Kredyt konsumpcyjny a konsumencki: Jaka jest różnica?

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki: Jaka jest różnica?

Czy kredyt konsumencki i kredyt konsumpcyjny to to samo? Zdecydowanie nie! Mimo to wiele osób myli ze sobą te pojęcia. Chociaż mogą brzmieć podobnie, oznaczają dwa różne produkty finansowe. Dowiedz się co to jest kredyt konsumencki i co to jest kredyt konsumpcyjny i naucz się je odróżniać. Po przeczytaniu artykułu nie popełnisz już błędu!

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny

Rynek produktów finansowych jest bardzo rozbudowany, a klienci mogą korzystać z szeregu różnych rozwiązań. Wśród ofert bankowych znajdziemy między innymi takie produkty jak kredyt konsumencki i kredyt konsumpcyjny. Te terminy stawioną dla kredytobiorców duże wyzwanie. Bardzo często są ze sobą mylone, a oznaczają coś innego i mają różne podstawy prawne.

Dodatkowe zamieszanie może wprowadzać fakt, że kredyt konsumpcyjny może być też kredytem konsumenckim, a kredyt konsumencki może być kredytem konsumpcyjnym. Wszystko zależy od tego czy spełniają one pewne warunki. Wyjaśniamy dokładnie o co chodzi i czego możesz się spodziewać po obu rodzajach kredytu. 

A może potrzebujesz kredytu dla swojej firmy? Zobacz oferty

Kredyt konsumencki: Co to?

Czym jest kredyt konsumencki? To produkt finansowy udzielany konsumentowi (osobie fizycznej), a nie osobom, które chcą skorzystać ze środków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takie wsparcie może być udzielane przez bank, ale też przez instytucje pozabankowe. Co ważne, kredyt konsumencki jest uregulowany przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. Pojęcie kredyt konsumencki obejmuje bardzo szeroki zakres różnych produktów finansowych w tym:

  • kredyty udzielane przez banki (w tym kredyty gotówkowe, ratalne, obrotowe itd.) i SKOK-i do 255 550 zł
  • pożyczki ratalne, które spełniają wymogi ustawy
  • zakup urządzenia na raty (jeśli spełnia wymogi ustawy w zakresie stawek oprocentowania)

Szukasz odpowiedniego kredytu gotówkowego dla Ciebie? Sprawdź oferty w rankingu

Kredyt konsumpcyjny: Co to?

Zastanawiasz się co to jest kredyt konsumpcyjny? Czym różni się od tego konsumenckiego? Wyjaśnienie tego pojęcia sprawia większą trudność, ponieważ nie został on uregulowany ustawowo. Ten produkt podlega pod prawo bankowe i jest udzielany przez banki (nie mogą tego robić żadne inne instytucje). W praktyce jest to każdy kredyt, który ma wspierać cele konsumpcyjne (np. sfinansowanie konkretnych zakupów lub udostępnienie gotówki na dowolny cel).

Kredyt konsumpcyjny zwykle zawierany jest na niewielkie kwoty i nie wymaga wielu skomplikowanych formalności. Do standardowych przykładów tego rodzaju kredytu będzie należał m.in. kredyt gotówkowy. Oprócz tego może przyjmować też formę limitu na koncie lub karcie kredytowej. Pamiętaj jednak, że pozabankowa karta kredytowa czy kredyt gotówkowy, nie będą kredytem konsumpcyjnym. Mogą go udzielać jedynie banki.

Kredyt konsumpcyjny a konsumencki: Różnice

Czym różnią się od siebie kredyt konsumencki i konsumpcyjny? Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma produktami jest odmienna podstawa prawna. Kredyt konsumencki reguluje Ustawa o kredycie konsumenckim, a kredyt konsumpcyjny nie posiada żadnych szczegółowych regulacji. Podstawą do jego udzielenia są przepisy prawa bankowego.

W przypadku kredytu konsumpcyjnego spora część jego warunków będzie zależała od konkretnej oferty banku. Kredyt konsumencki jest dużo bardziej ściśle uregulowany. Kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 25 500 zł, a środki nie mogą wykorzystane do celów działalności gospodarczej. Z drugiej strony taki kredyt może być udzielany przez większą ilość różnorodnych podmiotów, a kredyt konsumpcyjny – wyłącznie przez banki.

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego? Sprawdź to!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *