z dotychczasowym bankiem? Sprawdź, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Przy wyborze konta firmowego wielu przedsiębiorców zwraca uwagę przede wszystkim na koszty z tym związane. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nikt nie lubi rozstawać się ze swoimi pieniędzy, jeśli nie musi. Z drugiej strony tego typu opłaty nie powinny stanowić jedynego kryterium, na podstawie którego wybierany jest bank. Na co zatem jeszcze warto zwrócić uwagę przy otwieraniu konta dla firm?

Przede wszystkim upewnij się, że oferta danego banku wpisuje się w Twoje potrzeby. Jeśli wiesz, że często będziesz musiał wpłacać lub wypłacać gotówkę, upewnij się, że w pobliżu znajduje się bankomat
i wpłatomat lub stacjonarna placówka banku.

Z kolei, jeśli nie masz ochoty osobiście załatwiać formalności w banku, zdecyduj się na ofertę instytucji, która umożliwia załatwianie różnych spraw przez internet lub telefonicznie.

Rozliczasz się z kontrahentami z zagranicy? Wybierz bank, który oferuje dobry przelicznik walut lub oferuje usługi wirtualnego kantoru (Sprawdź także, jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firm).

Zamierzasz w niedalekiej przyszłość sięgnąć po kredyt dla firm lub inną formę finansowania? Możesz od razu założyć konto w banku, który posiada dobrą ofertę kredytową. Dzięki temu formalności związanie
z otrzymaniem niezbędnych środków przebiegną szybciej.

Konto firmowe musi posiadać każdy przedsiębiorca. Jednak nie każdy musi za nie przepłacać. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, postaw na konto firmowe za 0 zł.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.