Faktoring – jakie są jego rzeczywiste koszty?

Faktoring – jakie są jego rzeczywiste koszty?

Chcesz skorzystać z faktoringu, ale nie wiesz, jakie koszty wiążą się z tą usługą? Nic dziwnego. Na stronach firm faktoringowych na próżno szukać jednoznacznych stawek, a koszt faktoringu przeważnie podawany jest postaci orientacyjnych widełek przypisanych do różnych opłat. W rezultacie nie potrafisz ocenić, czy taka usługa jest wystarczająco atrakcyjna, jeśli weźmiesz pod uwagę wszystkie koszty, jakie generuje.

 

Od czego zależy koszt faktoringu?

Ta niejednoznaczność stawek za faktoring wynika przede wszystkim z tego, że koszt tej usługi zależy od kilku różnych czynników. Są to m.in.:

 • rodzaj wykupionej usługi,
 • wielkości limitu faktoringowego,
 • długości okresu, jaki przypada od daty wypłaty środków do otrzymania zapłaty przez faktora,
 • liczby faktur przekazywanych w danym miesiącu do sfinansowania,
 • wartości finansowanej faktury,
 • sytuacja finansowa firmy.

Dopiero po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji twojego przedsiębiorstwa pod względem powyższych czynników firma faktoringowa dobiera optymalne rozwiązanie i szacuje dokładny koszt faktoringu. Sprawdźmy jednak, jakiego rodzaju opłaty mogą się na niego składać.

➡ Jeśli szukasz faktoringu dla swojej firmy koniecznie sprawdź nasz ranking firm faktoringowych.

 

Rodzaje opłat za faktoring

Na całkowity koszt faktoringu składa się kilka różnych opłat. Najczęściej są to:

 • prowizja przygotowawcza,
 • prowizja operacyjna,
 • odsetki za udzielone finansowanie.

Poza tym firma faktoringowa może także naliczać opłaty za:

 • przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta,
 • opóźnienia w spłacie należności wynikających z kontraktu,
 • brak wykorzystania przyznanego limitu,
 • dostęp online do serwisu faktoringowego,
 • utrzymanie limitu,
 • korekty, porozumienia oraz aneksy sporządzone do umowy,
 • oraz opłatę likwidacyjną.

 

Faktoring w abonamencie czy za poszczególne faktury?

Jeśli zamierzasz skorzystać z faktoringu, musisz zadecydować, czy będzie to faktoring w ramach stałego abonamentu, czy faktoring w rozliczeniu za daną fakturę.

W tym pierwszym przypadku, co miesiąc płacisz firmie faktoringowej stałą opłatę, w zamian za finansowanie dowolnej liczby faktur w ramach danego limitu faktoringowego. Taki abonament obejmuje wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak prowizję za limit, opłaty administracyjne czy opłatę za korzystanie z systemu faktoringowego online. Zaletą tej formy faktoringu jest stała wysokość opłaty, bez względu na liczbę faktur. Ważne jest tylko to, abyś każdego miesiąca mieścił się w limicie, za jaki płacisz firmie faktoringowej.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na faktoring bez abonamentu, będziesz jedynie uiszczał prowizję za okres od momentu przekazania faktury do firmy faktoringowej do terminu jej płatności. W takim przypadku za faktoring płacisz dopiero wtedy, gdy faktycznie skorzystasz z tej usługi. Ten rodzaj faktoringu jest tym tańszy, im krótszy jest okres finansowania konkretnej faktury przez firmę faktoringową.

➡ Zobacz również jak wygląda umowa faktoringu.

 

Opłaty za faktoring w praktyce

Przyjrzyjmy się zatem, ile wynoszą poszczególne opłaty za faktoring.

Prowizja przygotowawcza zależy od przyznanego limitu. Jej wysokość waha się od 0 do 3,4%, choć zazwyczaj wynosi 0,1-1%. Płaci się ją raz do roku lub jednorazowo.

Prowizja za finansowanie to przeważnie stawka od 0,033% dziennie do 0,16% dziennie. Kwota ta liczona jest od faktury brutto. Dokładna wysokość prowizji zależy od sytuacji finansowej firmy. Do tego dochodzą odsetki, które mogą wynieść około 10% w skali roku.

Pamiętaj jednak, że wszelkie opłaty związane z korzystaniem z faktoringu możesz wrzucić w koszty prowadzenia działalności. A to oznacza, że faktyczny koszt tej usługi będzie odpowiednio mniejszy.

 

Jak widzisz, dokładny koszt faktoringu poznasz, gdy skontaktujesz się z firmą faktoringową. Dopiero na podstawie informacji dotyczących twojego przedsiębiorstwa będzie ona w stanie precyzyjnie oszacować koszt tej usługi. Na szczęście na polskim rynku coraz więcej firm oferuje faktoring, a to oznacza, że koszt tej usługi staje się coraz atrakcyjniejszy i przystępny dla przedsiębiorców. W naszym serwisie tworzymy również ranking firm faktoringowych, w którym koszt faktoringu jest jednym z kryteriów branych przez nas pod uwagę oceniając firmy faktoringowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *