Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego?

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego?

portfel z plikiem banknotów i kilkoma monetami leżący na stole

Zastanawiasz się, skąd możesz wziąć dodatkowe środki, gdy Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest złożenie wniosku o kredyt gotówkowy. Dzięki temu możesz w krótkim czasie uzyskać pieniądze, z których pokryjesz planowe bądź niespodziewane wydatki. Jednak kredyt gotówkowy, jak każde inne zobowiązanie, ma swoje wady i zalety. Warto się im dokładniej przyjrzeć, zanim złożysz wniosek kredytowy w swoim banku.

Co to jest kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy cieszący się dużą popularnością zarówno wśród klientów, jak i samych banków. Istnieje ogromny wybór ofert kredytowych, które kuszą na każdym kroku. Zepsuta lodówka, wesele albo marzenie o egzotycznych wakacjach? Często odpowiedzią na tego rodzaju sytuacje jest właśnie kredyt gotówkowy! Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Jak sama nazwa mówi kredyt gotówkowy to kredyt wypłacany w całości w gotówce. To rodzaj kredytu konsumenckiego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. Jest udzielany przez banki na ustalony okres czasu, a jego warunki są dookreślone w umowie. Pieniądze możesz wykorzystać na dowolny cel, a bank nie będzie wnikał w sposób wydatkowania tych środków.

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, bo Twoje konto świeci pustkami? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

Zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy może być niezwykle atrakcyjną opcją finansową, która pozwala na zachowanie wysokiej niezależności. Sprawdzi się w większości planowanych i nieplanowanych wydatków. To sposób na naprawdę szybki zastrzyk gotówki. Uzyskanie takiego kredytu nie wymaga wielu formalności, które często odstraszają potencjalnych kredytobiorców.

Jakie elementy przyczyniają się do wysokiej popularności kredytów gotówkowych? Przede wszystkim, jedną z kluczowych korzyści jest jego wszechstronność. Środki otrzymane w ramach kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pieniędzy na remont mieszkania, zakup nowego samochodu, laptopa, czy też marzysz o egzotycznym wyjeździe na wymarzone wakacje, kredyt gotówkowy pozwala spełnić te cele. Możesz nawet zainwestować otrzymane środki, odłożyć je na koncie oszczędnościowym lub po prostu trzymać na czarną godzinę. Bank nie narzuca ograniczeń w zakresie przeznaczenia środków i nie ingeruje w Twoje osobiste wybory, pod warunkiem regularnej spłaty zobowiązania.

Kwota kredytu gotówkowego

Co ważne, w ramach kredytu gotówkowego możesz otrzymać naprawdę sporą kwotę. Ustawa pozwala na przyznanie maksymalnie 255 550 zł kredytu konsumenckiego. Większość banków stosuje jednak limity w wysokości około 200 000 zł. Taka ilość gotówki daje naprawdę spore pole do manewru. 

Oczywiście nie każdy może liczyć aż na tak dużą sumę kredytu gotówkowego, gdyż zależy to od naszej zdolności kredytowej. Niemniej jednak nie są to małe kwoty, tylko konkretne pieniądze, dzięki którym sfinansować możesz wiele wydatków, które być może Cię czekają.

Nie wiesz, ile zapłacisz za uzyskany kredyt? Sprawdź, jak poznać koszt kredytu dzięki RRSO.

Niewielka liczba formalności przy braniu kredytu gotówkowego

Kolejną zaletą kredytu gotówkowego są formalności, związane z jego uzyskaniem. Przede wszystkim nie zajmują one dużo czasu, a banki błyskawicznie wydają decyzje kredytowe (szczególnie w przypadku mniejszych kwot). Jeszcze łatwiej mają osoby, które na co dzień korzystają z usług banku, w którym wnioskują o taki kredyt. Dlatego też, jeśli tylko poprawnie wypełnisz niezbędną dokumentację, w przypadku pozytywnej decyzji banku, bardzo szybko otrzymasz pieniądze na konto.

Bank nie wymaga w tym przypadku tak wielu dokumentów jak np. przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Z zasady załatwienie kredytu gotówkowego nie wymaga od nas tak wiele czasu i poświęcenia. Zazwyczaj ta procedura przebiega bardzo sprawnie, a wszystkie strony mają na celu jak najszybszą realizację umowy. 

Harmonogram spłaty kredytu kredytowego

Dodajmy jeszcze, że kredyt gotówkowy jest wygodny w spłacaniu. Cała kwota kredytu powiększona o odsetki i inne opłaty, rozłożona jest na miesięczne raty, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Praktycznie w każdym banku możesz wybrać długość okresu kredytowania, dzięki czemu rata kredytu będzie odpowiednio niższa lub wyższa. Wszystko zależy od tego, czy chcesz szybciej spłacić kredyt, czy jednak wolisz mierzyć się co miesiąc z mniejszą ratą. Dla każdego z nas optymalne rozwiązanie będzie nieco inne.

Pamiętaj także, że zawsze możesz wybrać rodzaj rat, w jakich możesz spłacać kredyt. Przy ratach równych, ich wysokość jest stała przez cały okres kredytowania. Z kolei w przypadku rat malejących, początkowo spłacasz wyższą kwotę niż pod koniec umowy kredytowej. Co ważne, w tym drugim przypadku ostatecznie oddajesz do banku mniejszą kwotę niż przy ratach równych. Z drugiej strony nie każdy może sobie pozwolić na wyższe raty na początku okresu spłacana kredytu, zatem i ten czynnik należy dopasować do swoich możliwości finansowych.

Zastanawiasz się, jakie czynniki decydują o ostatecznym koszcie kredytu? Sprawdź, od czego zależy całkowity koszt kredytu gotówkowego.

Dostępność kredyt gotówkowego

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, z pewnością ucieszy Cię fakt, że kredyt gotówkowy jest stosunkowo łatwo dostępny. Szczególnie jeśli nie zależy Ci na maksymalnej kwocie kredytu, a Twoja zdolność i historia kredytowa nie budzą większych zastrzeżeń. W takim przypadku bez trudu uzyskasz wymarzony kredyt gotówkowy.

Wcale nie musisz zarabiać kilkunastu tysięcy miesięcznie, żeby pożyczyć dużą kwotę (nawet w wysokości 200 000 zł). Pamiętaj jednak, że będziesz musiał to zobowiązanie spłacać w następnych miesiącach lub latach. Kredyt gotówkowy jest stosunkowo łatwo dostępny i to oczywiście jest jego zaleta. Ale z tego samego powodu może być też niebezpieczny. Pamiętaj, żeby zawsze poważnie przeanalizować swój budżet, zanim zdecydujesz się na takie zobowiązanie.

Wady kredytu gotówkowego

Pomimo licznych zalet, kredyt gotówkowy ma także swoje wady. Zawarcie takiej umowy jest naprawdę bardzo proste, co może prowadzić do podejmowania bardziej impulsywnych decyzji. To z kolei może być powodem naprawdę poważnych kłopotów finansowych. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju zobowiązania są naprawdę bardzo poważne. Jeżeli ledwo wiążesz koniec z końcem, kredyt gotówkowy może bardzo Ci zaszkodzić. Szczególnie jeśli spłacasz już inne pożyczki.

Na rynku istnieje przeogromny wybór ofert tego rodzaju finansowania. Warto dokładnie przyjrzeć się umowie kredytowej, zanim złożymy na niej podpis. Przeanalizowanie wszystkich ofert może być bardzo czasochłonne i wymaga dużego zaangażowania. Dlatego (szczególnie jeśli goni nas czas) warto skorzystać ze specjalnych internetowych porównywarek i rankingów.

Liczba oferty kredytów bankowych Cię przytłacza? Sprawdź, jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy.

Wady i zalety kredytu gotówkowego: Podsumowanie

Kredyt gotówkowy jak każde inne zaciągane zobowiązanie ma swoje wady i zalety. W tym przypadku korzyści wynikające z elastyczności i dostępności finansowania, może prowadzić do impulsywnych decyzji finansowych i w rezultacie prowadzić do zadłużenia. Jeżeli jednak korzystasz z tego rozwiązania w sposób odpowiedzialny – nie ma czego się bać! Możesz w łatwy i szybki sposób uzyskać gotówkę, której potrzebujesz!

Aspekt Zalety kredytu gotówkowego Wady kredytu gotówkowego
Elastyczność celu Możliwość wykorzystania środków na dowolny cel. Potencjalne zagrożenie nadmierną ekspansją finansową.
Dostępna kwota Możliwość uzyskania znacznej sumy pieniędzy. Spłata znacznych kwot w przyszłości.
Formalności Niewielka liczba formalności i szybka decyzja. Ryzyko podejmowania impulsywnych decyzji.
Harmonogram spłaty Równomierne miesięczne raty z elastycznym okresem. Możliwe dodatkowe koszty z tytułu odsetek i opłat.
Dostępność Stosunkowo łatwy dostęp do kredytu. Potencjalne trudności w spłacie, zwłaszcza przy istniejących pożyczkach.

Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony może pomóc Ci w pokryciu niezbędnych wydatków, ale może stanowić też spore obciążenie dla Twojego budżetu. I właśnie dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinna być dokładnie przemyślana.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *