Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego?

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego?

portfel z plikiem banknotów i kilkoma monetami leżący na stole

Zastanawiasz się, skąd możesz wziąć dodatkowe środki, gdy Twoje konto oszczędnościowe świeci pustkami? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest złożenie wniosku o kredyt gotówkowy. Dzięki temu możesz w krótkim czasie uzyskać pieniądze, z których pokryjesz planowe bądź niespodziewane wydatki. Jednak kredyt gotówkowy, jak każde inne zobowiązanie, ma swoje wady i zalety. Warto się im dokładniej przyjrzeć, zanim złożysz wniosek kredytowy w swoim banku.

Na czym polega kredyt gotówkowy? 

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy, który jest lubiany zarówno przez klientów, jak i przez same banki. Stąd ogromny wybór ofert kredytowych, którymi kuszony jesteś na każdym kroku. Czy jednak jest to rozwiązanie dla Ciebie?

Potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, bo Twoje konto świeci pustkami? Sprawdź Ranking Kredytów Gotówkowych.

 

Zalety kredytu gotówkowego

Jedną z najważniejszych zalet kredytu gotówkowego jest elastyczność tej usługi, która przejawia się w wielu aspektach. Jakich?

 

Cel kredytu gotówkowego

Przede wszystkim, środki otrzymane w ramach kredytu gotówkowego możesz przeznaczyć na dowolny cel. Może być to remont, zakup samochodu lub komputera, wyjazd na egzotyczne wakacje, czy cokolwiek innego, czego akurat potrzebujesz. Po prostu kredyt gotówkowy sprawdzi się w przypadku większości planowanych i nieplanowanych wydatków. Tak na dobrą sprawę otrzymaną gotówkę możesz zainwestować, odłożyć na koncie oszczędnościowym lub po prostu schować na czarną godzinę. Bank nie będzie Cię pytał, co masz zamiar zrobić z otrzymanymi pieniędzmi i absolutnie nie będzie wtrącał się w Twoje sprawy, dopóki będziesz regularnie spłacał swoje zobowiązanie.  

 

Kwota kredytu gotówkowego

Co ważne, w ramach kredytu gotówkowego możesz otrzymać naprawdę sporą kwotę. W niektórych bankach jest to nawet 200 000 zł, a taka gotówka daje naprawdę spore pole manewru. Oczywiście nie każdy może liczyć aż na tak dużą sumę kredytu gotówkowego, gdyż zależy to od naszej zdolności kredytowej. Niemniej jednak nie są to małe kwoty, tylko konkretne pieniądze, dzięki którym sfinansować możesz wiele wydatków, które być może Cię czekają.

Nie wiesz, ile zapłacisz za uzyskany kredyt? Sprawdź, jak poznać koszt kredytu dzięki RRSO.

 

Formalności przy braniu kredytu gotówkowego

Kolejną zaletą kredytu gotówkowego są formalności, związane z jego uzyskaniem. Przede wszystkim nie zajmują one dużo czasu, a banki błyskawicznie wydają decyzje kredytowe. Szczególnie w przypadku mniejszych kwot. Jeszcze łatwiej mają osoby, które na co dzień korzystają z usług banku, w którym wnioskują o taki kredyt. Dlatego też, jeśli tylko poprawnie wypełnisz niezbędną dokumentację, w przypadku pozytywnej decyzji banku, bardzo szybko otrzymasz pieniądze na konto.

 

Harmonogram spłaty kredytu kredytowego

Dodajmy jeszcze, że kredyt gotówkowy jest wygodny w spłacaniu. Cała kwota kredytu powiększona
o odsetki i inne opłaty, rozłożona jest na miesięczne raty, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Praktycznie w każdym banku możesz wybrać długość okresu kredytowania, dzięki czemu rata kredytu będzie odpowiednio niższa lub wyższa. Wszystko zależy od tego, czy chcesz szybciej spłacić kredyt, czy jednak wolisz mierzyć się co miesiąc z mniejszą ratą. Dla każdego z nas optymalne rozwiązanie będzie nieco inne.

Pamiętaj także, że zawsze możesz wybrać rodzaj rat, w jakich możesz spłacać kredyt. Przy ratach równych, ich wysokość jest stała przez cały okres kredytowania. Z kolei w przypadku rat malejących, początkowo spłacasz wyższą kwotę niż pod koniec umowy kredytowej. Co ważne, w tym drugim przypadku ostatecznie oddajesz do banku mniejszą kwotę niż przy ratach równych. Z drugiej strony nie każdy może sobie pozwolić na wyższe raty na początku okresu spłacana kredytu, zatem i ten czynnik należy dopasować do swoich możliwości finansowych.

Zastanawiasz się, jakie czynniki decydują o ostatecznym koszcie kredytu? Sprawdź, od czego zależy całkowity koszt kredytu gotówkowego.

 

Dostępność kredyt gotówkowego

Jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, z pewnością uciesz Cię fakt, że kredyt gotówkowy jest stosunkowo łatwo dostępny. Szczególnie jeśli nie zależy Ci na maksymalnej kwocie kredytu, a Twoja zdolność i historia kredytowa nie budzą większych zastrzeżeń. W takim przypadku bez trudu uzyskasz wymarzony kredyt gotówkowy.

 

Wady kredytu gotówkowego

Pomimo licznych zalet, kredyt gotówkowy ma także swoje wady. Jedną z nich jest przeogromny wybór ofert tego rodzaju finansowania. Porównanie ich wszystkich nie jest proste, szczególnie gdy goni nas czas. Niemniej jednak zdecydowanie należy dokładnie przyjrzeć się umowie kredytowej, zanim złożymy na niej nasz podpis. W przeciwnym razie może okazać się, że za nasz kredyt po prostu przepłaciliśmy.

Liczba oferty kredytów bankowych Cię przytłacza? Sprawdź, jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy.

Dodajmy jeszcze, że kredyt gotówkowy nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli ledwo wiążesz koniec
z końcem, dodatkowe zobowiązanie może wpakować Cię w poważne kłopoty finansowe. Szczególnie gdy aktualnie spłacasz inne pożyczki.

Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony może pomóc Ci w pokryciu niezbędnych wydatków, ale może stanowić też spore obciążenie dla Twojego budżetu. I właśnie dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego powinna być dokładnie przemyślana.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.