Kredyt dla firmy jednoosobowej. Czy to możliwe?

Kredyt dla firmy jednoosobowej. Czy to możliwe?

Firma jednoosobowa to popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak jej rozwijanie wymaga czasem wsparcia finansowego. Banki chętnie udzielają pożyczek i kredytów dla działalności gospodarczych (również jednoosobowych), o ile firma posiada odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Dowiedz się jakie rodzaje kredytów dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, oferują różne instytucje finansowe. W jaki sposób możesz postarać się o takie finansowanie?

Czym jest kredyt dla firmy jednoosobowej?

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest rozsądnym sposobem na pozyskanie funduszy potrzebnych do realizacji potrzeb przedsiębiorstwa i planowanych inwestycji. To forma finansowania, która umożliwia przedsiębiorcy jednoosobowemu uzyskanie kapitału na rozwijanie swojej działalności.

Kredyt na firmę jednoosobową to umowa pomiędzy przedsiębiorcą a instytucją finansową, która określa warunki udzielenia pożyczki/kredytu oraz spłaty. Zazwyczaj obejmuje ona kwotę kredytu, oprocentowanie, okres kredytowania i zabezpieczenia. Warunki tej umowy będą różnić się w zależności od banku lub instytucji finansowej.

Rodzaje finansowania firmy jednoosobowej

Istnieje wiele rodzajów kredytów dostępnych dla firm jednoosobowych, w tym kredyty gotówkowe, obrotowe, inwestycyjne czy konsolidacyjne. A to i tak tylko niektóre formy finansowania. Wybór jego rodzaju zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i możliwości Twojego przedsiębiorstwa. Warto wziąć też pod uwagę aktualne oferty banków i zdolność kredytową firmy. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące popularnych rodzajów kredytów dla firm jednoosobowych.

Kredyt gotówkowy na firmę jednoosobową

Zobowiązaniem, które polskie banki chętnie przyznają firmom jednoosobowym, jest kredyt gotówkowy. Ten rodzaj finansowania można przeznaczyć na dowolny cel: prywatny, ale też firmowy. Starając się o taki kredyt nie musimy też dysponować żadnym wkładem własnym – co może być dużym ułatwieniem dla niewielkich czy dopiero wchodzących na rynek przedsiębiorców.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt gotówkowy przy jednoosobowej działalności? Firmy są często postrzegane przez banki jako klienci wysokiego ryzyka, dlatego instytucje finansowe stosują pewne dodatkowe zabezpieczenia. Najczęściej o kredyt gotówkowy dla jednoosobowej działalności może ubiegać się firma o określonym przez bank stażu na rynku. Zazwyczaj musi funkcjonować już około roku, w niektórych wypadkach pół roku.

Jaki kredyt gotówkowy wybrać? Zobacz gdzie są najlepsze warunki

Kredyt inwestycyjny dla jednoosobowego przedsiębiorstwa

Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest dla firm, niezależnie od ich wielkości, a więc także dla tych jednoosobowych. To kredyt udzielany przedsiębiorstwom na finansowanie nowych inwestycji. Ten rodzaj kredytu wyróżniają bardzo wysokie kwoty finansowania. Mogą sięgać np. do 10 mln złotych. Musisz jednak pamiętać, że w przypadku kredytu inwestycyjnego, konieczne jest również zapewnienie wkładu własnego o wysokości około 20-30% inwestycji.

Czy nowe firmy mogą starać się o kredyt inwestycyjny? Kredyt dla firm, które działają krócej niż 12 miesięcy, może być problemem. Zazwyczaj banki za minimalny okres działania firmy na rynku przyjmują 12-24 miesiące. Zdarzają się też takie, które umożliwiają wzięcie kredytu od 6 miesiąca funkcjonowania na rynku. Bank będzie też wymagał od Ciebie dobrego biznesplanu.

Kredyt dla firm poniżej 12 miesięcy. Kredyt na start firmy

Twoja firma dopiero zaczyna i zastanawiasz się czy ma szansę na kredyt? Tak jak pisaliśmy, nie zawsze jest to możliwe. Istnieje jednak specjalny rodzaj pożyczki, która pomoże Ci sfinansować wszystko czego potrzebujesz do rozpoczęcia działalności. Może występować również w formie kredytu dla prowadzących jednoosobową działalność.

Kredyt na start firmy może pomóc rozkręcić biznes. W przypadku jednoosobowej działalności nie musi być jednak potrzebny. Tak małe firmy nie potrzebują zwykle aż tak dużej ilości środków, żeby zacząć sprawnie funkcjonować. W tym przypadku zwykle wystarczy kredyt gotówkowy.

Sprawdź ofertę kredytów dla firm

Kredyt w rachunku bieżącym dla jednoosobowej firmy

Kolejną opcją finansowania, na którą możemy natrafić jako jednoosobowa firma, jest kredyt na rachunku bieżącym. To po prostu uruchomienie debetu. Ta funkcja działa na firmowym rachunku bankowym podobnie jak na tym prywatnym. Gdy środki na Twoim koncie się skończą, będziesz mógł korzystać z ustalonego limitu środków. Twój dług zostanie spłacony, gdy na koncie znów pojawią się pieniądze.

Kredyt na firmę czy na siebie? Jednoosobowa działalność

Kredyty dla firm to specjalne produkty finansowe, przygotowane dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Kredyty firmowe są zazwyczaj korzystnie oprocentowane i często bywają tańsze od kredytów konsumenckich, przeznaczonych dla osób indywidualnych. Warto poświęcić czas na to, żeby znaleźć kredyt na preferencyjnych dla siebie warunkach.

Banki oferują naprawdę wiele różnych opcji kredytów i pożyczek dla firm jednoosobowych, którym warto się przyjrzeć. Wśród ich produktów znajdziemy też np. leasing czy linie kredytowe. Jeżeli szukasz sposobów na zwiększenie płynności finansowej swojej firmy sprawdź też ofertę firm faktoringowych. Dzięki takiej usłudze, będziesz mógł zamienić fakturę na pieniądze, bez czekania na przelew od kontrahenta!

Zobacz najlepsze oferty faktoringu

Kredyt dla jednoosobowej działalności gospodarczej: Jakie dokumenty?

Proces ubiegania się o kredyt wiąże się z koniecznością dostarczenia określonych dokumentów, takich jak bilanse, deklaracje podatkowe i inne. Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu dla firmy jednoosobowej?

Formalności mogą różnić się w zależności od instytucji finansowej, w której chcemy wziąć kredyt. Zazwyczaj obejmują jednak dokumenty potwierdzające dochody i historię kredytową. Najistotniejsze są wpisy do KRS lub CEIDG, zaświadczenia REGON oraz NIP, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz ZUS oraz inne dokumenty finansowe. Niektóre banki mogą też wymagać dostarczenia większej ilości dokumentów (w tym np. wyciągi z innych rachunków bankowych).

Kredyt dla firm jednoosobowych: Podsumowanie

Kredyty dla firm jednoosobowych to ważne narzędzie finansowe, które może pomóc w rozwoju działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają do wyboru różnego rodzaju produkty i instytucje finansowe. Chociaż kredyt bywa niezbędny, trzeba też pamiętać o tym, że zawsze wiąże się z ryzykiem. Wszystkie tego rodzaju zobowiązania należy podejmować z rozwagą i po dokładnej analizie swojej sytuacji i ofert instytucji finansowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *