Warunki uzyskania kredytu gotówkowego. Co musisz wiedzieć?

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego. Co musisz wiedzieć?

Kredyt gotówkowy jest popularnym sposobem na zdobycie środków finansowych na różne cele. Chcesz pojechać na ekskluzywne wakacje, a może nagle zepsuł Ci się piekarnik? W takich sytuacjach to właśnie kredyt gotówkowy może być odpowiedzią! Możesz uzyskać finansowanie nawet bez podawania powodu. Najpierw zapoznaj się jednak z warunkami banku lub innej instytucji finansowej, które musisz spełnić, żeby uzyskać taki kredyt.

Warunki kredytu gotówkowego

Zastanawiasz się nad kredytem gotówkowym? Zobacz co sprawdza bank i co możesz zrobić, żeby dostać kredyt. Kluczowa w tym przypadku będzie Twoja wiarygodność w tym dobra historia kredytowania w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Oczywiście warunki uzyskania kredytu różnią się między sobą w zależności od instytucji, w której występujemy o kredyt. Mają jednak pewne cechy wspólne!

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest udzielamy osobom, które spełnią pewne podstawowe warunki. Przede wszystkim o taki kredyt może się ubiegać tylko osoba pełnoletnia, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Żeby uzyskać finansowanie musisz posiadać też stałe i udokumentowane źródło dochodu.

Bank analizuje też wiele innych czynników, które pomagają mu sprawdzić, czy będziesz w stanie regularnie spłacać raty. Instytucja oceni Twoją zdolność kredytową na podstawie informacji z baz danych takich jak BIK oraz Twojego dochodu. Warto zadbać o terminową spłatę zobowiązań, bo wpłynie ona pozytywnie na Twoją zdolność kredytową.

Sprawdź gdzie najlepiej wziąć kredyt gotówkowy

Zdolność kredytowa

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy udzielaniu kredytu jest zdolność kredytowa klienta. Najprościej mówiąc jest to zdolność do spłacania rat razem z odsetkami w wyznaczonym terminie. To oczywiście w dużym stopniu zależy od Twojego dochodu. Bank będzie analizował nie tylko jego wysokość, ale też stabilność i źródło. Istotne będą również koszty Twojego utrzymania i już zaciągnięte zobowiązania.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? To zależy od tego o jaką kwotę wnioskujesz oraz od polityki konkretnego banku lub instytucji. Można założyć, że zarabiając minimalną krajową możesz wziąć kredyt gotówkowy na około 50 tysięcy. Ale tylko w momencie gdy nie masz już zaciągniętych innych zobowiązań. Przy kredycie na 100 tysięcy trzeba osiągać około 5 tysięcy złotych dochodu, a żeby pozwolić sobie na 200 tysięcy złotych kredytu – 7 tysięcy złotych.

Ile trzeba pracować, żeby dostać kredyt?

Bank nie interesuje się tylko tym ile zarabiasz, ale także tym ile czasu pracujesz. Istotna jest w tym przypadku przede wszystkim stabilność zatrudnienia i uzyskiwanych przychodów. Oczywiście w różnych instytucjach panują różne zasady. Natomiast najczęściej bank będzie prosił o udokumentowaną historię umów z okresu ostatnich 6-12 miesięcy.

Najlepiej widziany będzie jak najdłuższy okres zatrudnienia, czyli 12 miesięcy i więcej. Najczęściej o kredyt można jednak starać się już od 6 miesiąca pracy. Będzie to natomiast odpowiednio obniżało naszą wiarygodność. W takiej sytuacji dobrze, żeby umowa była zawarta na czas nieokreślony, zwiększy to stabilność naszego zatrudnienia i szansę na terminową spłatę zobowiązań.

A może szukasz kredytu dla swojej firmy? Mamy coś dla Ciebie!

Kredyt gotówkowy a umowa zlecenie/umowa o dzieło

Z punktu widzenia instytucji finansowej najlepiej oceniana jest umowa o pracę. To stałe i najbardziej stabilne źródło dochodu. Pracowanie na umowie zlecenie lub umowie o dzieło nie przekreśla jednak możliwości ubiegania się o kredyt. Kodeks pracy chroni pracowników (również w takich przypadkach) przed niespodziewanym zwolnieniem, co czyni zatrudnienie bardziej stabilnym.

Istotnym czynnikiem, który bank będzie brał pod uwagę jest to, czy umowa zawarta jest na czas określony czy nie. Oczywiście w najlepszej sytuacji znajdujemy się w momencie gdy pracujemy na umowie na czas nieokreślony, a kredyt bierzemy przynajmniej po paru latach pracy. Umowa zlecenie i umowa o dzieło są uznawane za mniej stabilne formy zatrudnienia. W tym przypadku szansa na uzyskanie kredytu będzie wzrastać w zależności od stażu pracy i wysokości wynagrodzenia.

Dowiedz się jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy

Warunki uzyskania kredytu gotówkowego: Podsumowanie

Kredyt gotówkowy to elastyczne źródło finansowania, jednak jego dostępność zależy od wielu czynników, w tym zdolności kredytowej, źródła dochodu oraz stabilności zatrudnienia. Przed złożeniem wniosku warto starannie przeanalizować własną sytuację finansową i dostosować swoje oczekiwania do realnych możliwości. Dbałość o terminową spłatę zobowiązań i budowanie dobrej historii kredytowej to kluczowe elementy zdobywania zaufania instytucji finansowych.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *