Mity na temat faktoringu, które należy obalić

Mity na temat faktoringu, które należy obalić

mity o faktoringu

Faktoring pomaga firmom poprawić płynność finansową i sprawia, że mogą one cały czas się rozwijać. Dezinformacja na temat faktoringu jest jednak powszechna, mimo że finansowanie wierzytelności istnieje od wieków i jest praktykowane w wielu branżach. Oto najczęściej powielane mity, które powodują, że niektóre firmy unikają faktoringu nawet wtedy, gdy jest to jedyna szansa na wzrost i zwiększenie wyników.

 

Mit 1: Faktoring jest przeznaczony tylko dla małych firm rozpoczynających działalność

Zwiększanie obrotów na niezapłaconych fakturach to sprawdzony sposób na szybsze tempo rozwoju firmy rozpoczynającej działalność. Jednak wiele starszych firm średniej wielkości również wykorzystuje to rozwiązanie. Dzieje się tak, ponieważ faktoring jest:

  • szybki,
  • niedrogi,
  • nie wymaga kłopotliwego procesu zatwierdzania.

W odróżnieniu od tradycyjnego kredytu bankowego faktoring może być szybko skalowany, aby dopasować się do wzrostu firmy. Solidny, renomowany dostawca faktoringu może finansować ogromne kwoty w miesięcznych fakturach dla organizacji każdej wielkości. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym artykule o faktoringu bankowym.

➡ Szukasz najlepszego faktoringu dla swojej firmy? Koniecznie sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

 

Mit 2: Faktoring jest drogi

Powszechnie uważa się, że faktoring kosztuje więcej niż oprocentowanie pożyczki. To może być prawdą lub nie, w zależności od tego, kto zajmuje się faktoringiem. Niektóre firmy pobierają różne opłaty administracyjne, które mogą stanowić więcej niż 5% wartości faktury. Jednak większość usługodawców oferuje opłaty konkurencyjne w stosunku do stawek kredytu bankowego.

Tak jak w przypadku każdej innej usługi, warto jest się zapoznać z ofertami przed wyborem firmy faktoringowej. Trzeba być także asertywnym przy negocjowaniu opłat do poziomu, który spełnia cele biznesowe firmy.

➡ Tutaj przeczytasz więcej o tym ile kosztuje faktoring.

 

Mit 3: Wszystkie firmy faktoringowe są takie same

To może być największe niezrozumienie ze wszystkich. Istnieje wiele firm faktoringowych, a każda z nich działa na innej zasadzie lub z wykorzystaniem odmiennych narzędzi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że te najlepsze mogą zaoferować:

  • nowoczesne technologie,
  • świetną obsługę klienta,
  • dogodne pakiety,
  • elastyczne umowy,
  • atrakcyjne stawki opłat administracyjnych,
  • niskie prowizje,
  • całodobową pomoc,
  • bezpłatne okresy finansowania.

Jak w każdej branży, niektóre firmy faktoringowe są lepsze od innych. Jeśli ktoś interesuje się wierzytelnościami faktoringowymi, musi poświęcić trochę czasu, by zdecydować się na taką, która będzie idealnie spełniała potrzeby przedsiębiorstwa.

 

Mit 4: Umowy faktoringowe są skomplikowane i długoterminowe

Niektóre firmy faktoringowe zamykają swoich klientów w umowach, które zawierają stałe stawki, opłaty za rozwiązanie umowy i długoletnie obciążenia. Jednak renomowani usługodawcy zapewniają większą elastyczność. Koszty mogą być dostosowane do klientów, a okres obowiązywania umowy może wynosić od sześciu miesięcy do roku (tutaj więcej o umowie faktoringu).

Jednak współpraca przez dłuższy czas z jedną firmą faktoringową zazwyczaj wiąże się z opłacalnymi korzyściami. Większość takich przedsiębiorstw oferuje stałym klientom niższe i bardziej konkurencyjne stawki. Najlepsze firmy faktoringowe rozumieją, że zapewnienie wysokiego poziomu obsługi klienta jest najlepszą strategią. Jednocześnie regulowane stawki stanowią zachętę dla klientów do uwzględnienia większej liczby faktur.

 

Mit 5: Faktoring jest ostatecznością dla upadających firm

Faktoring jest dostępną formą finansowania, ponieważ opiera się na zdolności kredytowej klientów firmy – nie dotyczy więc samego przedsiębiorstwa. To sprawia, że ​​niektórzy ludzie wierzą, że faktoring to desperacka próba szukania funduszy zarówno wśród start-upów, jak i firm, które są bliskie upadłości. A to nie do końca prawda.

Firmy faktoringowe pomagają organizacjom w trudnej sytuacji, ale mogą także współpracować z klientami, którzy odnoszą sukcesy i planują rozwijać się w szybkim tempie. Wielu przedsiębiorców ceni elastyczność faktoringu i wybiera to rozwiązanie zamiast kredytu bankowego. 

Firmy, które pozwalają na to, żeby mity przeważyły nad matematyką i zyskami, mogą tracić pieniądze. Ranking firm faktoringowych może być świetnym sposobem na to, aby znaleźć organizację, która spełni wszystkie wymagania danego przedsiębiorstwa i wspomoże płynność finansową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *