Konto firmowe za zero złotych: Gdzie założyć?

Konto firmowe za zero złotych: Gdzie założyć?

Konto bankowe jest niezbędnym elementem działalności każdej firmy. Jego prowadzenie wiąże się jednak najczęściej z różnymi kosztami (takimi jak opłaty czy prowizje). A gdyby tak można było korzystać z konta firmowego za 0 zł? To nie jest niemożliwe! Wiele banków posiada specjalne oferty dla firm, które minimalizują koszty otwarcia i prowadzenia konta. Jak znaleźć konto firmowe za darmo? Sprawdziliśmy to!

Konto firmowe: Jakie opłaty?

Posiadanie konta bankowego najczęściej wiąże się z koniecznością uiszczania różnych opłat i prowizji. Są one automatyczne pobierane z konta, zazwyczaj pod koniec danego miesiąca. Do najpopularniejszych opłat należą m.in.:

 • opłata za prowadzenie rachunku bankowego,
 • prowizja za wykonanie przelewu,
 • opłata za wypłacenie gotówki w „obcym” bankomacie,
 • prowizja za wpłacanie lub wypłacanie środków w placówce banku,
 • opłata za korzystanie z karty płatniczej.

Co ważne, opłaty te dotyczą zarówno kont osobistych, jak i firmowych. A to oznacza, że jako przedsiębiorca płacisz niejako podwójnie: i za konto dla firmy, i za rachunek indywidualny. Oczywiście pojedyncze opłaty nie są wysokie, ale jeśli doda je się do siebie i przeliczy w skali roku, to robi się z tego całkiem pokaźna sumka. I na pewno większość przedsiębiorców wolałby takiego kosztu uniknąć. Jak to zrobić?

Darmowe konto firmowe: Co to znaczy?

Całkowicie darmowe konto firmowe właściwie nie istnieje. Bank jest przecież instytucją, która musi zarabiać pieniądze. Kiedy mówimy o koncie firmowym za zero złotych, zwykle mamy na myśli takie konto, w którym darmowe są podstawowe operacje jak np. wykonywanie przelewów krajowych czy wybieranie pieniędzy z bankomatu. W praktyce możesz więc prowadzić konto firmowe za zero złotych, jeżeli skupiasz się tylko na takich operacjach. Warto przeanalizować swoje potrzeby i oferty popularnych instytucji finansowych, żeby wybrać najtańsze konto dla Twojej firmy

Szukasz najlepszego rachunku dla swojej firmy? Sprawdź Ranking Kont dla Firm.

Jak znaleźć konto firmowe za zero złotych?

Choć dziś banki niechętnie rezygnują z różnych opłat i prowizji, to wciąż możesz natrafić na ofertę, która umożliwi Ci korzystanie z konta firmowego za 0 zł. Zastanawiasz się, gdzie takie konto znaleźć? Przede wszystkim przejrzyj różnego rodzaju oferty promocyjne. Wiele banków od czasu do czasu decyduje się na promocje, które mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Wówczas możliwe jest korzystanie z konta firmowego za darmo przez określony czas, na przykład 12 miesięcy. Jednak tego typu oferty przeznaczone są tylko dla tych przedsiębiorców, którzy w ostatnich latach nie korzystali z usług tego banku. Takie promocje zazwyczaj są opłacalne, bo poza rachunkiem firmowym za 0 zł, możesz także liczyć na dodatkowe bonusy czy premię. Dlatego, jeśli szukasz nowego konta, najpierw zapoznaj się z dostępnymi ofertami promocyjnymi.

Przykład oferty promocyjnej: Konto za 0 zł

Na co możesz liczyć, korzystając z ofert promocyjnych banków? Często można spotkać się w takim przypadku z bardzo atrakcyjnymi warunkami. Za przykład może posłużyć nam promocja Banku Pekao S.A. – Konto Przekorzystne Biznes. Od 1.11.2023 r. do 31.03.2024 r. można założyć tam konto firmowe na specjalnych warunkach. Oferta jest przeznaczona dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Ten rodzaj konta gwarantuje bezterminową gwarancję prowadzenia konta za 0 zł. Dodatkowo przez dwa lata będziesz otrzymywać pakiet „Księgowość self-service” za 0 zł i dzierżawę terminala POS za 0 zł. Masz też szansę na zyskanie dodatkowych 2 000 zł premii za spełnienie określonych warunków.

 • 200 zł za zdalne otwarcie konta
 • 200 zł za połączenie bankowości internetowej Pekao24 z platformą „Księgowość z Żubrem”
 • do 600 zł jako 3% zwrotu od transakcji bezgotówkowych kartą debetową lub telefonem. Do 120 zł miesięcznie przez 5 miesięcy.
 • do 500 zł za umowę o terminal płatniczy POS i przyjęcie z niego płatności minimum 1000 zł miesięcznie (do 120 zł miesięcznie przez 5 miesięcy)
 • 500 zł za zawarcie pierwszej umowy o kredyt lub pożyczkę z gwarancją leasingu lub faktoringu

To nie jedyna taka oferta! Jest ich wiele więcej (podobne promocje oferują np. Santander, Allior Bank, Millenium Bank, ING, czy BNP Paris). Warto dokładnie przeszukać strony banków i sprawdzić jaka opcja odpowiada nam najbardziej.

Bank Pekao

Szukasz alternatywy wobec tradycyjnych banków? Zapoznaj się z ofertą Revolut Business dla firm.

Konto za zero: Jakie są dodatkowe warunki?

Pamiętaj jednak, że niezmiernie ważne jest to, żeby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy z bankiem na prowadzenie konta firmowego. Wszystko dlatego, że obietnica darmowego rachunku często wiąże się z dodatkowymi warunkami. Może być to:

 • konieczność zapewnienia wpływów na konto firmowe w określonej kwocie,
 • wykonanie co miesiąc przelewu do ZUS-u lub urzędu skarbowego,
 • wykonanie określonej liczby transakcji za pomocą karty płatniczej,
 • przeprowadzenie transakcji na określoną kwotę za pomocą karty płatniczej,
 • wypłacanie środków wyłącznie w „swoich” bankomatach,
 • zmieszczenie się w limicie wykonywanych przelewów.

Jeśli spełnisz podane przez bank warunki, z konta firmowego będziesz w danym miesiącu korzystał za darmo. Niestety, gdy z jakiegoś powodu Ci się to nie uda, bank naliczy prowizję, którą pobierze z Twojego rachunku. Poza tym możliwość korzystania z konta firmowego za darmo często dotyczy tylko określonego okresu, na przykład 12 lub 24 miesięcy. Po tym czasie bank zacznie pobierać standardowe opłaty za korzystanie z konta czy karty płatniczej. Jednak jeśli nie stanowi to dla Ciebie większego problemu, zawsze możesz w takim momencie przenieść konto firmowe do innego banku, który akurat ma promocję.

Nie jesteś zadowolony ze współpracy z dotychczasowym bankiem? Sprawdź, jak bezpiecznie zmienić konto firmowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego?

Przy wyborze konta firmowego wielu przedsiębiorców zwraca uwagę przede wszystkim na koszty z tym związane. Z jednej strony nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nikt nie lubi rozstawać się ze swoimi pieniędzy, jeśli nie musi. Z drugiej strony tego typu opłaty nie powinny stanowić jedynego kryterium, na podstawie którego wybierany jest bank. Na co zatem jeszcze warto zwrócić uwagę przy otwieraniu konta dla firm?

Przede wszystkim upewnij się, że oferta danego banku wpisuje się w Twoje potrzeby. Jeśli wiesz, że często będziesz musiał wpłacać lub wypłacać gotówkę, upewnij się, że w pobliżu znajduje się bankomat i wpłatomat lub stacjonarna placówka banku. Z kolei, jeśli nie masz ochoty osobiście załatwiać formalności w banku, zdecyduj się na ofertę instytucji, która umożliwia załatwianie różnych spraw przez internet lub telefonicznie.

Rozliczasz się z kontrahentami z zagranicy? Wybierz bank, który oferuje dobry przelicznik walut lub oferuje usługi wirtualnego kantoru (Sprawdź także, jak wybrać najlepsze konto walutowe dla firm).

Zamierzasz w niedalekiej przyszłość sięgnąć po kredyt dla firm lub inną formę finansowania? Możesz od razu założyć konto w banku, który posiada dobrą ofertę kredytową. Dzięki temu formalności związanie z otrzymaniem niezbędnych środków przebiegną szybciej. Konto firmowe musi posiadać każdy przedsiębiorca. Jednak nie każdy musi za nie przepłacać. Dlatego, jeśli tylko masz taką możliwość, postaw na konto firmowe za 0 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *